Mürgistus Autor: Raul Adlas

Mürgistus ehk intoksikatsioon on mis tahes toimeaine mõju inimorganismile, mis põhjustab tugevaid füsioloogilisi või psüühilisi kõrvalekaldeid organismi normaalsest talitlusest. Mürgistuse nähud, raskus ja kulg sõltuvad mürkaine omadustest, organismi sattumise viisist ja hulgast. Mürgina tuleb vaadelda ka kõiki ravimeid, mille ülemäärane annus võib esile kutsuda soovimatuid tagajärgi. Umbes iga kümnes erakorralist arstiabi vajav haige on tervisekahjustuse saanud mõne mürgi tõttu. Mürk võib sattuda inimese organismi suu kaudu, sisse hingates (inhaleerides), naha ja limaskestade kaudu imendudes või süstituna.

Mürgistused võib jagada tahtlikeks (enesetapukatse, meelemürkide tarvitamine) ja tahtmatuteks ehk õnnetusteks. Peaaegu 80% suukaudsetest tahtmatutest mürgistustest juhtub alla 3-aastaste lastega. Suurema osa lastel ettetulevatest mürgistustest põhjustavad koduses majapidamises kasutatavad ained, nagu puhastus-, kosmeetika- ja taimekaitsevahendid, ravimid, roiskunud toit, mürgised taimed, erinevad kütused ja õlid. Väikeste lastega pere peaks hoolega valima, milliseid lilli koju tuua. Täiskasvanute puhul on mürgistus harilikult tahtlik tegevus, mingi aine üledoosis tarvitamine. Väikese osa moodustavad töö- ja olmeõnnetused.

Kui mürgist ainet on sattunud nahale, peab ruttu eemaldama saastunud riided ja pesema nahka seebiga voolava vee all. Kui mürki on sattunud silma, tuleb silma loputada rohke puhta veega.

Mürgise aine, näiteks gaasi või tolmu sissehingamise korral on vaja kannatanu kohe viia puhta õhu kätte. Juhul kui mürgistuse põhjustaja on ülemisi hingamisteid ärritava toimega, siis tuleb suud ja ninaneelu loputada söögisoodalahusega (1 teelusikatäis soodat 1 klaasi vee kohta) või rohke leige veega.

Suu kaudu organismi sattunud mürgi toime võib avalduda otsekohe või pikema aja möödumisel. Näiteks joodud hape või leelis põhjustavad otsekohe kudede tugeva söövituse, mida on näha huultel, keelel, suu limaskestal. Seevastu allaneelatud ravimid või mürgised taimed läbivad enne seedekulgla ja imenduvad vereringesse alles peensoolest, milleks kulub tunde. Seetõttu on suu kaudu toimunud mürgistuse puhul esmatähtis takistada mürgi imendumist soolest ning võimaluse korral väljutada see kiiresti seedetraktist. Juhul kui kannatanu on teadvusel, tuleb talle anda võimalikult palju vett juua, et lahjendada kemikaalisisaldust maos. Verre imendunud kemikaali eemaldamiseks organismist tuleb igati soodustada uriini teket, ka selleks peab palju jooma. 

Süstitavate mürkide puhul algab mürgi toime sõltuvalt kasutatud ainest ja süstimiskohast kas kohe või mõne minuti jooksul. Väga levinud tänapäeval süstitav meelemürk on heroiin, mille üledoos kutsub esile teadvusetuse ja hingamisseiskuse. Süstitud mürgi toimet saab leevendada ainult haiglas või kiirabi vahenditega. Hingamisseiskuse puhul tuleb kohe alustada elustamist.

Kui tekib mürgistuse kahtlus, tuleb esmaabi alustamisel leida vastus kuuele võtmeküsimusele: 1) mis ainet või millisest pudelist/karbist saadi (see tuleb kindlasti kaasa võtta, kui kannatanu haiglasse viiakse); 2) millal mürki neelati – see annab vastuse, kas on mõtet kutsuda esile oksendamist; 3) kui palju mürki võeti; 4) kas haige on juba oksendanud; 5) kas haige on ise võtnud mingeid mürgistusvastaseid aineid, näiteks joonud vett, neelanud aktiivsütt vms; 6) kas haige tarvitab regulaarselt mingeid rahusteid.

Kõige kindlam viis mürki maost välja saada on kutsuda esile oksendamine. Aine täielikuks eemaldamiseks maost peab oksendama korduvalt. Selleks võib kasutada oksejuurepreparaati. Oksevahendina toimib ka leige keedusoolalahus (1–2 teelusikatäit soola 2 klaasi vee kohta). Okserefleksi esilekutsumiseks on sobiv keelejuure või kurgunibu piirkonna kõdistamine sõrmede või mõne nüri pehme esemega. Oksendamine on efektiivne 60 minuti jooksul, arvates mürgi võtmisest. Pärast seda on maosisaldis liikunud peensoolde, kust see oksendades tagasi ei tule. Oksendamist ei tohi esile kutsuda isikul, kelle teadvus ei ole selge (joobeseisund, kooma, krambihoog jne), sest siis on väga suur oht, et oksemassid satuvad hingamisteedesse ja haige võib lämbuda. 

Teadvushäiretega kannatanu tuleb panna lamama küljele, jälgida, et hingamisteed oleksid vabad. Oksendamist ei tohi esile kutsuda ka söövitavate ainete, lahustite ja kergete kütuste (bensiini) sattumisel seedekulglasse, et maosisaldis teist korda ei ärritaks söögitoru, neelu ja suu limaskesta. Söövitavate ainetega mürgistuse korral on soovitatav juua piima. Samas aga ei tohi piima juua, kui mürgistuse põhjustanud aine pole teada. Näiteks rasvas lahustuvate fosfororgaaniliste taimekaitsevahenditega mürgistuse puhul võib piim soodustada aine imendumist maos, tugevdades selle kahjulikku toimet.

Mürgi suu kaudu organismi sattumisel sobib selle neutraliseerimiseks võtta aktiivsütt. Spetsiaalselt töödeldud süsi seob endaga paljude mürkide molekule, muutes need ohutuks ja takistades mürgi imendumist peensoolest. Sütt antakse pärast oksendamist või maoloputust või juhul, kui oksendamist ei õnnestu esile kutsuda. Kui kannatanu juba oksendas, tuleb sütt uuesti anda. Aktiivsüsi mõjub ainult siis, kui doos on õige. Väikelapsele antakse 2 g sütt kehakaalu kilogrammi kohta (nt 5 kg kaaluvale lapsele 10 g sütt). Täiskasvanute puhul tuleb arvestada 1 g sütt kehakaalu iga kilogrammi kohta. Söetabletid (purustatuna) või graanulid segatakse vähese veega ning saadud söepuder neelatakse alla, juues paar lonksu vett peale. Sageli on vajalik ka soole puhastamine, milleks kasutatakse lahtisteid. Kõige paremaid tulemusi annab magneesium- või naatriumsulfaadi sissevõtmine – 20–30 g 1,5–2 klaasi vee kohta.

Mürgistuse üldnähtude, nagu teadvuse hägunemine või teadvusetus, südame rütmihäired (südamepekslemine, vahelöögid), kõhuvalu või -puhitus, hingamishäired jmt, ilmumisel tuleb kannatanu kiiresti toimetada haiglasse või kutsuda kiirabi.

Mürgistuse vältimiseks tuleb enne mingi keemilise aine, sealhulgas ravimi kasutusele võtmist tutvuda selle omadustega ja täita kõiki ohutusnõudeid.

Vt ka gaasimürgistus, maohammustus, mürk, organismi taaselustamine kliinilisest surmast, putukapiste, seenemürgistus, toidumürgistus.

Nõuanded teemal: Perearst

Kõrv lukus ja pearinglus/tasakaaluhäire

Mul on juba aastaid tihti nii, et vasak kõrv läheb lukku. Olen õppinud sellega elama juba, mõne aja pärast läheb üle. Tavaliselt hommikuti veidi pärast ärkamist lukku ja siis umbes lõunaks on märkamatult ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Oetamine läheks väga pikaks ja kurnavaks. Soovitan jätkuvat koostööd oma perearsti ja kitsama eriala arstidega, peamiselt kõrvaarstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Infrapuna ja vaakummassaaž

Tere!

