Kuidas maks töötab?

Kuidas maks töötab?

Millega tegeleb meie suurim seedenääre ja mis on selle ülesanded?

Veri kannab soolestikust maksa toitained: rasvad, valgud, glükoosi, mineraalid. Need ained läbivad maksas ainevahetuse nii, et organismi rakud suudavad neid omastada.

Maks toodab sappi, kolesterooli ja immuunsust tagavaid aineid. Samuti toodetakse seal aineid, mis tagavad verehüübimise. Sellel näärmel on barjäärifunktsioon – ta haarab verest keemilisi aineid ja töötleb neid, muudab ohutuks ainevahetuse kahjulikud produktid.

Otsustav osa on maksal vereloomes ja antikehade (immuunkehade) tootmises. Maks on suhkru, vitamiinide ja mineraalainete suurim varamu. Maksas talletatakse vitamiine ja mineraalaineid ning lagundatakse A-, D-, E-, K- ja B-vitamiini. Maksas toodetakse sappi, mida talletatakse sapipõies ja mis osaleb rasvade seedimises.

Maks osaleb ainevahetuse kõrvalproduktide ning mürkainete kahjutuks tegemises. Maksa nimetatakse organismi laboratooriumiks, kus muudetakse mürgised ühendid kahjututeks ja mis seejärel erituselundite kaudu kehast eemaldatakse.

Tegemist on aga unikaalse „filtriga“, sest maksa puhul on võimalik saastunud „filtrit“ puhastada või osaliselt taastada selle vere puhastamise võimet. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada