Alaväärsuskompleks 12.02.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen hädas madala enesehinnanguga. Olen 30 aastane naine, siiani ei ole suutnud perekonda luua. Tunnen end aina enam elus läbikukkununa. Kuigi mul on hea töökoht ja oma ametis olen hinnatud spetsialist, siis kogu selle asjaliku ja positiivse pealiskihi all on peidus häbelik tüdruk, kes TEISI peab endast targemateks, tugevamateks, julgemateks, rohkem eluga kursis olevateks. Alaväärsuskompleks, ma arvan, on pärit lapsepõlvest, kus vaese pere lapsena ei saanud ma endale tihti paljutki lubada ning lisaks kõigele kaldusid koolikaaslased mind narrima.
Tean, et esitan endale kõrgeid nõudmisi, vigu tehes kaldun end kriitikaga maatasa tegema. Mõnikord piisab ka pealtnäha tähtsusetust juhtumisest, mis mind pikaks ajaks painama ja piinama jääb. Olen püüdnud negatiivseid mõtteid nende tekkimisel peatada, tühistada jms. Mõnikord on sellel tulemusi, tihedamini mitte, sest julm kriitik võtab võimust. Sageli, näiteks nädalavahetustel, annan alla, peitun oma korterisse, lülitan telefoni välja ja enese tuimestamiseks tarvitan alkoholi, suitsetan, ei taha mitte kedagi näha. Selline käitumine on kestnud vahelduva eduga nüüd juba pea 6 aastat. SEE HÄIRIB MIND SUURESTI JA MA VÄGA TAHAKS SELLEST VABANEDA! Olen pöördunud ka perearsti poole oma murega ning palunud AD välja kirjutada, ent tema soovitas mul rohkem liikuda ja enam sotsiaalset aktiivsust ilmutada. Periooditi see mul isegi õnnestub, ent siis kukun taas mülkasse. Samuti soovitas perearst pöörduda psühholoogi poole, ent ma ei ole suutnud leida head spetsialisti, kelle poole pöörduda (Tallinna Psühhiaatriahaigla paraku asub ebasobivas kohas, et seal näiteks kognitiiv-käitumuslik teraapia ette võtta). Kas oskate soovitada, mida peaksin ette võtma ja/või kelle poole pöörduma?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inetust Pardipojakesest kasvab kaunis Luik ja nüüd on vaja veel jälgida, et riikliku elu "õlireostus" seda Luigekest ei "õlitaks," ei tapaks. Seega - elu on võitlus, oma huvide eest võitlemine, oma annete-eelduste väljaarendamise eest võitlemine, võitlus ka enda "nutususega."
Spordivõistlus on eluvõitlusel heaks mudeliks - kasutage seda. Näitemängud, elulood on selleks mudeliks - leidke endale sobivad printsiibid. Igapäevane elu on selleks õpetajaks - "laksudest" õppige ja tundke rõõmu saadud uute tarkuseterade üle. Aga suurim võitlemine on ikkagi endaga - sportlikult, mänguliselt, rõõmu-higiga.
Pange paika enda viis üllast eesmärki! Kui üheks neist on Pere, siis tuleb ka sellega tegeleda - inimestega suheldes (kümme korda "see pole see" ja siis võib-olla juba on). Inetule Pardipojale anti ka õpetussõnu, et maailm on palju suurem kui meie õu - see ulatub isegi sinna aia taha.
Luigeke, astuge ka oma õuest välja.
Vajadusel tulege vastuvõtule.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet