Imiku sage joomine 19.04.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere doktor

Mure üheksakuuse piigaga, kes joob palju. Toitumisega on probleem olnud algusest saadik, pärast RPA-le üleminekut esimese elukuu lõpus. Nimelt ei olnud toidukordade vahed pikemad kui kaks tundi. Tõsi, kogused olid väikesed, keskmisest norm kogusest umbes pool. Olime kohalikus haiglas, kuid midagi olulist ei muutunud. U kuuekuusena oli öid, kus toitmiste vahe oli 6-7 tundi. Viimasel ajal ärkab ta aga iga 3-4 tunni takka ja nõuab juua. Lepib suurepäraselt veega, söök on oluline hommikupoole ööd. Eile kui kogused mõõdetud said, oli tulemus mõnevõrra jahmatav: vett 385 ml, RPA 835 ml, kaks lisatoidu korda u 150 g. Olen püüdnud hoiduda vee andmisest, kuid sellele järgneb nutt ja jorin, eriti öösel. Isa I tüübi diabeetik, lapsele uuringuid tehtud ei ole. Hambaid lapsel hetkel 9, kõik on seni tulnud palavikuta ja suurema valuta. Sünnikaal 4 kg, hetkel 11 kg, kaalulangust pole. Nahk kahvatu, silmaalused sinakad. Motoorne areng aeglane, hetkel faas kus ta ennast püsti ajab, roomanud ja käputanud ei ole.
Vastuse eest ette tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Üheksakuune imik võiks päevas saada kokku ca 1000 ml, millest tahket toitu (lisatoit) võiks olla ca 250 ml ja piimasegu 750 ml. Üheksakuune laps peaks magama öö, st vähemalt 6 tundi, ilma söömata.
Kas laps nõuab vett ainult öösel või tahab ta seda ka päeval?
Kui ta joob vett vaid öösel, siis on vee joomine pigem rahustav toiming. Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Üheksakuuse lapse unetsükkel on 45-minutiline ehk siis sügava une ja ärkamise vaheline periood on ca 45 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise ning vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ja laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Et õpetada last öiste ärkamiste ajal uuesti iseseisvalt uinuma, peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Selleks püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama, ning ärge andke talle süüa/juua. Proovige niimoodi tegutseda vähemalt 4 ööd järjest.
Kui aga tahab ta vett ka päeval, siis see võib näidata tõepoolset janu.
Diabeedi korral kaasneb tavaliselt ka kaalulangus ja rohke pissimine, neid tunnuseid Teie lapsel ei ole. Kuna lapse isa on diabeedihaige, siis on Teil tõenäoliselt kodus glükomeeter, millega saaks mõõta lapse veresuhkrut. Mõõtma peaks tühja kõhuga, st pärast öist magamist ja enne hommikust söömist. Mõõtmine on täpselt samamoodi nagu täiskasvanulgi. Kui veresuhkru näit jääb normi piiresse (tühja kõhuga 3,1-6,1 mmol/l), siis on diabeet välistatud ja liigne veejoomine pigem harjumuslik.
Kindlasti palun arutage ka oma muret perearstiga, sest tema on näinud Teie last sünnist alates ja tunneb Teie last 100 korda paremini kui mina ühe kirja põhjal.

Lugupidamisega,
Tiia Voor