Kõigepealt vabandan, kui minu poolt esitatud küsimus ei kuulu ehk Teie poolt nõustatavate teemade hulka, kuid ei osanud seda küsimust ka kuhugi mujale suunata. Küsimus käib koduse vaakummassaaži ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Seade ei ole vähkitekitava mõjuga, puudub ioniseeriv või tugev elektromagnetkiirgus.
Juhuslik kokkusattumus võib paraku kujuneda, seda on väga tõestada. Alati on mõistlik pidada nõu ...

Loe edasi

Vitamiinipuudus

Tere

Ma olen rauaga hädas juba aastaid, seoses siis vererohke menstruatsiooniga. Tean, et ka D on madal. Seda võttes, aga on hakanud kunagi süda peksma? Kuidas ma seda siis suurendan enda ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Amülaasi tõusu põhjuseid on palju. Täpsustada tuleks kõhunäärme seisundit. Teil esineb rauavähesus, sellest hemoglobiini langus. Uurida ühelt poolt kroonilist verekaotust, vererohke menses ...

Loe edasi

Keel ja näo nahk valutab

Minu keelevalu algas veebruaris, tekkisid pisikesed valusad punnid keele külgedele, kurku, neelemisel valus. Edasi liikusid valu suulaele ja igemetele. Olen saanud seeneravi, kuid see ei aidanud. Probleem ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Mõistan, need vaevused on väga ebameeldivad. Arvuti teel ei saa inimest siiski ravida. Vajalik on koostöö ja järjepidevus, alati ei õnnestu kohe toimiv ravi leida. Hemogramm, B12 vitamiin, ...

Loe edasi

Kukekannus ja kõõlustepõlendik . Hüppeliigese juures.

Mida teha ei saa kõndida nii valus on konsa all ja parem jalg oli paistes hüppeliigesest.
Ja ei kannata astuda.
Selline tunne on nagu konsa taga kõõlused oleks nõrgad.

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kahjuks on Teie antud info veidi ebatäpne, et midagi konkreetset soovitada. Teid on mitmed arstid ravinud, alati ei õnnestu kohe saada hea tulemus, tähtis on koostöö ja järjepidevus.

Loe edasi

Kusihape sisaldus veres

Tere!Sain analüüside vastused , olen 51 aastane ja leiti, et kusihape tase veres on kõrge 358,0 umol/L. koheselt määrati tabletid Allopurinool 100 mg. Küsimus selles, et kui neid nüüd võtma ei hakka, kas ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Siia sobiks eelmine vastus. Arst määrab ravi talle teadaoleva info põhjal. Seda teine arst kommenteerida ei saa, see tekitaks palju arusaamatusi ja rööviks patsiendi hingerahu. Usaldage oma ...

Loe edasi

kolesterool

Kaks kuud tagasi oli üldkolesterool 6,0 , ldl 3,7 ja hdl 1,7 seega üle normi. Pöördusin perearstile kes määras raviks 20mg. rosuvastatini. Ravimit olen võtnud 2kuud, nüüd näidud järgmised: üldkolesterool ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Nii otsustas arst talle teadaoleva info põhjal. Tulemused on head, usaldage oma arsti !
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Nahalööve ja sügelus

Tere. Mul on punetav lööve, mis sügeleb ja just öösiti pigem. Mida peaksin tegema?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Õhtul-öösel sügelev lööve, mida vaerem pole olnud on omane sügelistele. Kuid on ka kümneid teisi põhjuseid. Saan soovitada perearsti konsultatsiooni, põhjendatud käsitlust.

Head ...

Loe edasi

Vereproovide vastused

Kas oskate minu vereproovi tulemused lahti seletada?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Teil esineb kilpnäärme krooniline autoimmuunne põletik, autoantikehade tõus. Samas on kilpnäärmehormoonide tase normis. Teised analüüsid on olulise hälbeta. Hetkel ravi pole vajalik, 1-2 x ...

Loe edasi

Kõrva taga muna

Tere

Mul pikemat aega vasak kõrv seest sügelenud. Käisin hambaarstil.Tarkusehammas hakkas tegema kasvades valu, kirjutati välja antibiootikumid, aidati seda hammast natuke välja ja öeldi et ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kirjelduse leid on omane väliskõrva karvanääpsupõletikule, lümfisõlme reaktsioonile. Selle raviks on paikselt kasutatavad kõrvatilgad, vajadusel ka antibiootikum suukaudu. Käsimüügist leiab ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi