Nahaseenhaigus Autor: Helgi Silm

Nahaseenhaigus ehk dermatofüütia ehk dermatofütoos on Trichophyton’i, Epidermophyton’i ja Microsporum’i perekondadesse kuuluvate seente põhjustatud haigus. Nahaseened ehk dermatofüüdid tekitavad pindmisi seenhaigusi, sest nad suudavad kasvada ainult tugevalt sarvestunud marrasknahas, küüntes ja juustes. Tänapäeval jaotatakse nahaseenhaigused kahjustuse paikmest lähtudes järgmiselt: peanahaseenhaigus, silenahaseenhaigus, kubemenahaseenhaigus, jalanahaseenhaigus ja küünte seenhaigus.

Peanahaseenhaigus on lastel esinev nakkav  haigus,  mille  sümptomid  tekivad   kas ainult inimesel või inimesel ja loomadel parasiteerivate seente tungimisel karva. Loomadel parasiteeriv seen M. canis on peamine haigustekitaja Kesk-Euroopas (Itaalia, Sloveenia) ja Eestis. Haigus esineb üksikjuhtudena. Nakkus levib otsese kontakti teel haige loomaga (kassipoeg, koerakutsikas, näriline) või inimesega, aga ka kaudselt – kammide, juukseharjade, padjapüüride jms kaudu. Kõige sagedamini sunnib arstiabi otsima juusteta kolde avastamine peanahal, vahel esineb nõrk naha sügelemine või põletustunne kahjustatud alal. Eristatakse haiguse kaht varianti: 1) mittepõletikuline peanahaseenhaigus, mida iseloomustavad ketendavad, sageli ka punetavad erineva suurusega naastud, millelt juuksed on murdunud. Kolded on ümarad, paarisentimeetrise läbimõõduga; 2) põletikuline peanahaseenhaigus, mille korral tekivad peanahale esmalt karvanääpsuga seotud mädavillikesed, mis aja jooksul suurenevad ja muutuvad valulikuks. Juuksed on kergesti eemaldatavad.

Peanahaseenhaigusele tuleb mõelda, kui juustega kaetud peanahale on tekkinud ümar või ovaalne haiguskolle, millelt juuksed on murdunud, ning eelnevalt on olnud kokkupuude haige loomaga, kõige sagedamini kassipoja või koerakutsikaga. Seenhaiguse diagnoosi kinnitab seeneniitide leidmine kahjustatud juuksekarva mikroskoopimisel või seente kasv söötmel. Ravi on suukaudne, kasutatakse griseofulviini või terbinafiini. Raviskeemi määrab arst. Lapse pead pestakse vähemalt kaks korda nädalas spetsiaalse šampooniga (Nizoral), enne seda tehakse kompress 5%-lise väävli-salitsüülhappesalviga. Paralleelselt suukaudse raviga kasutatakse 1%-list terbinafiinkreemi, mida määritakse haiguskolletele kaks korda päevas.

Silenahaseenhaiguse korral võivad esineda erineva suurusega ovaalsed või ümarad, terve naha poole laienevad ning keskosas paranevad ketendavad põletikukolded kõikjal kehapinnal – kerel, kaelal, jäsemetel, näol. Kõige sagedamini ilmuvad kolded riietega katmata kehaosadele. Nakkusallikaks on loomad, haiged inimesed, harva pinnas. Tavaliselt ei ole haigestunul kaebusi, vahel häirib kosmeetiline defekt. Diagnoosi kinnitab seeneniitide leidmine koldest võetud materjalist või seente kasv söötmel. Ravi on tavaliselt paikne. Kasutatakse seenevastaseid ravimeid sisaldavaid kreeme 1–2 nädala jooksul. Võib teha ka järgmist ravi: haiguskoldeid määritakse hommikuti 5%-lise jooditinktuuri ja õhtuti 5%-lise väävli-salitsüülhappesalviga. Kui kohalik ravi ei anna tulemusi, määratakse seenevastaseid ravimeid suu kaudu võtmiseks.

Kubemenahaseenhaigus on alaägedalt või krooniliselt kulgev nahaseenhaiguse vorm, mida sagedamini põevad mehed. Nahalööve haarab harilikult kubemevoldid, reite ülaosa ning tuharad, kuhu tekivad tuhmpunased, ümbritsevast nahast teravalt piiristunud ja tihti sümmeetrilised põletikulise valliga kolded. Nakatumine toimub nahk-nahk kontaktil kubemeseenhaigust põdeva isikuga, saastunud hügieenitarvete kasutamisel või nakatutakse oma jalgade seenhaiguse kolletest. Haigestumist soodustab soe ja niiske keskkond, liibuva riietuse kandmine ning rasvumine. Nahk võib sügeleda. Tugeva põletiku korral esineb kõndimisel mõnikord valu. Diagnoosi kinnitab seeneniidikeste leidmine haiguskoldest võetud materjalist. Raviks võib kasutada kõiki seenevastaseid aerosoole, vedelikke, kreeme 1–2 nädala jooksul. Kui lokaalne ravi ei anna tulemusi, võetakse seenevastaseid ravimeid suu kaudu. 

Jalanahaseenhaigus on väga levinud seenhaiguse vorm, mille tunnuseid leitakse 15–30%-l Euroopas ja Põhja-Ameerikas elavatel inimestel. Jalaseenhaiguse tekitajateks on Trichophyton’i perekonda kuuluvad seened, seejuures kuni 90%-l juhtudest T. rubrum. Nakatumine toimub haige inimese küüntest ja taldadelt eraldunud mikroskoopiliste osakeste kaudu, mis sisaldavad seeneniidistiku elemente. Tekitajaid leidub kõige enam niisketel basseiniäärsetel pindadel ning üldkasutatavate duširuumide ja saunade põrandatel. Harvem nakatutakse kodus teiste pereliikmete või võõraste jalanõude kandmisel. Nakatumist soodustavad naha mikrotraumad, õhku mitteläbilaskvate jalanõude kandmine, jalgade liighigistamine ja verevarustuse häired ning keskkonna suur niiskus. 

Tavaliselt hiilivalt algav jalaseenhaigus ei põhjusta esialgu mingeid vaevusi, mõnikord siiski esineb naha sügelemist. Esmalt kahjustub 4.–5. varba vahe, edaspidi ka teised varbavahed, tallavõlv ning taldade külgpinnad. Nahk haigestunud varbavahedes ketendab, vahel on aga valkjas, niiske ja matsereerunud (pehmenenud), jalad higistavad ülearu ja lõhnavad halvasti. Lõhna põhjustavad kahjustunud nahal kiiresti paljunevad bakterid. Taldade naha haigestumise tunnusteks on tagasihoidlik punetus ning peenehelbeline ketendus nahavagudes. Ketenduse ilmumisel kandadele ja taldade külgpindadele tekib nn mokassiini ehk balletikinga tüüpi seenhaigus. Nakatumise korral T. mentagrophytes’iga võib tekkida äge jalaseenhaigus, mida iseloomustavad taldadele ja varvastele ilmuvad villid ning erosioonid (marrasknaha pindmine defekt). Nahk haiguskoldes on sageli turses. 

Käte nahk haigestub harva, siis on nakkusallikaks tavaliselt haiged jalad või kubemevoldid, kust seenhaigus kandub edasi kratsimise või hügieeniprotseduuride käigus. Klassikaliselt on kahjustunud üks käsi (parem).

Diagnoosi kinnitab mikroskoopimisel seeneniidistiku leidmine koldest võetud materjalist. Raviks sobivad asoole ja allüülamiine sisaldavad kreemid ja ka 5%-line väävli-salitsüülhappesalv. Mokassiini tüüpi seenhaiguse korral osutub paikne ravi sageli ebapiisavaks. Ravi seenevastaste preparaatidega korraldab nahaarst.

Küünte seenhaigus on küüneplaati kahjustav seeninfektsioon. Varbaküünte haigestumise põhjustajaks on 90% ja sõrmeküünte haigestumisel vähemalt 50% juhtudest dermatofüüdid. Harvem on küünte seenhaiguse tekitajaiks mittedermatofüüdid, näiteks Candida (pärmseen). Sagedamini haigestuvad varbaküüned, muutused sõrmeküüntel esinevad 4–5 korda harvem. Varbaküünte haigestumine kaasub tihtipeale jalanahaseenhaigusele. Haigus algab ühe küüne vaba serva ühest või mõlemast nurgast ning levib tasapisi kogu küünele. Küüs pakseneb, muutub kollakaks, vabast servast sakiliseks. Et varbaküünte haigestumist soodustavad jalanõude surve ja küünte traumad, siis kahjustub kõige sagedamini 1. ja 5. varba küüs. Kahjustus on tavaliselt ebasümmeetriline ning osa küüsi jääb terveks. Haigel võib esineda paksenenud küüne survest tingitud valu.

Küünte seenhaiguse ravi on suukaudne, korrapäraselt peab külastama arsti, kes kontrollib maksa- ja neerude talitluse näitajaid. Ravis kasutatakse terbinafiini, ketokonasooli või flukonasooli kuni küünte täieliku paranemiseni, kusjuures terbinafiini võetakse tavaliselt 3 kuu jooksul, itrakonasooli kaks korda päevas nädalaste tsüklitena 3-nädalaste vaheaegadega – kokku 3–4 kuuri. Kui suukaudne ravi on vastunäidustatud, võib kahjustunud küüneosa ravimiseks kasutada seenevastast ravilakki.

Nahaseenhaigus Nahaseenhaigus Jalanahaseenhaigus. Nahaseenhaigus Küüneseen. Nahaseenhaigus Küüneseen.

Nõuanded sel teemal

kas nahaseen?

Pildil olevad laigud said alguse poolteist nädalat tagasi rindade alt (rinnahoidja kohalt) ei sügele üldse aga nädalaga on levinud juba üle kõhu ja natuke juba seljal,kaenlaaugus (seal kipitab,kui higistan) ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Kahjuks ei ole fotod mingil põhjusel Teie kirjaga kaasa tulnud ja ma ei saa löövet visuaalselt hinnata. Sellisel juhul on üks võimalus ära proovida, kas seenevastane ravim antud lööbe puhul ...

Loe edasi

Kas peaks muretsema

Tere,igeme peale on tekkinud nö. Vill (laadne asjandus)mis esimesel päeval valu tegi,kui keelega riivata,järgmistel päevadel pole tunda andnud,tahtsin küsida,kuna pool aasta tagasi juhtus nii et, tehti ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Pildil olev valge erosioon sarnaneb kõige enam aftiga. Aftide teket seostatakse vahel herpesviirusega, mõnikord on põhjused ebaselged. Aftid tavaliselt paranevad spontaanselt ilma ravita.
Loe edasi

chronic paronychia nail fungus?

Tere! Pärast mitut antibiootikumikuuri tekkis vaginaalne kandidoos mida ravisin korduvalt vaginaalsete küünaldega, kuid kolm parema käe sõrmeküünt said vagiinast ilmselt nakkuse (?), kuna küünte ääred ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Põhimõtteliselt mõjub Onytec ka pärmseentele ja peaks Teile sobima. Rääkides klotriomazoolist, siis kreem peaks nahal paremini imenduma kui vedelik ja klotrimazool kindlasti midagi halvemaks ...

Loe edasi

Akne nöol

Tere, probleem siis aknega näol. Kestnud juba aastaid aga ära ei kao. Olen käinud ka nahaarsti juures. Kirjutati duac geeli ja dalacini nahalahust. Tegin ravi läbi. Tulemusega olin rahul, kuid peale seda ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Duac-i tavaliselt kasutatakse 3 kuud järjest. Selle ajaga saab patsient reeglina kena raviefekti, kuid akne loomulik kulg jätkub ja vistrikud tekivad uuesti. Seetõttu on soovituslik jätkata ...

Loe edasi

Psoriaas

Tere,
Nahaarstil käies,kuskil 2 aastat tagasi,ütles ta,et mul käel on psoriaas ja määras raviks kreemi - 0,05% Dermovate cream.Kas mu kandadel on ka psoriaas?Kuidas ma peaksin seda kreemi kasutama?Ma ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Psoriaasi jaoks on olemas ka teised ravimid peale Dermovate. Psoriaasi ravimid on kõik retsepti alusel.
Kui Teile midagi muud ei soovitatud, haiguse olemust ei selgitatud ega vastuvõtule ...

Loe edasi

Reie sisekülg on punane

Tere, tekkis mõnda aega tagasi reie siseküljele punased laigud.
Algus sügelesid, aga nüüd enam ei pane tähelegi, sügelus jäi järgi, aga laigud on ikka alles.
Sooviks teada, millest need on ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Tavaliselt on punetuse põhjuseks reie siseküljel seenhaigus või kontaktdermatiit.
Kui klotrimazooliga määrisite, aga ära ei läinud, siis on kaks võimalust:
1) ravi jäi lühikeseks ...

Loe edasi

Sünnimärk

Tere!

Sooviksin nõu küsida seljalt leitud sünnimärgi osas. Nimelt, avastasin sünnimärgi, mis on hakanud viimasel nädalal pisut sügelema või nö endast märku andma. Oma olemuselt on ta teistest ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Kahjuks ei ole võimalik foto põhjal hinnangut anda, sest hindamisel lähtume mustritest, mida näeb spetsiaalse luubi (dermatoskoobi) abil.
Kui spetsialist vastava instrumendiga vaatas ...

Loe edasi

Sügelev punetis munandil?

Tere.
Mõnda aega olen tähele pannud sügelevat punetist munandil.Mõnikord nagu oleks vähem ja siis tuleks nagu tagasi .Viimasel ajal on kogu aeg.Kreemidega määrimine toimib mõneks ajaks sügelemise ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Pildi järgi vaadates julgen öelda, et tegemiste ei ole seenhaigusega ja seenevastase kreemiga pole enam mõtet määrida.
Soovitan pöörduda nahaarsti juurde, kes vaataks, kas mujal nahal ...

Loe edasi

Lööve kaelal

Tere,
Kaelale on tekkinud lööve, millega tegu võiks olla?

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Õnneks on küsimuse juurde lisatud pilt, kuigi sümptomite kirjeldus on napisõnaline (kas sügeleb või valutab ka või ei anna tunda?)
Lööve kaelal on kõige sagedamini seotud kontaktallergiaga ...

Loe edasi

punnid seljal

seljale on paari viimase päevaga tekkinud punnid või selline lööve. ei ole valulik ja nagu ka ei sügele. Varasemalt on olnud küll üksikuid punne, aga sellist suuremat kollet pole olnud. Olen kasutanud ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Üks variant, et on tekkinud akne ägenemine (on olemas selline variant nagu acne mechanica, mis võib vallanduda naha hõõrumise/ärritamise tagajärjel). Või ka karvanääpsupõletik mingi ärritaja ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi