Mida saame oma maksa heaks teha?

Aprillis tähistatakse maailma maksahaiguste päeva. Hoolimata sellest, et maks on inimese üks tähtsamaid organeid, ei pöörata maksa tervisele piisavalt tähelepanu. Lähemalt kirjutab Confido gastroenteroloog, erialaliider dr Mari Seth.
Kahjuks ei põhjusta algjärgus maksahaigus enamasti kaebusi ning kaebuste tekkel ei pruugi tervistav ravi enam võimalik olla. 2017. aasta seisuga põdes ca 850 miljonit inimest kroonilist maksahaigust ning iga aasta sureb seetõttu ca 2 miljonit inimest. Samas on heaks uudiseks teadmine, et 90 % maksahaigustest on ennetatavad.
Kuidas oma maksatervist hoida?
Parim, mida me maksa heaks teha saame, on toituda tervislikult, hoida kaalu normivahemikus, piirata alkoholitarbimist ning olla füüsiliselt aktiivsed. Kõlab lihtsalt, eks?
Maksa „puhastamine“, „detoksifikatsioon“, erinevad paastud ning maksa „toetavad“ preparaadid vajalikud ei ole, kuna maksal on tohutu regeneratsioonivõime, mis tähendab, et piisab ainult 25 % tervest maksakoest, et maks taastuda saaks.
Tänavune ülemaailmse maailma maksahaiguste päeva teema on „Toit on ravim“. Hinnanguliselt umbes 1/3 maailma rahvastikust põeb ülekaaluga seotud maksahaigust nimega MASLD (metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease), maksa rasvtõbe, ilma seda ise teadmata.
MASLD ja teised maksahaigused on otseses seoses toitumisega, vältida tuleks kõrgtöödeldud toitu, punast liha, lisatud suhkruid ja alkoholi.
Õigesti toitumine mitte ainult ei enneta maksahaigusi, vaid võib taaspöörata juba tekkinud muutused.
Dieet, mis sisaldab rohkelt puu- ja juurvilju, täisteratooteid, kiudaineid ja tervislikke rasvu võib vähendada maksa rasvumist ja parandada maksa tervist, aidates ennetada haigestumise riski.