Pisarad 22.06.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Miks ma lähen iga pisema asja peale endast välja ja hakkan nutma? Selleks ei pea olema isegi otsest põhjust, kui minul silmad märjad ja kurku tekib nagu klomp, mistõttu on raske rääkida. Selleks võib olla kasvõi ema ütlemine, et korista oma tuba ära (ma olen üritanud sellega tegeleda, ma üritan ennast alati tagasi hoida, kuid see ei õnnestu mul).

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

See on sinu pluss, et oled hingeline ja võtad asju sügavalt südamesse. Aga kõike ei saa ju ka südamesse võtta - kõike ei saa ja ei peagi.

Vaja õppida eneseregulatsiooni, end juhtima ja selleks on lihtsaim ja parim tee minu Palve-Meditatsiooni harjutus. Seda saad juba täna temgema hakata, selle esimest sammu! Seda esimest tee 3-4 nädalat, siis võid edasi minna.

ENNETI PALVE

Esimene PALVE – Ringutus-Sirutus ja Lõdvestus

Ringutan-sirutan end Taevatähe e. Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht).
Käed üles, kõht sisse, rind ette, õlad taha, pea kuklasse, naeratus näole.
Lõdvestus. Siis rahulikult painutus ette alla, kael-õlad pingevaba (“Pea ripub
pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas”), lõdvestub ka lumbo-sakraalne e.
vööpiirkond.
Lõdvestub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstiasendisse): “rullin end püsti, sirutan end”.
Harjutuse eesmärk: keha ja mõttemaailma lõdvestumine ja hingeelu rahustamine.
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järk-järgult
päeva-paari tagant suurendades. Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Teine PALVE – Tühjenemine-Vabanemine Patust-Murest
e. Negatiivsest
Ringutan-sirutan Taevatähe poole. Mõttes võtan oma südamesopist konkreetse,
mind vaevava mure peopesade vahele ( ).
Toon peopesad koos mõtte-murega aeglaselt ülalt alla, maani ja samal ajal
kujutlen, et minu keha e. vaimutempel tühjeneb-vabaneb nimetatud patust.
Keha vabaneb häirest!
Samas ütlen mantrat e. sisendust: “Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Va-ba-nen ......st (nt hirmust).”
Enne käte mahapanemist lõdvestan kaela-õlad-vööpiirkonna, kogu keha ja
Negatiivne saabki “maandatud”!
Harjutuse puhul on oluline:
1) piltlik kujutlus; 2) mantra e. sisenduslause mõttes ütlemine;
3) lõdvestumine ning rahunemine.
Rahulikult tagasi püstiasendisse.

Kolmas PALVE – Täitumine Vooruse-Rõõmuga e.
Positiivsega
Painutan ette alla, lõdvestun, rahunen. Võtan maast käte vahele mõne mind rõõmustava
omaduse ja toon käed aeglaselt keha lähedalt alt üles ( ).
Kujutlen ja ütlen mantrat: “Mi-nu ni-mi on Jü-ri! Tä-i-tun ......ga! (nt julgusega)!”
Harjutuse puhul on oluline tunnetada kogu kehaga, organism “nagu vaakumpumbaga
imab endasse”
soovitud Positiivset.
Tagasi lähteasendisse.

Neljas PALVE – Vabanemine-Täitumine (Vaata teine ja kolmas palve)
See on teine ja kolmas palve vaheldumisi:
a) Ringutan-sirutan (üles), siis vabanen Negatiivsest (alla)
b) Täitun Positiivsega (üles) ja vabanen Negatiivsest (alla) jne.