Borrelioos Autor: Tiiu Aug

Borrelioos ehk Lyme’i tõbi on puukide poolt levitatav nakkushaigus. Looduslikuks reservuaariks on pisiimetajad (hiired), linnud, kodu- ja metsloomad, kelle organismis haigustekitaja – spiroheet – paljuneb. Puugid on loomade välisparasiidid, kes vajavad oma elutegevuse jätkamiseks verd. Nad imevad loomadelt verd, ja kui nad seejärel inimest hammustavad, saab inimene nakkuse. Puugid muutuvad aktiivseks, kui ööpäevane temperatuur on vähemalt 5–7 °C. Puukide lemmikelupaikadeks on rohumaad, niidud, madalad põõsastikud, lehtmetsade alustaimestik. Nakatumise riskirühma kuuluvad inimesed, kes viibivad sageli looduses. Nakatumisrisk sõltub puugiga kontaktis oleku kestusest. Risk suureneb, kui puuk on olnud nahas üle 48 tunni, aga nakatuda võib ka lühiajalise kokkupuute korral. Umbes nädala möödudes või veidi hiljem tekib puugihammustuse kohale punetav laik. Punetus ei sügele ega valuta, see võib laieneda ja olla keskosas heledam. Ilma ravita püsib punetus, nn migreeruv erüteem, mitu kuud ja selle läbimõõt võib ulatuda mitmekümne sentimeetrini.

Haiguse esmasümptomiks võivad olla ka liigese- ja lihasevalud. Kahjustuvad üks-kaks suurt liigest, nahk liigesel ei puneta, esineb vaid kerge turse. Sageli tekib palavik. Varajasteks närvisüsteemi kahjustuse nähtudeks on näolihaste halvatused, peavalu, oksendamine, nahatundlikkuse vähenemine jäsemetel ja/või kehal, võib tekkida ajukelmepõletik. Südamekahjustust esineb harva. Krooniline borrelioos võib avalduda 1–2 aasta möödudes pärast esmast haigestumist. Kõige sagedamini täheldatakse kroonilist nahakahjustust. Statistiliste andmete alusel ei suurenda borrelioos rasedustüsistuste riski. Ravi seisneb pikas antibiootikumikuuris, mille määrab arst.

Puugihammustuste vältimiseks tuleb metsa minnes kanda kaitsvat riietust, kasutada putukatõrjevahendeid; metsast naastes kontrollida hoolikalt oma nahka. Kui leitakse puuk, kes on end juba sisse imenud, tuleb ta ilma õli või muid aineid kasutamata ettevaatlikult pintsettide abil otsesuunas nahast välja tõmmata. Hammustuskohta töödelda desinfitseeriva lahusega ja katta see plaastriga. Hammustuskohta tuleb jälgida, sest pärast puugi eemaldamist kuni 10 päeva jooksul tekkiv laienev punetus võib viidata puukborrelioosi nakatumisele. Esimeste haigussümptomite ilmnemise korral pöörduda arsti poole.

Borrelioos Borrelioos Punetus puugihammustuse kohal.

Nõuanded sel teemal

Küsimus kolesterooli ja südame kohta

Tere

Mul oli hiljuti kolesterooli näit 5,9, HDL 2,2 ja LDL 3,8.
Kas need näidud on väga kõrged ja vajavad kolesterooli tablettravi või on veel võimalik edasi lükata tablettravi ja toitumisega ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tuleb hinnata Teie individuaalset riski, ainult paar numbrit pole piisav, et midagi otsustada. Perekondlik taust, suitsetamine, suhkruhaigus, eluviis, vererõhk jpm.
Teie perearst otsustab ...

Loe edasi

Hammustuse jätkuks

Eelmist küsimust esitades läks meelest mainida (too hetk tundus ka, et seos puudub), et mõned päevad enne olin puugilt hammustada saanud. Puuk oli teisel jalal ja reie ülemises osas.
Täna sain vereproovide ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tänan tagasiside eest. Siin vaatab vastu ka tõsine nahapõletik, tselluliit. Antibiootikumravi üldjuhul sama, mis borrelioosil. Lisaks vajalik paikne ravi. Ravi ja jälgimine perearsti poolt. ...

Loe edasi

Sügelev nahk/punnid

Tere. Mul on kogu keha peal teatud piirkondades punnid mis sügelevad. Punnidel ei ole auku keskel ehk need ei ole putuka hammustused (ma arvan). Ma pole viimase nädala ja poole jooksul looduses (ehk maal) ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Pildil ei näe midagi, mis võimaldaks konkreetset haigust diagnoosida ja ravi määrata.
Soovitan pöörduda oma perearsti vastuvõtule.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Õhupuudus ja hingamisraskused

Viimasel ajal on tekkinud selline kummaline asi, et pohmelliga on väga raske hingata. See ei lase magada, pidevalt peab ärkvel olema, et nö jõuga kopsud õhku täis tõmmata. Kas see on normaalne nähtus või ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tänan usalduse eest. Teil on olulised terviseriskid, enamus neist saate ise vähendada või täiesti loobuda.
Ma ei saa muud soovitada kui perearsti külastust, uuringuid võimalike haiguste ...

Loe edasi

Imelik asi rinnus.

Selline küsimus, et juba natukene aega tagasi tundsin ma nibust 1-2 cm üleval pool mingit kahtlast asja. Paremal rinnal. See on nagu 2-3cm pikkune paks ja u 1cm lai. Pehmem asi. Nagu mingi toru kujuga. ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Tõenäosus on väga väike. Selle järgi ei saa aga otsustada. Saan soovitada perearsti konsultatsiooni, uuringuid, selgitusi, edasist käsitlust.

Head tervist soovides,
Madis ...

Loe edasi

küsina

kas tegu võib olla keelevähiga? või saab keele lihas olla?
Keel märtsist saati valutand

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Seda pilti vaadates ei ole näha rasket haigust. Kui seda ei näinud ka hambaarst, siis ju hästi.
Kui vaevus püsib, siis ikka koostöö oma arstidega.

Head tervist soovides,
Loe edasi

Seedimisprobleemid

Tere!

Mul on alates selle aasta algusest probleeme seedimisega, puhitused, gaasid, kôht pigem kinni, valu mao piirkonnas.
Olen pöördunud arstile, tehtud peitveretest ja kalprotektiin, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Ükski uuring ei välista ega kinnita haigust 100%. Saan soovitada vaid koostööd oma arstidega.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Magneesiumi tase

Tere! Viimase vereanalüüsi tulemuses oli magneesiumi tase 0.78. Kas see on normaalne või peaksin magneesiumi juurde tarvitama? Kuivõrd alandab magneesium vererõhku mul ta 100+/60. Kas magneesium mõjub/ ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Bariaatrilise op-i läbinud patsiendid vajavad püsivalt erinevate vitamiinide-mineraalide segude tarvitamist.
Neid kontrollib kirurg, koostöös perearstiga.
Üksikust numbrist ei ...

Loe edasi

Puugihammustus

Kas selline laik on normaalne?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Puugitõbi ei saa nii kiirelt tekkida. Juhtiv on pistepiirkonna põletik, tselluliit. Paikselt nt Bepanthen salv, 2-3 päeva. Kui efekt puudub, siis perearst.

Head tervist soovides,
Loe edasi

Kas võib eemaldada?

Tere.
Kas sellise "punni" võib eemaldada apteegist saadava (WORTIE NAHA PEHME FIBROOMI EEMALDAJA) toote abil. Asub puusal vöökohal ja jääb pidevalt ette.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Vist olete püüdnud saata pildi, see aga ei avane. Perearstid on kompetentsed nahamoodustiste alal, temalt hinnang ja edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi