Antibiootikumid Autor: Lembit Allikmets

Antibiootikumid on mikroobide, seente, loomsete ja taimsete organismide poolt toodetavad ained, millel on tugev antibakteriaalne (baktereid surmav või nende paljunemist takistav) või ka rakkude paljunemist pärssiv (kasvajavastane, st raku kaheks tütarrakuks jagunemist pidurdav) toime. Antibioos (kahe või enama organismi omavaheline suhe, mis on ühele kahjulik) on looduses laialt levinud, olelusvõitluses väljakujunenud liigi (mikroorganismide) keemilise kaitse ehk tõrje süsteem. Antibiootikumid on keemiliselt struktuurilt, antibakteriaalselt toimelt ja füüsikalis-keemiliste omaduste poolest väga erinevad. Tänapäeval kasutatakse meditsiinis nii looduslikke (bensüülpenitsilliin, erütromütsiin, streptomütsiin jt) kui ka paljusid sünteetilisi, looduslikele ühenditele lähedasi keemilisi aineid. Nende hulka võib arvata ka mitmed puhtsünteetilised antibakteriaalse toimega ainete rühmad, näiteks sulfaniilamiidid, fluorokinoloonid jt. 

Meditsiinis ja veterinaarias kasutatakse antibiootikume põhiliselt patogeensete (tõvestavate) mikroorganismide, sh seente poolt esilekutsutud haiguste raviks. Mõnel määral on nad leidnud rakendust kasvajatevastases ravis. Viirushaigustevastast toimet praegu kasutusel olevatel antibiootikumidel ei ole.

Antibiootikumid toimivad organismis kas bakteritsiidselt (mikroobe hävitavalt), nagu penitsilliinid, tsefalosporiinid jt, või bakteriostaatiliselt (mikroobide paljunemist pärssivalt), nagu tetratsükliinid, erütromütsiin jt. Bakteritsiidselt toimivate ainete puhul võimendab annuse suurendamine antibiootikumi efektiivsust. Bakteriostaatiliselt toimivate antibiootikumide puhul ei paranda tavaannuse suurendamine toimivust, vaid üksnes suurendab toksilisust. Nende kasutamisel toimub nõrgestatud elutegevusega mikroobide lõplik hävitamine organismi immuunsüsteemi vahendusel. Mikroobidevastase toime järgi jaotatakse antibiootikumid rühmadesse: a) põhiliselt grampositiivsele mikrofloorale toimivad, b) põhiliselt gramnegatiivsele mikrofloorale toimivad, c) nii grampositiivsele kui gramnegatiivsele mikrofloorale toimivad, d) põhiliselt seentele toimivad jt antibiootikumid. Mida laiema toimespektriga on antibiootikum, seda enam häirib ta organis normaalselt elutsevate mikroobide elutegevust, muutes ka mikroobidevahelist tasakaalu. Tekkinud seisundit nimetatakse düsbakterioosiks ja selle korral võivad vohama hakata Candidaperekonna patogeensed seened. Antibiootikumide tarvitamisel on eriti oluline täpselt kinni pidada arsti poolt ettekirjutatud ravimi kasutusskeemist, mis tagab organismis püsiva antibakteriaalse kontsentratsiooni.

Antibiootikumide ebaõige kasutamise korral võivad mikroobid muutuda nende suhtes vastupanuvõimeliseks ehk resistentseks. Mikroobitüvede antibiootikumiresistentsus on pärilik ja muudab keerulisemaks seni antibiootikumi(de)le tundlike mikroobide põhjustatud nakkuste ravi. Sellisel juhul tuleb ravimiannust suurendada, vahetada preparaati või kasutada kombineeritud ravi. Antibiootikumid võivad tekitada organismi ülitundlikkust, allergiat. Antibiootikume tohib tarvitada ainult arsti ettekirjutuse järgi.

Esimene tõeline tugeva antibakteriaalse toimega ja vähetoksiline (vähemürgine) antibiootikum oli penitsilliin, rohelise hallitusseene

Penicillium notatum’i (ka P. c r ust osum’i, P. chrysogenum’i) elutegevuse produkt, mille laialdane kasutamine algas II maailmasõja ajal. Penitsilliinidest on biosünteetilised süstitav bensüülpenitsilliin (G-penitsilliin) ja suukaudne fenoksümetüülpenitsilliin (V-penitsilliin). Neid nimetatakse esimese põlvkonna penitsilliinideks. Põhiline kasutusala on grampositiivse mikrofloora poolt põhjustatud nakkuste (angiin, kopsupõletik, gonorröa jt) ravi. Bensüülpenitsilliin on senini kõige efektiivsem antibiootikum süüfilise ravimisel. Teise, kolmanda ja neljanda põlvkonna penitsilliinid on kõik sünteetilised. Teise põlvkonna penitsilliinide hulka kuuluvad resistentsete stafülokokitüvede vastased ühendid metitsilliin, oksatsilliin jt. Nende antimikroobne toime on kitsas, nad ei toimi suguhaiguste tekitajatesse. Samuti kuuluvad teise põlvkonda nn aminopenitsilliinid ampitsilliin, amoksitsilliin jt. Kõiki teise põlvkonna penitsilliine on võimalik nii süstida kui ka manustada suu kaudu. Kolmanda põlvkonna penitsilliinid (piperatsilliin jt) on valikulisema toimega mõnede gramnegatiivsete mikroorganismide suhtes (kolibakterid, enterokokid jt), kuid ei mõju stafülo- ja streptokokkidele ning süüfilise tekitajatele. Neljanda põlvkonna penitsilliinid (imipeneem jt) on juba oluliselt muudetud struktuuriga. Nende nakkusvastane toimespekter on suhteliselt lai – mõjuvad nii grampositiivsele kui gramnegatiivsele mikrofloorale – ning neid süstitakse lihasesse. Kõigi penitsilliinide lõpptoime on bakteritsiidne, st mikroobe surmav. Nad kahjustavad mikroobiseina, mistõttu mikroorganismid lüüsuvad, st lõhustuvad ja lahustuvad.

Penitsilliinid väljuvad organismist kiiresti, juba 3–5 tunni jooksul, mistõttu esimese ja teise põlvkonna ühendeid tuleb süstida iga 4 tunni järel. On ka depoopenitsilliine, mis mõjuvad suspensioonina lihasesse süstituna terve ööpäeva. Bitsilliin-1 on bensüülpenitsilliini komplekssool, mis vabastab toimeaine lihasesse süstituna 2–3 nädala jooksul. Penitsilliinid on vähemürgised ühendid, ainult väga suurte ravimiannuste veeni süstimine võib kahjustada neere. Allergilisi nähte aga põhjustavad nad küllalt sageli.

Streptomütsiin oli esimene (kasutusel 1944. aastast) tõhus tuberkuloosivastane antibiootikum. Ta kuulub keemiliselt aminoglükosiidide rühma. Selle rühma antibiootikume produtseerivad mitmed kiirikseente ja batsillide tüved. Süstitakse lihasesse, harva veeni. Lisaks tuberkuloositekitajale pärsib ta paljude grampositiivsete ja gramnegatiivsete mikroobide elutegevust, kahjustades nende rakumembraani ja pärssides valgu sünteesi. Streptomütsiini kasutatakse ka brutselloosi, siberi katku, tüüfuse jt infektsioonide korral. Koos penitsilliiniga toimivad nad hävitavalt suurele osale nakkusi tekitavatele mikroorganismidele. Streptomütsiin on mürgine sisekõrvale, võib põhjustada kuulmis- ja tasakaaluelundi kahjustuse.

Antibiootikumid Penicillium notatum

Nõuanded teemal: Ravimid

Prolong-tablett

Tere. Olen pikalt kasutanud sellist ravimit kui DHC-continus 60mg. Algselt oli hommikul 1 ja õhtul teine st. iga 12 tundi. Nüüd kevadest siis juba 2x1,5tbl (lisaks vajadusel max 2x paraceta500/codeine30mg)

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Kui on poolitusjoon siis võib ka poolitada. Sõltuvusse jäämise oht sellest ei suurene ega vähene.
Mõnel ravimil on poolitamine neelamise hõlbustamiseks ja pole tagatud võrdsed annused ...

Loe edasi

arcoxia tableti poolitamine

Kas arcoxia tabletti (120) mg võib poolitada?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Arcoxiat ei tohi poolitada.
Saadaval on paljudes eri annustes tabletid, ka 60mg.

Kalle Kurvits

Loe edasi

Antihistamiinikum suures koguses

Tere!

Mind teeb murelikuks allergoloogi määratud ravi, nimelt pean võtma suuremas koguses ja pikka aega ravimit Opexa. Infolehelt lugedes on tavaline annus 1 tablett päevas. Mina pean võtma ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Sellist annustamist ravimi kasutusjuhend tõepoolest ei kirjelda.
Arst on lähtunud ravi määrates oma kogemustest ja konkreetsest haigusjuhust.
Minul ei ole õigust soovitada ...

Loe edasi

Põletus

Tere!
Selline küsimus,et põletasin selja ja käe ära. Ja tahaks teada, kas haava peab koguaeg kinniselt hoidma koos salviga või vahepeal lahtiselt. Salvi nimi on mida kasutan Braunovidon.
Lisan ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Parem soovitaks Burnjel geeli.
Braunovidoni toime on mikroobidevastane, et vältida nakkuslikku põletikku haavas.
Põletushaava plaastrid katavad haava kogu ravi aja, suurema ...

Loe edasi

Põletiku ravi

Tere!

Küsimus on puhtalt teoreetiline.
Oletame, et mul on mingi hingamisteede põletik. Ravimiseks kasutan ravimit Aspirin, mis peaks olema põletikuvastane ravim. Mida tähendab siin „põletikuvastane“? ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Aspirin, atsetüülsaltsüülhape on valuvaigistava, palavikku alandava ja põletikuvastase
toimega. Aspirini tablette kasutatakse nõrga valu, palaviku ja reumaatiliste haiguste korral. ...

Loe edasi

Antibeebipillid ja ravimid.

Tere!

Küsin, kas Panangin ja viirpuutabletid mõjutavad Harmonet pillide toimet?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Ei mõjuta sellisel moel mis tingiks vastavasisulisi hoiatusi.

Kalle Kurvits

Loe edasi

Doxycycline Vitabalance 100mg ja eksootilise vilja "mangosteeni" koostoime

Mangosteen on eksootiline vili, mille kohta leidsin infot, et teda ei ole soovitav tarbida koos diabeediravimite vms verd vedeldavate ravimitega, kuna mangosteen mistahes kujul sissesüües ise vedeldab ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Doksütsükliin on antibiootikum mida tarvitatakse kasutusjuhendi ja arsti soovituste kohaselt.
Kasutusjuhendis konkreetselt mainimata koostoimeid/vastunäidustusi/kõrvaltoimeid ei ...

Loe edasi

Sos pill alkohol ja paracetamol

Tere! Kas sos pilli (levodonna) kasutamisel, võib tarvitada alkoholi ja võtta paracetamoli?

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Kasutusjuhendist (eestikeelne, peab olema ravimkarbi sees) ei leia keeldu.

Kalle Kurvits

Loe edasi

prostaplast plaastrid

Tuli reklaam meestele mõeldud plaastrite (prostaplast,hiina)kohta,mis lahendavat kõik meeste hädad.Samuti hulga positiivseid vastukajasid.
Kuidas sellesse suhtuda? Kas on nendest kasu või on see ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Näen ka ise esimest korda, seega loobun kommenteerimast, ravimiga pole tegu kohe kindlasti, see eeldaks müügiluba ravimina.
Õnnelikud kasutajad Siim ja Rasmus näevad välja nagu ...

Loe edasi

5HTP ja sertraliin

Tere!
Võtan juba mõned aastad sertraliini 150mg hommikuti.
Kevadel küsisin psühhiaatri käest, kas ma võin samal ajal (erinevatel põhjustel) katsetada 5HTP ( 5-Hydroxytryptophan on saadud Griffonia ...

Kalle Kurvits

Vastas dr Kalle Kurvits

Tere

Kahjuks ei ole kursis 5HTP-ga, kuid kui on kirjas mitte kasutada siis nii ongi.
Peate ise otsustama, millises doosis endale katsetusi lubate

Kalle Kurvits

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi