chronic paronychia nail fungus? 26.06.17 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Pärast mitut antibiootikumikuuri tekkis vaginaalne kandidoos mida ravisin korduvalt vaginaalsete küünaldega, kuid kolm parema käe sõrmeküünt said vagiinast ilmselt nakkuse (?), kuna küünte ääred läksid kollasteks ja ajaga kahjustunud alad suurenesid. Naharst ei saanud mikroskoobiuuringuks materjali võtta, kuna olin kahjustunud ala ära viilinud aga kirjutas paikse ravi, küünelakk onytec. Kahjuks areneb keskmise sõrme küüne kahjustus edasi ja nüüd on 3 nädalat olnud 3 sõrme pületikus, (eriti keskmine, kus suurim küünekahjustus), kuid ka teised sõrmed on valusad, punetavad, kuumad, paistes. Mul on olnud eri sõrmedel aastate jooksul küünevalli kandidoosset põletikku, kuna on kehv perifeerne verevarustus ja olen vigastanud küünevalli, kuid siis tuleb küünevallinaha alt valget mäda ja punane on vaid valli juurest. Praegu on pilt teine - paistes on sõrmeliigeste juurest kogu sõrme ulatuses ja mäda ei ole. Arsti on aeg alles juulis. Kas panna seni lokaalset kreemi nt klotrimasool? Kas Onytec lakk ravib seda põletikku? Kas on vaja süsteemset ravi ja kas enne on vaja võtta külv või võib kohe alustada tablettravi? Mis ravimiga tuleks teha süsteemset ravi? Lugesin, et akuutse põletikuga teha sooja soolavanni, kuid kroonilise põletikuga seda ei näidustatud. Küünenahad on ka ilmelikud - paksud, ja küüneplaadist justkui hakkavad lahti tulema.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Põhimõtteliselt mõjub Onytec ka pärmseentele ja peaks Teile sobima. Rääkides klotriomazoolist, siis kreem peaks nahal paremini imenduma kui vedelik ja klotrimazool kindlasti midagi halvemaks ei tee.
Vanniprotseduurist ma pigem praegu hoiduks, sest vesi võib nahka veelgi matsereerida. Pigem hoiduks igasugusest traumeerimisest ja raviks kreemi ja Onyteciga.
Lugupidamisega,
Kristi Abram