Alzheimeri tõbi Autor: Ain-Elmar Kaasik

Alzheimeri tõbi. Kõigist dementsuse ehk nõdrameelsuse sümptomitega inimestest on ligi pooltel selle põhjuseks Alzheimeri tõbi. Vaid 10–25%-l juhtudest kujuneb dementsus ajuveresoonkonna haiguste tagajärjel. Dementsus on eelkõige kõrge elueaga kaasnev haigusseisund, kuid Alzheimeri tõve esmassümptomid võivad ilmneda juba enne 60. eluaastat, viidates sel juhul tavaliselt haiguse kiirele progresseerumisele, erinevalt hilisema algusega juhtudest, mis võivad süveneda aeglaselt – koguni 20 aasta vältel.

Mäluhäirete üle kaebavad tihti ka terved vanemaealised inimesed. Kognitiivse (tunnetusliku) võimekuse vähenemine tervetel eakatel võib sarnaneda muutustega, mis iseloomustavad dementsuse algstaadiumi. Normaalse vananemise puhul on siiski tegemist vaimsete protsesside aeglustumise ja kergete mäluhäiretega, kuid teatud vaimne taandareng ei häiri igapäevaelu ja enesega toimetulekut. Tavaliselt ei mõjuta see ka teisi kognitiivseid funktsioone: arusaamist, järelduste tegemist, hinnangute andmist. Arvestada tuleb ka võimaliku depressiooniga: ligikaudu 5% haigusjuhtude puhul on hoopiski tegu nn pseudodementsusega, st depressioonist põhjustatud vaimse tegevuse tulemuslikkuse vähenemisega.

Alzheimeri tõbi on suhteliselt kiirelt progresseeruv neurodegeneratiivne haigus, mille areng on seotud närvirakkude (neuronite) hulga vähenemisega suurajukoores. Neuronite kaoga kaasnevad ka närvisüsteemis impulsse vahendavate virgatsainete tasakaalu nihked. Kõige rohkem häirub suurajukoores närviimpulsse vahendava atsetüülkoliini süntees, kuid väheneb ka teiste virgatsainete aktiivsus. Alzheimeri tõve tekkes on oma osa geneetilistel teguritel, kuid pigem on siin tegemist nn vastuvõtlikkuse ehk riskigeenidega, mis võivad Alzheimeri tõbe põhjustavatele muutustele närvirakkudes kaasa aidata. 

Alzheimeri tõbe diagnoositakse kliinilistele andmetele ja haiguse kulule tuginedes, kusjuures oluline on välja lülitada peaaju muud haigused, mis tekitavad nn sekundaarset dementsust (ajukasvajad, mõnikord ka kilpnäärme alatalitlus ning B 1 - ja B -vitamiini vaegus). Ajuvereringehäiretest põhjustatud nn vaskulaarsele dementsusele viitavad haiguse järsk algus, järkjärguline halvenemine, laineline kulg ja vastavate riskitegurite, näiteks ajurabanduse esinemine. Sekundaarset dementsust põhjustavaid haigusi aitab välistada piltdiagnostika, kuid Alzheimeri tõve esinemist need uuringud otseselt ei kinnita ega eita. 

Alzheimeri tõve korral tekivad mälu- ja orientatsioonihäired, kusjuures esmalt kaob lühimälu, seejärel ka pikaajaline mälu. Inimese mõttemaailm vaesub, taiplikkus väheneb, kõne häirub. Haiguse süvenedes ei suuda haige enam leida õigeid mõisteid, eksib lihtsates asjades, mistõttu toimetulek muutub järjest raskemaks. Lõpuks ei tunne ta ära oma lähedasi, ei hooli hügieenist, ei orienteeru isegi oma kodus. Uuringud on tõestanud, et mida aktiivsemalt inimene oma vaimseid võimeid kasutab, seda väiksem on risk haigestuda.

Haiguse varajases staadiumis kasutatakse ravimeid, mis pärsivad suurajukoores atsetüülkoliini lagundava ensüüm koliinesteraasi aktiivsust. Neist mitmed, nagu donepesiil ja rivastigmiin, on ka Eestis registreeritud. Kahjuks toimivad need ravimid mõnevõrra vaid haiguse algstaadiumis, suutmata pidurdada neurodegeneratiivse protsessi kulgu. Väljakujunenud haiguse korral, kui patsient unustab ka hiljutised sündmused ja kokkulepped ega oska enam kasutada meeldetuletussedeleid, neist ravimeist kasu ei ole. Mälu ja mõtlemisvõimet parandavad vahendid (nootroopikumid) ei ole Alzheimeri tõve ega ka teiste dementsussündroomide korral efektiivseteks osutunud. Vt ka dementsus.

Alzheimeri tõbi Tervel inimesel vahendavad keemilised virgatsained ajukoores paiknevatelt närvirakkudelt impulsse teistesse kehaosadesse. Alzheimeri tõbi Alzheimeri tõve korral ajukude piirkonniti kahjustub või hävib, virgatsainete süntees aeglustub ning impulsid ei kandu edasi.

Seotud teemad

Nõuanded teemal: Neuroloogia

Seljavalu

Seljavalu vasakus ülaseljas(selgroost veits vasakule poole).

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Tegemist võib olla lülidevahelise liigese või diski nihkumisega mis ärritab roietevahelise närvi juurt. Abi võib saada füsioterapeudilt kes tunneb ka manuaalteraapiat.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika

Loe edasi

Valud vasakul pool rindkeres.

Kas peaksin spetsiaalseid herpesviiruse ravimeid hakkama võtma?

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Viirusevastased vahendid on hiljaks jäänud. Reeglina siiski olukord vähehaaval paraneb. Tähtis on säilitada puhtust lööbe piirkonnas. Oht on siiski valude pikaajalises kordumises ja ka tugevnemises. Kui ...

Loe edasi

suu piirkonna tuimus

Tere!
Suu piirkond on tuim, paar kuud tagasi hakkasid valutama nii alumised kui ülemised hambad ning lõualuu oli katsudes valus..Hammaste osas on pigem tundlikumad keskmised hambad.
Seejärel ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Õigem oleks alustada visiidist näolõualuu kirurgi juurde.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika

Loe edasi

Sarnaluu kompleksmurd

Tere.Kuu tagasi kukkudes-sarnaluu nihkega (4-8 mm)kompleksmurd(sh. temporaalluu ja ülalõualuu).Näo-lõualuu kirurgile vastuvõtt jaanuaris.Näol kukkumisest alates tuimus,surinad,valutab kergelt ja külamkartlikus ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Õigem oleks mitte ärritada kolmiknärvi haru ja oodata turse vähenemist ja spetsialisti läbivaatust.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika

Loe edasi

Vastus

Nimmelülide kõrgus ja joondumine on normipärased. Näeme kerget dekstroskolioosi.

L4/5 ja L5/S1 lülidevahemikud on kergelt ahenenud, diskides on siin degeneratsioonile iseloomulik
T2 ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Suhteliselt tagasihoidlikud degeneratiivsed muutused nimmelülides, nendevahelistes diskides ja liigestes. Toodud muutused võivad, aga ei pruugi põhjustada erinevaid seljavaevusi ja ka valusid jalgades. ...

Loe edasi

2 nädalat koomat maksapuudulikusest

Kas oskate anda nõu selles olukorras: minu isa (60) on olnud 2 nädalat koomas (intensiivravi osakonnas), mis on põhjustatud alkoholi liigtarbimisest tulenenud maksapuudulikkusest mis viis kõrge ammoniaagi ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Kui maks ei suuda oma funktsiooni täita, on tagajärjeks ainevahetushäired ja hiljem kooma. Ravivõimaluste üle tuleks küsida gastroenteroloogilt.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika

Loe edasi

Turjavalu

Mitu kuud imelik tuim valu turjas. Tuleb valu ja kaob. Olen määrinud salvidega ja pea harjutusi aga kahjuks tuleb valu tagasi. Mida pean tegema?

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Aidata võib massaazikuur seljale, regulaarne võimlemine ja sirgelt istumine. Kui asi ei parane, tuleb minna arsti vastuvõtule.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika

Loe edasi

Parema poole tuimus

Tere. Mul algas umbes 5 kuud tagasi valu paremal pool seljas , täpselt selgroo kõrval tiivakondi all . Valu tundus pigem nagu mingi tükk oleks sinna kinni jäänud. Seejärel tekkisid lihaspinged , jäikus ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Valu abaluu taga viitab muutustele selgroo rinnaosa liigestes ja diskides, rõhumistunne peas on tihti seoses kaelalihaspingega. Hootine tuimus ühepoolselt käes, jalas ja näopooles viitab aga võimalikele ...

Loe edasi

Lülisammas ja roietevaheline ala

Tere,

1. Üks aasta tagasi olid mul lülisamba vigastused kukkumise tagajärjel:
Sakraalsel olulise nihketa fraktuur S5 tasemel, Os coccyx subluksatsioon Co 2 tasemel dorsaalsele ja Th12 ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Alumise rinnalüli murru leid uuring vastuse järgi muutunud ei ole - kas see aga on seljavalude põhjuseks selgub vaid läbivaatuse käigus. Sabaluu murrule ja nihkele aga on iseloomulik pikalt (aastaid) ...

Loe edasi

kuklavalu ja pearinglus

Tere,

On mure seoses pearingluste, tugevate kuklavalude ja rinnus olevate valude pärast.
Kõik algas peale lapse saamist.
Laps on 9 kuud ja juba haiglas tekkis mul väike pearinglus ...

Ain Pajos

Vastas dr Ain Pajos

Vastuse saamiseks tuleks uuesti pöörduda ravi määranud neuroloogi poole, kes on teostanud läbivaatuse, näinud lisauuringute (MRT) andmeid. või minna teise neuroloogi vastuvõtule. Ainult kirja alusel konkreetseid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi