Putukapiste Autor: Raul Adlas

Putukapiste. Maailmas on üle 900 000 liigi lülijalgseid putukaid. Inimesele ohtlikumad on kiletiivalised (mesilased, herilased, sipelgad) ning ämblikud (k.a skorpionid). Putukate poolt eritatav mürk on keerulise koostisega ja võib põhjustada ülitundlikul inimesel tõsiseid tervisehäireid. Putuka nõelamine (hammustus, torge) võib põhjustada kohaliku reaktsiooni (punetus, turse pistekohal), mis möödub ööpäevaga; paljude samaaegsete torgete korral tekib vahel toksiline reaktsioon, mille mõju kestab paar päeva. Hammustuse tagajärjel võib tekkida ka kiire allergiline (anafülaktiline) reaktsioon, mis ei sõltu pistete arvust ja mille korral esineb näo turse, sügelus, minestus, hingamisteede sulgus ja kiire surm, või hiline allergiline reaktsioon (palavik, peavalu, liigesevalu), mis avaldub 1–2 nädalat hiljem.

Mesilas- või herilaspiste korral tekitab astla kaudu pritsitav mürk tervel, mitteülitundlikul inimesel pistekohal põletavat valu. Enamasti tabab putukas inimese pead, kaela, jalga, kätt. Kui putukas on sattunud mõne magusa joogi sisse, on tõenäoline saada piste suulakke või keelde, isegi söögitorusse. Eestis mürgiseid sipelgaid ei ole, kuid neid võib kohata, reisides mujale. Näiteks tulisipelga (ingl fire ant) mürk põhjustab samasuguse allergilise reaktsiooni kui herilasegi mürk.

Mürgiste ämblike hammustus tekitab inimesel närvisüsteemi häireid või hammustuskoha lokaalsest kärbumisest tingitud valu. Väga mürgise ämbliku – musta lese (karakurdi Ameerikas levinud alaliik) hammustus ei ole eriti valus, kuid umbes 1 tunni pärast hakkab ämbliku poolt organismi viidud mürkaine – neurotoksiin – tekitama lihastes ja kõhus krampe. Musta lese hammustus võib inimese ja kodulooma surmata.

Skorpionimürk toimib inimese rakkude ainevahetusele, mõjutades närvisüsteemi ja südant. Torke järel tunneb inimene hellust pistekohas, seejärel põletustunnet, mis levib mööda närve torkekohast kaugemale, esineb süljevool ja tahtmatu urineerimine ning roojamine, tekivad südame rütmihäired, krambid, silmade koordineerimatu liikumine, ajutine pimedaks jäämine. Enamasti piirdub tervel täiskasvanul ühe torke mõju 3–4 tundi kestva valuga torkekohal.

Esmaabi putukapiste või -hammustuse korral on kaheetapiline:

1. Mürgi imendumise pidurdamiseks tõmmatakse torkekohast putukaastel välja (kui see seal on) ja asetatakse torkekohale jääd (jääkott). Jääd hoitakse torkekohal väikeste vaheaegadega paar tundi.

2. Ülitundlikkuse korral võideldakse allergilise (anafülaktilise) reaktsiooni tekke vastu. Allergilisel inimesel on kasulik kaasas kanda individuaalset vastumürgikomplekti. Haiglaravi (kiirabi) vajavad allergilised ja putukapiste järel üldist halba enesetunnet kurtvad inimesed.

Muul juhul võib valu leevendamiseks määrida torke- või hammustuskohta apteegi käsimüügist saadava kihelust leevendava geeli vm vahendiga ning sisse võtta samuti käsimüügis olevat allergiavastast preparaati. Vajaduse korral pidada nõu oma arstiga.

Kui välismaal olles mõni tundmatu ämblik hammustab või skorpion torkab, peaks paanikata otsima lähima haigla (selleks on umbes 1 tund aega) või kutsuma kiirabi.

Leides nahalt puugi, tuleb see ilma õli või muid aineid kasutamata ettevaatlikult pintsettide abil otsesuunas nahast välja tõmmata. Hammustuskohta tuleb töödelda desinfitseeriva lahusega ja katta see plaastriga. Hammustuskohta peab jälgima, sest pärast puugi eemaldamist kuni 10 päeva jooksul tekkiv laienev punetus viitab puukborrelioosi nakatumisele. Vaktsineerimata inimesed võivad nakatuda puukentsefaliiti, mille tunnuseks on kuni 2 kuud pärast puugi leidmist tekkiv palavik, peavalu, iiveldus. Mõlemal juhul peab kohe pöörduma perearsti poole või haiglasse.

Vt ka borrelioos, putukaallergia, puukentsefaliit.

Nõuanded sel teemal

Angiin

Tere!

Lapsel avastati streptokok, raviks võtsime ca 4 päeva ravimit Ospen ja 3 päeva ravimit amoxicilliin, kuna lapsel tekkis jalgadele lööve iga kord, kui olime võtnud Ospenit. Käisime kurku ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Muretsemiseks ei ole põhjust. Üksiku ravikorra vahelejäämine ei ole väga suur probleem ja antibiootikumi vahetamist vajadusel ikka tehakse. Ravikuuri pikkused ei ole määratud väga täpselt, ...

Loe edasi

Adenoidide suurenemine 2a lapsel

Tere!
Ei leidnud küll õiget alateemat, küsiksin nõu , mida edasi teha antud olukorras.
Laps on 2a 2,5k poisslaps (sünd 14.12.21).
Käisin lapsega nina-, kõrva-, kurgu arstil.
1 ...

Kaja Julge

Vastas dr Kaja Julge

Tere,

Minu soovitus on teha ka allergia uuringud. Sageli on abi ninahormooni kasutamisest, kuid seda otsustatakse peale uuringuid.

Heade soovidega,
Kjulge

Loe edasi

Helicobakter pylor

Tere. Lõpetasin äsja kolmikravi helicobacteri vastu. Olid kerged valud seljas abaluude all ja ka ees rinnaku all. Nüüd valud taandunud. Loodetavasti sain sest lahti.Lugesin kusagilt ,et see bakter levib ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah, pisik levib olmekontaktide kaudu. Ravi on vajalik, kui on vaevused. Soovitan nõu pidada perearstiga, temalt vajadusel edasised uuringud, käsitlus.

Head tervist soovides,
Loe edasi

Kopsuröntgen

Tere, saadan Teile kopsuröntgeni vastuse.

Diafragmakaared selgepiirilised, normaalsel kõrgusel. Paremal lateraalsiinus suletud, vasakul vaba. Hiilused struktuursed. Bronhovaskulaarne joonis ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on mitu, oletada ei saa. Soovitan leiu täpsustamiseks pöörduda perearsti vstuvõtule, temalt vajadusel täpsustavad uuringud, edasine käsitlus.

Head tervist ...

Loe edasi

Valutavad ja sügelevad sõrmed

Sõrmed valutavad ja surisevad,käelabad sügelevad .

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on palju. Ravi määrab arst, kes saab Teid vahetult uurida. Oletada ja huupi midagi pakkuda mina ei saa.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Põletik sõrmedes?

Mureks on nimetissõrmele tekkinud moodustis. See on tekkinud liigese kohale ja on justkui täidetud vedelikuga. Algul oli ka valulik, kuid nüüdseks valulikkus veidi vähenenud. Vahepeal sügeleb. Moodustis ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Mõtlemisainet on. Ravi määrab arst, kes saab Teid vahetult uurida. Esmalt perearst.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Rinnalihase turse

Täna hommikul ärkasin ja tundsin, et rinnalihas on kuidagi imelik ja ei soovi üldse pingutust. Liikuda ja kõike teha on väga okei, aga lihas ise on teisest märgatavalt suurem. Katsudes oleks nagu vedel ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kui otseselt punetus, palavik, tugev valu puudub, siis leevenduseks ibuprofen 0,4 x3, paikselt nt diklofenaksalv. Kui probleem püsib, siis pöörduge oma perearsti vastuvõtule.

Head ...

Loe edasi

Huvi pärast küsin peale songa oppi

Küsimus selles peale kubemesonga oppi kunas saa rattaga sõita ja matkata seljakotti matkal ka mis jääb alla 20kg hetkel seisuga mul matk juunis mis 10 päeva kestab kas on soovitav minna matkale kui opp ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tavaliselt kulub taastumiseks 1-3 kuud, sõltuvalt songa suurusest. Täpsemalt Teie perearstilt ja kirurgilt.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Kõrvad lukus,vilistavad ja vasakus kõrvas tunnen nagu südamelööke

Tekkis põskkoopa põletik ja samal ajal läksid ka kõrvad lukku,nüüd on põskkoopa põletik läinud aga vasak kõrv endiselt vilistab ja on lukus

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Soovitan teha kuulmetõrve-keskkõrva tuulutusharjutusi, tarvitada limaskesta turseravimeid, täpsemalt Teie perearstilt. Vajadusel ka uuringud.


Head tervist soovides,
Loe edasi

Muna kaela piirkonnas

Selline mure, et kui ma söön tekib vasakule poole muna (enam vähem tennise palli suurune). Tekib ootamatult. Üldiselt kuus 2-3 korda, alati söömise ajal. Kestnud on see mingi üle 1 aasta.
Kui ei ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah oskan, koostöö arstidega, kes saavad Teid vahetult uurida ja ravida. Mõtleksin ka süljenäärme probleemile. Kui tõesti tekib tennisepallisuurune turse ja oluline talitlushäire, siis võib ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi