Mida peale hakata streikiva kõhuga

Emad on meid lapsepõlvest peale manitsenud korrapäraselt sooja toitu sööma, et seedimine oleks korras ega tekiks maohaavu. Uuemate seisukohtade järgi aga ei saa kõiki seedehädasid kaugeltki ainult valede söömisharjumustega põhjendada.


Viited: seedimine

Emad on meid lapsepõlvest peale manitsenud korrapäraselt sooja toitu sööma, et seedimine oleks korras ega tekiks maohaavu. Uuemate seisukohtade järgi aga ei saa kõiki seedehädasid kaugeltki ainult valede söömisharjumustega põhjendada.


"Muidugi on korrapärane toitumine kasulik ja aitab kaasa seedehaigustest paranemisele. Aga palju olulisemad seedehädade põhjustajad on stress ja pärilikkus," märgib Tallinna diagnostikakeskuse gastroenteroloog Urve Mardna.

Kuna enamik seedehäireid kipub korduma, siis oleks hea ükskord lasta teha asjakohased uuringud. Kui põhjus on teada ja ravimid käepärast, siis saab ka kõige ebamugavamatest kõhuhädadest suuremate kannatusteta üle.


Mida kõht ei salli?

Pärast pidustusi, kui on liialdatud toidu, alkoholi või gaseeritud jookidega, on järgmise päeva sage, kuigi kutsumata külaline düspepsia-nimeline seedehäire. See näitab, et olete oma seedeorganitele püstitanud üle jõu käivad ülesanded, millega need pole toime tulnud. Seedekulgla protesti näitavad kõhupuhitus ja -lahtisus, iiveldus või kõrvetised.

Alati pole aga süüdi ülearu külluslik kõhutäis. Düspepsiat võivad tekitada ka antibiootikumid, mida on tarvitatud bronhiidi, kõrvapõletiku või mõne muu haiguse raviks. Antibiootikumid mõjutavad valimatult nii haiguspisikuid kui ka neid normaalset ainevahetust tagavaid mikroobe, mis soolestikus kogu aeg olema peavad. Mikroobide normaalne vahekord kaob, tagajärg on gaasid ja lahtine kõht.

Düspepsia leevendamiseks:

  • ·suurest hädast lahtisaamiseks võtta paar-kolm söetabletti korraga sisse;

  • juua köömne- või kummeliteed.

Kõhukinnisus kipub sagenema koos vanuse lisandumisega.
Sellest ülesaamiseks võiks teha järgmist:

  • süüa rohkem toorest, hautatud ja keedetud puu- ja juurvilja;

  • tarvitada täisteratooteid, lisada putrudele kliisid;

  • rohkem liikuda.


Kõrvetised

Tõsisematest tõbedest on Urve Mardna tähelepaneku järgi praegu kõige rohkem söögitoru reflukshaigust. Keerulise nimega haigus, mille puhul maosisaldis paiskub tagasi söögitorru, kimbutab kõige rohkem vanemaid tüsedusele kalduvaid inimesi.

Last ootavatel naistel tõuseb raseduse lõpus diafragma kuplina üles, mistõttu enamik naisi kannatab sel ajal kõrvetiste käes. Neil taastub normaalne olukord pärast sünnitust iseenesest.

Maosekreet ei peaks sattuma söögitoru limaskestale, sest see ei talu happelist seedevedelikku. Kui aga töökorras pole mao ja söögitoru vaheline sulgursüsteem, mis peaks takistama maosisaldise ülespaiskumist söögitorru, siis annab see viga ennast tunda kõrvetiste või muude kõhuvaevustena.

Söögitorru paiskuv maosekreet võib isegi nii halvasti mõjuda, et söövitab söögitoru limaskestale väikesed pindmised haavandid. Haige tunneb järjest tugevnevaid kõrvetisi. Kuna peale sekreedi pääseb maost kergesti välja ka sinna söömise, neelamise ja seedimise käigus sattunud õhk, siis kannatavad need inimesed sageli ka röhitiste all.


Mõru maitse suus

Kui peale selle on suus pidevalt mõru maitse, siis on arvatavasti peale "maokaela" korrast ära ka maolukuti lihaspaksend, mis asub kaksteistsõrmiku ja mao vahel. Algul pääseb sapp makku, sealt edasi paiskub sapisegune maosisaldis aga söögitorru.

  • Käepärast tuleks hoida arsti määratud ravimid.

  • Kui on tegemist söögitoru songaga, siis tekivad kõrvetised tavaliselt kummargil töötades. Seega tuleks kõik tööd võimaluse korral mingis muus asendis ära teha.

  • Töid, mis nõuavad kummargil olemist, tuleks teha tühja kõhuga.

  • Kõhtu ei tohi kunagi ülearu täis süüa.

  • Pärast sööki ei tohi pikali heita, sest nii pääseb toit kergesti maost söögitorru.

  • Parem on magada kõrge padjaga, mis hoiab kõrgemal ka rindkere.
    Urve Mardna sõnul pole eriti lootust reflukshaigusest lahti saada. Ravi järel saab leevendust, mõne aja pärast haigus jälle ägeneb - nii, nagu see soolehaigustega ikka käib. Tõbi pigem süveneb, sest aja jooksul väheneb kudede toonus.


Tühja kõhu valud

Kaksteistsõrmikuhaavandid on aga rohkem noorte häda. See päritav haigus kipub ägenema mingi aja tagant, tüüpiliselt kevaditi ja sügiseti. Igaüks põeb seda omamoodi ja oma ägenemiste tsükli järgi. Stressiolukord võib harjunud tsükli ka segi lüüa.

Haigusel on mitu põhjust. Peale pärilikkuse ja stressi soodustavad kaksteistsõrmikuhaavandite ägenemist tavalised valuvaigistid aspiriin ja ibuprofeen, mida soovitatakse igasuguse valu vaigistamiseks, alates pea- ja hambavalust. Valuvaigisteid tarvitavad paljud, aga suur osa inimestest ei talu neid. Urve Mardna sõnul on eriti suur probleem arstil lahendada siis, kui patsient põeb haavandtõbe ja liigesehaigust korraga. "Enamik reumatoidartriidi- ja radikuliidihaigeid tarvitab Diclofenaci, Indometatsini, Naprokseni või Voltareni. Kui ravimid on möödapääsmatud, siis tuleb arsti kontrolli all võtta juurde haavandiravimeid."

Kaksteistsõrmikuhaavandid panevad kõhu valutama paar-kolm tundi pärast sööki, kui see hakkab tühjaks minema. On peaaegu reegel, et ägenemishoo ajal tabab kõhuvalu haiget vastu hommikut kella 4-5 ajal. Valu võib kesta paar nädalat järjest iga päev ja öö, ent leeveneb, kui natuke süüa või piima juua. Urve Mardna lisab, et see on tüüpiline haavandtõve sümptoomide kirjeldus, kuid igaüks põeb seda omamoodi. Kes viskleb talumatu valu käes, kes ei tunne üldse valu ja kurdab ainult iiveldustunde või kõrvetiste üle.

Kui haavandtõbi on kindlaks tehtud, siis edasi jääb üle arsti määratud ravimeid tarvitada, korralikult toituda ja oodata haavandi paranemist. Nüüdisajal on olemas ka head ravimid, mis ägenemishoogude ajal tõhusat leevendust toovad. Ravimid ei lase maos happel tekkida, andes haavanditele võimaluse paraneda. Ägedatest valudest saab enamasti ravimitega jagu, kuid pole garantiid, et järgmist ägenemist ei tule. Isegi pärast paarikümneaastast heaolu, kui inimene on oma haiguse ammu unustanud, võib ununenud kõhuvalu jälle tagasi tulla, kui stress jt ebasoodsad tegurid kokku langevad. Üks haavandite tekkele kaasaaitajaid on suitsetamine, mis blokeerib organismi enesekaitsemehhanismi.

Kui muid seedehaigusi kipub koos vanusega juurde tulema, siis kaksteistsõrmikuhaavand vanemast peast enam eriti ei tülita. Vananedes jääb lihtsalt vähemaks hapet tootvaid maonäärmeid.


Magu vajab uurimist

Maohaavandeid tuleb harvem ette. Valu võib olla üsna laialivalgunud, haarates ülakõhu. Ka tekkeaeg võib olla kas kohe pärast sööki või mitu tundi hiljem. "Kui patsiendil on ebamäärane kõhuvalu, suhtuvad arstid sellesse eriti tõsiselt. Kaksteistsõrmikuhaavandi tunneb ära patsiendi jutu ja esmase läbivaatusega, kuid maohaavandi tunnused on väga sarnased maokasvaja omadega," ütleb Urve Mardna. Kui tegemist juhtub olema kasvajaga, tuleb kiiresti tegutseda, et õigel ajal vähile jaole saada.

Seepärast saadetakse maovaludega patsient kõigepealt endoskoopilisele uuringule, mis tähendab mao sisevaatlust spetsiaalse instrumendiga. Sama uuringu ajal on võimalik võtta ka mao koeproovitükk ehk biopsia, mis on õnneks nii valutu, et uuritav midagi isegi ei tunne. Kui ka pärast seda jääb midagi ebaselgeks, siis annab röntgenipilt tekkinud muutustest täiendavat infot.


Ravimid ja ravimid...

Kuna kaksteistsõrmiku- ja maohaavandite tekkepõhjus on üks ja sama, siis neid ka ravitakse samade ravimitega. Arstide valulasteks on aga hormoonravimeid tarvitavad liigesehaiged, astmaatikud jt. Hormoonravimid leevendavad küll raskeid tõbesid, kuid seda maohaavade ohu hinnaga. Kuna kõrvalnähud on sagedased, määratakse hormoonravi tavaliselt vaid siis, kui see on möödapääsmatult vajalik.


Talumatud sapivalud

Sapikivitõbi kimbutab rohkem nooremas eas naisi kui mehi, alates 70. eluaastast aga juba võrdselt mõlemat sugupoolt. Kui üle 50-aastane tüse naine kannatab kõhupuhituse ja teravate valuhoogude käes, siis mõtleb arst kõigepealt just sapikivide peale. Koolikuvalu tekib ootamatult ilma igasuguse reeglipärata. Paar korda aastas tabab haiget nii suur valuhoog, et seda pole võimalik välja kannatada ja enamasti kutsutakse välja kiirabi.

Mõnikord tõuseb palavik, uriin muutub tumedaks.

Sapikivid on organismi keeruline ainevahetuslik omapära: miskipärast on sapi koostis selline, et osa koostisosi sadeneb sapist välja ja sellest sademest tekivad kivid. Kui on uuritud inimestelt eemaldatud sapikivide koostist, siis on leitud, et see pole sugugi ühesugune. Olenevalt toitumisharjumustest ja ainevahetushäire liigist võivad need koosneda näiteks kolesteroolist, sapipigmendist, kaltsiumist või olla segakivid.

Pisut annab kivide liikumahakkamist ära hoida, kui vältida toiduaineid, mille seedimiseks on vaja palju sappi. Sellised on rasvarikkad toidud, samuti munad, vahukoor, majonees, ðokolaad, pähklid, kalamari jt.

Talumatud sapivaluhood tekivad ootamatult: mõni söödud toit või liigutamine ärritab sapipõit nii tugevasti, et sunnib seda kokku tõmbuma. Kokkutõmbed ajavad liikvele sapikivid. Kui mõni kivike satub sel moel sapijuhasse, tekibki terav väljakannatamatu valu. Selline valuhoog ehk koolik võib tekitada ka rinnus pitsitustunde, mistõttu nii mõnigi on kõigepealt seadnud sammud südamearsti juurde, ning alles asja uurides on selgunud õige põhjus.

  • Kui koolik esimest korda tekib, kutsub haige tõenäoliselt kiirabi. Kiirabi sõidutab ta haiglasse, kus tehakse ravi määramiseks vajalikud analüüsid.

  • Kes teab, et tal on sapikivid, võib koolikuvalust pääsemiseks koduse võttena sooja vanni minna.

  • Kohe tuleks sisse võtta ka arsti määratud spasmolüütikume.

  • Kui on põletik ja sagedased valuhood, võib parim lahendus olla operatsioon. Laparoskoopiline operatsioon käib nii, et kõhukoobas täidetakse gaasiga ja kõhuseina tehakse neli auku, mille kaudu võetakse välja kõigepealt kivid ja siis ka sapipõis. Sapipõis tuleb eemaldada, sest varem või hiljem tekivad sinna uued kivid. Traumat pole ja jalule saab kohe.

  • Kiire minek lõikuslauale seisab ees siis, kui mõni kivi jääb sapijuhasse kinni.


Sõltub toidusedelist

Harvem tuleb ette pankreatiiti ehk kõhunäärmepõletikku. Meestel tekitab pankreatiiti enamasti alkohol, naistel on see rohkem sapikivitõve kaashaigus. Haigusnähud on ägedad: klassikalised tunnused on valud rinna all, oksendamine ja palavik. Kaua kestnud pankreatiit võib põhjustada kroonilist seedepuudulikkust ja soodustada suhkruhaiguse teket.

Vanemas eas võib vaevusi tekitada ka jämesoolesopistus ehk divertikuliit. Kuna õõnesorganite lihastoonus väheneb ebaühtlaselt, tekib ajapikku sopikesi kogu seedetrakti. Mujal ei tee need häda, aga jämesoolesopikestesse pidama jäänud toidujäägid ja seedemahlad võivad n-ö käärima minna. Seetõttu on neil inimestel rohkesti puhitust ja röhitisi.

Kui gaasid väga ei häiri, pole tarvis arsti juurde minna.Küll aga tuleks revideerida toidusedelit ja rohkem liikuda.


Piimatalumatus võib tulla ja minna

Elu jooksul võib tekkida piimatalumatus. Enamasti pole see täielik, mis tähendab, et klaas piima ei tee midagi, kuid suurem kogus tekitab kõhulahtisust ja gaase. Tavaliselt on kõhupuhitus esimene, mis annab piimatalumatusest märku. Enamasti ei tee hapupiimatooted ja kohupiim kõhtu lahti, küll aga rõõsk koor. Rasketel juhtudel ei või isegi kohvi peale koort panna ning jogurtit, kefiiri ja vahukoort ei maksa isegi väheses koguses maitsta.

Urve Mardna kogemuste järgi ei usu inimesed tavaliselt, et kõhu võib lahti teha piim. Mis jutt see on, olen eluaeg piima joonud ja see maitseb mulle, öeldakse enamasti. Siiski pole paha nädalaks kõik piimatooted menüüst välja jätta: kui kõhuhädad järele annavad, siis on tõenäoliselt juhtunud nii, et peensool ei suuda enam toota piimasuhkru seedimiseks vajalikku fermenti. Enamasti pole asi väga hull, sest vaid suurem kogus rõõska piima paneb kõhu streikima. Vahel kutsuvad piimatalumatuse sümptoomid esile mõne teise haiguse raviks tarvitatavad tabletid, kui nende täiteaineks on piimasuhkur. Kui inimene sellega arvestab, siis midagi hullemat kui mööduv kõhuhäda piimatalumatus kaasa ei too.


Kummelitee üksi ei päästa

Väga tõsised ja rasked seedekulglahädad on mitmesugused soolehaigused, nagu Crohni tõbi ja haavandiline koliit, samuti söögitoru-, mao- ja jämesoolekasvajad.

Urve Mardna ütleb, et pole seedehaiguste sümptoome, mille korral tuleb arsti juurde tormata, ega ka selliseid, mida võib hullu tervisehäda kartmata kodus kummeliteed juues leevendada. Näiteks on tema arstipraktikas ette tulnud sapikivihaigeid, kes tunnevad ainult iiveldust ega koge kunagi piinavaid valuhoogusid. "Kui on mistahes sümptoome, mis häirivad või progresseeruvad, siis ikka tuleb arsti juurde minna," paneb ta südamele.


Millest võivad märku anda tüüpilised kõhuhädad:

  • puhitus - düspepsia, piimatalumatus;

  • kõhulahtisus - soolenakkus, düspepsia jämesooledivertikuliit, piimatalumatus;

  • iiveldus - düspepsia, kaksteistsõrmikuhaavandid;

  • kõrvetised - düspepsia, söögitoru reflukshaigus, kaksteistsõrmikuhaavandid;

  • röhitised - söögitoru reflukshaigus, jämesooledivertikuliit;

  • mõru maitse suus - kaksteistsõrmiksoole lukuti häire koos reflukshaigusega;

  • tühja kõhu valud - kaksteistsõrmikuhaavandid;

  • maovalu kohe pärast sööki - maohaavandid;

  • ootamatult tekkiv talumatu valuhoog - sapikivitõbi;

  • vöötaolised valud - pankreatiit;

  • oksendamine koos palavikuga - pankreatiit.

Enamasti on mitu vaevust korraga. Inimene ise neil vahet ei tee, diagnoosi paneb arst.


Väljatõsted:

  • Kui oled oma seedeorganitele püstitanud üle jõu käivad ülesanded, hakkab seedekulgla protestima.

  • Hormoonravimid leevendavad küll raskeid tõbesid, kuid seda maohaavade ohu hinnaga.

  • Seedehaiguste korral tasub pigem arsti juurde minna - kaugeltki iga tõbe ei leevenda üksnes kummeliteed juues

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Toomas Frey
04.04.14 13:44
Kes seletaks, kuidas lahti saada maos aset leidvast etanoolkäärimisest? Mul on nädalate kaupa hingeõhus 0.3 promilli, ei saa autoga sõita ..
-306
   
+295
meril koolp
13.05.13 21:08
Mul kõht koriseb vahest nii et ma ise ei tunnegi vaid lihtsalt kuulen. Tühja kõhu tunnet nagu pole. Aga vahepeal kaasnevad korisemisega ka teravad valud ja pea hakkab ringi käima. Ning käed lähevad külmaks.. ja kõht on ka viimasel ajal lahti. Kuskil istun või seisan siis pole midagi aga kui hakkan kõndima kasvõi lühikest maad on selline tunne et kohe peab tualetti minema. Kas see on midagi tõsist ja kuidas ma sellest lahti saan?
-257
   
+399

Lisa kommentaar

Saada