Kõripõletik Autor: Ulvi Lettermo
Viited: inhalaator
Kõripõletik ehk larüngiit võib kulgeda ägedal ja kroonilisel kujul. Äge kõripõletik algab tavaliselt külmetushaigusena, tekitajaks viirused. Bakteriaalne põletik lisandub sekundaarselt. Ka allergia võib soodustada ägedat kõripõletikku. Haiguse tunnusteks on häälekähedus ehk düsfoonia, kõri on valulik, samuti on valulik rääkimine ja köhimine, võib esineda väike palavik. Ravi seisukohalt on tähtis anda häälele 1–2 nädalat puhkust. Vältida tuleb köhimist, köhatamist, vilistamist ning sosistamist. Rakendatakse põletikuvastast ravi, auru sissehingamist jt võtteid.
Äge kõripealisepõletik ehk äge epiglotiit
on haigus, mis tihti tabab 2–6-aastasi lapsi, kuid esineb samuti täiskasvanutel. Haigustekitaja – bakter Haemophilus influenzae – kutsub esile kõripealise kõhre põletiku. Kõripealis tursub ja suleb õhu juurdepääsu kõrisse ning alumistesse hingamisteedesse. Haigus algab äkki, haigusnähud süvenevad väga kiiresti. Neelamine muutub raskeks ja väga valulikuks, raskenenud on sülje allaneelamine. Palavik on kõrge, hingamine häälekas, kiunuv, haiguse süvenedes muutub vaiksemaks, keel ja nahk lähevad vahel sinakaks. Süvenev turse võib lõplikult sulgeda õhu juurdepääsu kopsudesse. Oluline on säilitada rahu, olla istuvas asendis ja kutsuda kohe kiirabi. Laps peaks olema lähedase inimese süles, teda tuleks rahustada ning üritada vältida nutmist.
Ravi toimub haiglas. Oluline on lapse pidev jälgimine, et ennetada hingamispuudulikkuse – asfüksia ehk lämbuse arenemist. Hingamistakistuse korral võib osutuda vajalikuks nii intubatsioon (kõri torustus) kui ka trahheostoomia (hingetoru avamine, kõnekeeles nn hõbekõri panek). Haiguse läbipõdemine muudab lapse organismi selle haiguse suhtes immuunseks. H. influenzae vastu lapsi vaktsineeritakse.
Ebakrupp ehk pseudokrupp ehk häälepilualune kõripõletik esineb peamiselt lastel 3. elukuust kuni 5. aastani, kuid sellesse võivad haigestuda ka vanemad lapsed. Laste kõri on anatoomiliselt väike, limaskest on vere- ja lümfisoonterikas, mistõttu turse levib ning süveneb kiiresti. Ebakrupp algab tavaliselt ägeda viirushaigusena. Laps ärkab äkki öösel nutuga, hingates kähedalt ja häälekalt, köha on haukuv. Laps on hirmunud, rahutu. Haiguse süvenedes muutub hingamine raskemaks, nahk ja keel lähevad sinakaks, hingamisel osalevad abilihased. Sellisel juhul peab kohe kutsuma kiirabi. Tuleb püüda jääda rahulikuks, samuti rahustada last. Laps tuleb võtta sülle ja hoida istuvas asendis, anda talle sooja jooki, rinnalast võiks proovida imetada.
Toa õhk tuleks võimalikult niiskeks muuta, see kergendab hingamist. Ägeda ataki korral tuleb minna lapsega vannituppa ja lasta kraanist maksimaalse tugevusega joosta kuuma vett, niimoodi muutub sissehingatav õhk kiiresti niiskeks. Hoogu leevendab ka jahe õhk, mida laps võiks hingata avatud akna all. Hoogude vältimiseks võib arst eelnevalt välja kirjutada glükokortikosteroide, mida tuleb lapsele anda haigusnähtude ilmnemisel, limaskesta turse alandamiseks sobivad antihistamiinikumid. Tõhusad on aerosoolidena kasutatavad sissehingatavad rohud. Kui kodus on olemas inhalaator, tuleks seda ravimite sissehingamiseks kasutada. Haigus võib kesta kuni nädala, kuid esimesed kaks ööd on kõige raskemad. Kui lapse seisund koduse raviga ei parane, on vajalik haiglaravi. Püsiva hingamisteede turse tõttu võib olla näidustatud intubatsioon. Haiguse ennetamiseks tuleb püüda vältida haigestumist ägedatesse viirushaigustesse. Raskeid haigusvorme aitab ära hoida lapse õigeaegne vaktsineerimine. Enne vaktsineerimise ja antibiootikumide kasutuselevõttu põhjustas surmajuhte difteeriatekkeline kõripõletik (krupp).
Kroonilist kõripõletikku soodustavad sageli esinev ravimata äge kõripõletik, põletikuliste häälepaelte ülepingutamine rääkimisel, krooniline nohu, ninakõrvalurgete põletikud, alumiste hingamisteede kroonilised põletikud, pikaajaline tugev köha ja söögitoru reflukshaigus. Ohu allikaks on ka ebaterve eluviis (suitsetamine ning sage alkoholi tarvitamine), kahjustavad töötingimused (tolm, keemilised ühendid, aurud, värvid), liialt kuiv õhk ruumides, hääle ülepingutamine (lauljad, näitlejad). Häälehäireid põhjustavad samuti hormonaalsed muutused (eriti menopausi ajal). Kergesti võib tekkida häälepaelte paksendeid, polüüpe, sõlmekesi, kasvajaid, mis samuti moonutavad häält. Sageli esineb düsfoonia (häälepuue), näiteks häälekähedus, harvem täheldatakse valu ja hingamisvaevusi. Kuiva limaskesta tõttu on sitket lima raske välja köhida.
Sobivad ravimeetodid on auru sissehingamine, hingamine soolakambris, rohke vedeliku tarbimine, ruumide niisutamine, ravimid sitke röga vedeldamiseks, köhaärritust leevendavad ravimteed ja mikstuurid. Kui on tegemist hääle vale moodustamisega, siis on vajalik foniaatriline (häälduspuude) ravi. Häälepaelte healoomulised kasvajad eemaldatakse mikrokirurgiliselt. Lastel kaovad sõlmekesed tavaliselt puberteedieas iseenesest.
Vt ka hingamisteede avamine, äge kurgumandlipõletik.
Seotud teemad
Nõuanded teemal: Perearst
Küsimus kolesterooli ja südame kohta
Tere
Mul oli hiljuti kolesterooli näit 5,9, HDL 2,2 ja LDL 3,8.
Kas need näidud on väga kõrged ja vajavad kolesterooli tablettravi või on veel võimalik edasi lükata tablettravi ja toitumisega ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tuleb hinnata Teie individuaalset riski, ainult paar numbrit pole piisav, et midagi otsustada. Perekondlik taust, suitsetamine, suhkruhaigus, eluviis, vererõhk jpm.
Teie perearst otsustab ...
Hammustuse jätkuks
Eelmist küsimust esitades läks meelest mainida (too hetk tundus ka, et seos puudub), et mõned päevad enne olin puugilt hammustada saanud. Puuk oli teisel jalal ja reie ülemises osas.
Täna sain vereproovide ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tänan tagasiside eest. Siin vaatab vastu ka tõsine nahapõletik, tselluliit. Antibiootikumravi üldjuhul sama, mis borrelioosil. Lisaks vajalik paikne ravi. Ravi ja jälgimine perearsti poolt. ...
Sügelev nahk/punnid
Tere. Mul on kogu keha peal teatud piirkondades punnid mis sügelevad. Punnidel ei ole auku keskel ehk need ei ole putuka hammustused (ma arvan). Ma pole viimase nädala ja poole jooksul looduses (ehk maal) ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Pildil ei näe midagi, mis võimaldaks konkreetset haigust diagnoosida ja ravi määrata.
Soovitan pöörduda oma perearsti vastuvõtule.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Õhupuudus ja hingamisraskused
Viimasel ajal on tekkinud selline kummaline asi, et pohmelliga on väga raske hingata. See ei lase magada, pidevalt peab ärkvel olema, et nö jõuga kopsud õhku täis tõmmata. Kas see on normaalne nähtus või ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tänan usalduse eest. Teil on olulised terviseriskid, enamus neist saate ise vähendada või täiesti loobuda.
Ma ei saa muud soovitada kui perearsti külastust, uuringuid võimalike haiguste ...
Imelik asi rinnus.
Selline küsimus, et juba natukene aega tagasi tundsin ma nibust 1-2 cm üleval pool mingit kahtlast asja. Paremal rinnal. See on nagu 2-3cm pikkune paks ja u 1cm lai. Pehmem asi. Nagu mingi toru kujuga. ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Tõenäosus on väga väike. Selle järgi ei saa aga otsustada. Saan soovitada perearsti konsultatsiooni, uuringuid, selgitusi, edasist käsitlust.
Head tervist soovides,
Madis ...
küsina
kas tegu võib olla keelevähiga? või saab keele lihas olla?
Keel märtsist saati valutand

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Seda pilti vaadates ei ole näha rasket haigust. Kui seda ei näinud ka hambaarst, siis ju hästi.
Kui vaevus püsib, siis ikka koostöö oma arstidega.
Head tervist soovides,
Loe edasi
Seedimisprobleemid
Tere!
Mul on alates selle aasta algusest probleeme seedimisega, puhitused, gaasid, kôht pigem kinni, valu mao piirkonnas.
Olen pöördunud arstile, tehtud peitveretest ja kalprotektiin, ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Ükski uuring ei välista ega kinnita haigust 100%. Saan soovitada vaid koostööd oma arstidega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Magneesiumi tase
Tere! Viimase vereanalüüsi tulemuses oli magneesiumi tase 0.78. Kas see on normaalne või peaksin magneesiumi juurde tarvitama? Kuivõrd alandab magneesium vererõhku mul ta 100+/60. Kas magneesium mõjub/ ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Bariaatrilise op-i läbinud patsiendid vajavad püsivalt erinevate vitamiinide-mineraalide segude tarvitamist.
Neid kontrollib kirurg, koostöös perearstiga.
Üksikust numbrist ei ...
Puugihammustus
Kas selline laik on normaalne?

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Puugitõbi ei saa nii kiirelt tekkida. Juhtiv on pistepiirkonna põletik, tselluliit. Paikselt nt Bepanthen salv, 2-3 päeva. Kui efekt puudub, siis perearst.
Head tervist soovides,
Loe edasi
Kas võib eemaldada?
Tere.
Kas sellise "punni" võib eemaldada apteegist saadava (WORTIE NAHA PEHME FIBROOMI EEMALDAJA) toote abil. Asub puusal vöökohal ja jääb pidevalt ette.

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Vist olete püüdnud saata pildi, see aga ei avane. Perearstid on kompetentsed nahamoodustiste alal, temalt hinnang ja edasine käsitlus.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Vaata kõiki nõustamisi