Mürgistus Autor: Raul Adlas

Mürgistus ehk intoksikatsioon on mis tahes toimeaine mõju inimorganismile, mis põhjustab tugevaid füsioloogilisi või psüühilisi kõrvalekaldeid organismi normaalsest talitlusest. Mürgistuse nähud, raskus ja kulg sõltuvad mürkaine omadustest, organismi sattumise viisist ja hulgast. Mürgina tuleb vaadelda ka kõiki ravimeid, mille ülemäärane annus võib esile kutsuda soovimatuid tagajärgi. Umbes iga kümnes erakorralist arstiabi vajav haige on tervisekahjustuse saanud mõne mürgi tõttu. Mürk võib sattuda inimese organismi suu kaudu, sisse hingates (inhaleerides), naha ja limaskestade kaudu imendudes või süstituna.

Mürgistused võib jagada tahtlikeks (enesetapukatse, meelemürkide tarvitamine) ja tahtmatuteks ehk õnnetusteks. Peaaegu 80% suukaudsetest tahtmatutest mürgistustest juhtub alla 3-aastaste lastega. Suurema osa lastel ettetulevatest mürgistustest põhjustavad koduses majapidamises kasutatavad ained, nagu puhastus-, kosmeetika- ja taimekaitsevahendid, ravimid, roiskunud toit, mürgised taimed, erinevad kütused ja õlid. Väikeste lastega pere peaks hoolega valima, milliseid lilli koju tuua. Täiskasvanute puhul on mürgistus harilikult tahtlik tegevus, mingi aine üledoosis tarvitamine. Väikese osa moodustavad töö- ja olmeõnnetused.

Kui mürgist ainet on sattunud nahale, peab ruttu eemaldama saastunud riided ja pesema nahka seebiga voolava vee all. Kui mürki on sattunud silma, tuleb silma loputada rohke puhta veega.

Mürgise aine, näiteks gaasi või tolmu sissehingamise korral on vaja kannatanu kohe viia puhta õhu kätte. Juhul kui mürgistuse põhjustaja on ülemisi hingamisteid ärritava toimega, siis tuleb suud ja ninaneelu loputada söögisoodalahusega (1 teelusikatäis soodat 1 klaasi vee kohta) või rohke leige veega.

Suu kaudu organismi sattunud mürgi toime võib avalduda otsekohe või pikema aja möödumisel. Näiteks joodud hape või leelis põhjustavad otsekohe kudede tugeva söövituse, mida on näha huultel, keelel, suu limaskestal. Seevastu allaneelatud ravimid või mürgised taimed läbivad enne seedekulgla ja imenduvad vereringesse alles peensoolest, milleks kulub tunde. Seetõttu on suu kaudu toimunud mürgistuse puhul esmatähtis takistada mürgi imendumist soolest ning võimaluse korral väljutada see kiiresti seedetraktist. Juhul kui kannatanu on teadvusel, tuleb talle anda võimalikult palju vett juua, et lahjendada kemikaalisisaldust maos. Verre imendunud kemikaali eemaldamiseks organismist tuleb igati soodustada uriini teket, ka selleks peab palju jooma. 

Süstitavate mürkide puhul algab mürgi toime sõltuvalt kasutatud ainest ja süstimiskohast kas kohe või mõne minuti jooksul. Väga levinud tänapäeval süstitav meelemürk on heroiin, mille üledoos kutsub esile teadvusetuse ja hingamisseiskuse. Süstitud mürgi toimet saab leevendada ainult haiglas või kiirabi vahenditega. Hingamisseiskuse puhul tuleb kohe alustada elustamist.

Kui tekib mürgistuse kahtlus, tuleb esmaabi alustamisel leida vastus kuuele võtmeküsimusele: 1) mis ainet või millisest pudelist/karbist saadi (see tuleb kindlasti kaasa võtta, kui kannatanu haiglasse viiakse); 2) millal mürki neelati – see annab vastuse, kas on mõtet kutsuda esile oksendamist; 3) kui palju mürki võeti; 4) kas haige on juba oksendanud; 5) kas haige on ise võtnud mingeid mürgistusvastaseid aineid, näiteks joonud vett, neelanud aktiivsütt vms; 6) kas haige tarvitab regulaarselt mingeid rahusteid.

Kõige kindlam viis mürki maost välja saada on kutsuda esile oksendamine. Aine täielikuks eemaldamiseks maost peab oksendama korduvalt. Selleks võib kasutada oksejuurepreparaati. Oksevahendina toimib ka leige keedusoolalahus (1–2 teelusikatäit soola 2 klaasi vee kohta). Okserefleksi esilekutsumiseks on sobiv keelejuure või kurgunibu piirkonna kõdistamine sõrmede või mõne nüri pehme esemega. Oksendamine on efektiivne 60 minuti jooksul, arvates mürgi võtmisest. Pärast seda on maosisaldis liikunud peensoolde, kust see oksendades tagasi ei tule. Oksendamist ei tohi esile kutsuda isikul, kelle teadvus ei ole selge (joobeseisund, kooma, krambihoog jne), sest siis on väga suur oht, et oksemassid satuvad hingamisteedesse ja haige võib lämbuda. 

Teadvushäiretega kannatanu tuleb panna lamama küljele, jälgida, et hingamisteed oleksid vabad. Oksendamist ei tohi esile kutsuda ka söövitavate ainete, lahustite ja kergete kütuste (bensiini) sattumisel seedekulglasse, et maosisaldis teist korda ei ärritaks söögitoru, neelu ja suu limaskesta. Söövitavate ainetega mürgistuse korral on soovitatav juua piima. Samas aga ei tohi piima juua, kui mürgistuse põhjustanud aine pole teada. Näiteks rasvas lahustuvate fosfororgaaniliste taimekaitsevahenditega mürgistuse puhul võib piim soodustada aine imendumist maos, tugevdades selle kahjulikku toimet.

Mürgi suu kaudu organismi sattumisel sobib selle neutraliseerimiseks võtta aktiivsütt. Spetsiaalselt töödeldud süsi seob endaga paljude mürkide molekule, muutes need ohutuks ja takistades mürgi imendumist peensoolest. Sütt antakse pärast oksendamist või maoloputust või juhul, kui oksendamist ei õnnestu esile kutsuda. Kui kannatanu juba oksendas, tuleb sütt uuesti anda. Aktiivsüsi mõjub ainult siis, kui doos on õige. Väikelapsele antakse 2 g sütt kehakaalu kilogrammi kohta (nt 5 kg kaaluvale lapsele 10 g sütt). Täiskasvanute puhul tuleb arvestada 1 g sütt kehakaalu iga kilogrammi kohta. Söetabletid (purustatuna) või graanulid segatakse vähese veega ning saadud söepuder neelatakse alla, juues paar lonksu vett peale. Sageli on vajalik ka soole puhastamine, milleks kasutatakse lahtisteid. Kõige paremaid tulemusi annab magneesium- või naatriumsulfaadi sissevõtmine – 20–30 g 1,5–2 klaasi vee kohta.

Mürgistuse üldnähtude, nagu teadvuse hägunemine või teadvusetus, südame rütmihäired (südamepekslemine, vahelöögid), kõhuvalu või -puhitus, hingamishäired jmt, ilmumisel tuleb kannatanu kiiresti toimetada haiglasse või kutsuda kiirabi.

Mürgistuse vältimiseks tuleb enne mingi keemilise aine, sealhulgas ravimi kasutusele võtmist tutvuda selle omadustega ja täita kõiki ohutusnõudeid.

Vt ka gaasimürgistus, maohammustus, mürk, organismi taaselustamine kliinilisest surmast, putukapiste, seenemürgistus, toidumürgistus.

Nõuanded teemal: Perearst

Unes karjumine

Tere, viimasel ajal olen karjunud unes Appi, Appi! Korterikaaslased on pidevalt öelnud sellest mulle. Mida antud olukorras teha? Ma ise nagu kuulen seda karjumist ka vahest aga, et keha see aeg ei liigu. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Stress ja Väsimus, töö ja puhke vahekord ei ole tasakaalus, puhke osa on kvaliteedilt ja kvantiteedilt puudulik.
vt otsinguga Enneti palve, esimene samm.

Jalutused-harjutused õues. ...

Loe edasi

vereproovi vastused

Tere,tegu siis kohe 20a saava mehega
WBC 10,91
Hgb 172
HCt 49,9
Eo 0,54 ja triglütseriidid 4,68

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Vajalik oleks näha kogu hematoloogilist uuringut, üksikparameetrid WBC, Hgb, Eo ja Htc ei võimalda uuringut hinnata.
Samuti peaks teadma, miks uuringud määrati ja kas patsiendil ...

Loe edasi

valulik luumoodustis

Millega võiks tegu olla kui mul on nimetissõrme ja peopesa üleminekukohas valulik kõrgem luumoodustis? tekkinud. Annab tunda kui avaldan survet sellele kohale nt jõusaalis. Kas tegu millegi ohtlikuga?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kahjuks ei saa selle kirjelduse põhjal midagigi oletada. Saan soovitada vaid perearsti konsultatsiooni, täpsustavaid uuringuid ja ravi.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Kas tegemist võib olla ateroomiga?

2 aastasel lapsel kõrva taga selline sinakas/lilla ümar muna kas tegemist võib olla ateroomiga või on midagi muud. Mida teha?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Saan aru, et 2 aastasel lapsel on kõrvarõngas ja selles kandis siis selline munake. Tekib kahtlus võõrkeha granuloomi suhtes. Paistab, et kõrvarõngas on millestki muust, kui kullast, sellest ...

Loe edasi

Pumm silmalaul

Mehel oli paar nädalat antud kohas punane punn (ei olnud valget/mäda näha), nüüd tömbas dušši all lahti/katki selle ja nagu mingi tükk oleks järgi? Punn ei old valus ega ebamugav, hetkel ka kõik ok. Kas ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab olema rahetera ehk halasioon väikese põletikuga. Käsimüügist sobivad silmatilgad, nt Ocuflash 2-3 p ravida. Kui efekt puudub, siis perearsti poolt ravi, vajadusel e konsultatsioon ...

Loe edasi

Kõht on kinni olnud juba kuuaega väljaheidet väga raske väljutada,mida oskate soovitada sellisel juhul

Kõht olnud kinni juba kuuaega ja väljaheidet tuleb väga harva välja,joon piisavalt vedeliku ja kõht on väga punnis ja koguaeg täiskõhutunne

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Hiljutisecalgusega, ebaselge kõhukinnisus vajab arsti konsultatsiooni, põhjuseid palju.

Head tervist soovides.
Madis Veskimägi

Loe edasi

Ülahuule all pool heledam

Tere
Märkasin tana et üla huule all pool on peenike heldam triip. Ühtegi teist huule vähi sümptomi pole olnud. Ega tegu pole huulevähiga?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kindlasti mitte. Selline heledam triibuke huulel võib olla igati normaalne. Muret tekitavaks sümptomiks on tihke, valutu haavand.
Koostöö oma perearstiga, vajadusel täpsustaavad uuringud ...

Loe edasi

Rindkere valud

Rindkere on juba pea 4 kuud järjest valutanud. Algul hakkasid valud vasakust rinnast, hiljem siis keskelt ja paremalt. Valu ei ole tugev, kuid pigem mõjutab see mind vaimselt. Valu ärgates on suurem. Algul ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on mitu. Oletada ei saa. Soovitan pöörduda oma perearsti vastuvõtule, edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Süda

Tere
Probleem on selles et varem oli nii et kui tööd tehes saunas käies ja kui pikalt juua siis viskas südame rütmist välja 220-240 ja ära saada seda aind kui süstiti veeni cordaroiga ja saadi süda ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab, et Teil raviti südame lisajuhteteest tingitud rütmihäiret ablatsioonraviga. Selle järgselt ikka jälgitakse patsienti, vajadusel uus elektrofüsioloogiline uuring, ehhokardiograafia. ...

Loe edasi

Tüsistused

Tere
Laps sündis 4a tagasi ja kopsud olid märjad ning esimesed päevad viibis kovöösis hingamis aparaadi all.(laps sündis õigeaegselt aga jäi kinni ja sündis viimasel hetkel)
Nüüd kui aktiivsem ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah muidugi, kiirem väsimine on oluline sümptom. Koostöö oma perearstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi