Skisofreenia 10.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Kirjutasin Teile ka paar nädalat tagasi.. ( tüdruk Tallinnast ).
Skisofreenia on huvitav haigus ning muidugi veel huvitavamaks teeb tema kahtlus- kas põed seda või mitte.
Peamiselt diagnoositakse vist seda haigust inimese ütluste, käitumise ja oleku järgi? Vähemalt muid andmeid ma eriti leidnud ei ole, muidugi ma pole ka mingi geenius, vaid tavaline gümnaasiumi õpilane (nagu ka mu orienteeruvast vanusest järeldada võib ;) ). Uuritakse vist küll ka teisigi diagnoosimise meetodeid.. leidsin küll artikli, sellest, kuidas seda diagnoosida vereanalüüsi abil (http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/1119114.stm) kuid ka see ei ole vist ka 100% kindel süsteem..
Skisofreenia on tegelikult haigustest üks parimaid, sest maailm, kus üks skisofreenik elab on selline, nagu ta seda ise tahab.. ( võibolla mitte kõikidel juhtudel, kuid siiski ) Ja kui valida haiguse ja ravi vahel.. ehk siis soovitud reaalsuse ja ravi vahel, pole ma päris kindel, kumma ma valiksin, kui tõesti skisofreeniat põekisn. Skisofreeniat on ju raske ravida ja ravimite kõrvalnähud ei ole ka just meeldivad.. korraga ei saa liigutada, värisemine, suu kuivus, pöördumatud närvisüsteemi kahjustused.. aga samas ükski neist ei pruugi iial avalduda. Kumb on siis parem: haigusega elamine või eluaegne ravi?
Kusagilt lugesin, et enne skisofreenia diagnoosimist on vaatlusaeg.. kas see olek siis psühhiaatriahaiglas? See tähendab, et ma peaksin elama Paldiski maanteel rohelise aia taga? Kui saan 18. aastaseks siis selles jubedas vanas trellidega majas.. aga kuna ma veel 18. aastane pole siis selles suures hallis majas, mis kaugelt näib mahajäätud ja elutu (muidugi elutu näib ta ka lähedalt vaadates..).
Pealegi tahaks ikka koolis käia ja elu ka elada..

Samuti lugesin, et see haigus saab alguse mingist pöördelisest sündmusest elus?
Kuid samas on igal pool kirjutatud, et keegi ei tea, miks skisofreenia tekib..
Minu elust neid nn. pöördelisi sündmuseid kui nõelu heinast otsima ei pea.. See tähendab, et seni on mul olnud väga huvitav elu.. ja mida huvitavam seda parem. Teised ei koge terve elu jooksul selliseid asju, mis kõik minu elus on juhtunud (samas ei vahetaks ma neid kogemusi mitte millegi vastu).. Kuigi on olnud nii halbu kui ka häid kogemusi, siis tegelikult ei näe ma kusagilt, et just see või teine sündmus võiks olla skisofreenia alguseks..

Suled silmad ja kujutad ette enda alateadvuse soovitud reaalsust.. näed seda unes, kuid samas sa ka ei maga- sa tead väga hästi mida, miks ja millal teed. Järgmisena näed sa seda unes.. siis mõtled selle peale ka muid asju tehes (tahtlikult või tahtmatult).. ja järgmine etapp oleks vist, et eladki seda..
Kuid, kui see on sinu maailm, siis võibolla polegi see nii halb (muidugi hetkeni, kuni ise hakkama saadakse)

Muidugi on alati ka teisi põhjuseid sümptome..

Miks ma kirjutasin just siia ja ei järginud Teie soovitust minna arsti vastuvõtule?
Nagu ma enne ütlesin- seda ma ei tee. Teile kirjutamine on midagi muud.. internetis on võimalik säilitada natuke suuremat anonüümsust, kui naabrivalve Eestis, kus kõik kõiki tunnevad.. kuigi kuna ma ka ise it-ga tegelen, siis pole siia kliinik.ee-sse kirjutamine ka sugugi anonüümne. Samas ka selle pärast, et olen 17.. ja kui ka arsti juurde läheksin, oleks ta kohustatud teatama sellest vanematele? - see oleks suhteliselt nõme.. ainsad inimesed, kes sellest kõigest midagi teavad olete Teie ja mu õde (mingil määral)..
ja muidugi on asjadest alati kergem kirjutada, kui rääkida..

Mida te minu asemel teeksite? Arvatavasti vastate, et läheksite ikkagist arsti juurde.. kuid mis siis saab, kui mul on skisofreenia nagu kahtlustan.. Eelmisele kirjale vastasite, et targad küsivad ikka targematelt nõu.. tänan komplimendi eest.. ma ei saa öelda, et ma just mingi geenius oleksin, kes võidab 10ndas ära keskkooli matemaatika olümpiaadi.. või saab rahvusvaheliselt 9ndas pronksmedali.. kuid suhteliselt tark olen ma küll :D.. Seega on mul ka ilusaid unistusi ja eesmärke, mille skisofreenia ära hävitaks..

"Generally striking in the late teens to early twenties, this disease can incapacitate the brightest and best." (http://www.healthyplace.com/Communities/Thought_Disorders/schizo/articles/shame.asp)

ja "Piinatud geenius" e. "A Beautiful Mind" (http://www.abeautifulmind.com/main.html) on filmide osas üks mu lemmikutest.

Tänan, et mu pika kirja läbi lugesite ja aitäh vastuse eest :)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Paljuteadmine on hea. Mitmekülgsed huvid v. hea. Aga erialaliste järelduste tegemine jäägu ikkagi eriala-asjatundjate pädevusse. Temal süsteemne teadmiste hulk, praktiline kogemus, oskus olulist ebaolulisest (diagnostika mõttes) eristada. Tohter öelgu - on-ei ole mõni häire.
Tohtriks õppides "põdesime" ka pea kõik haigused läbi: sügeliste teema korral sügasime, südamehaiguste teemade ajal tundsime pulsirütmi ja panime jõuliselt kardiaalseid diagnoose, vaimuhaiguste korral leidsime ka igasugu jobusust endal olema. Tundeküllased inimesed tunnevad ka neid "häireid" tavainimestest rohkem.
Mida teha? Sport ja kehaline aktiivsus reguleerib, aitab, julgustab. Reaalne suhtlemine (mitte ainult virtuaalne) aitab nn "häiretest" valla saada. Oma igapäevategemistega tegelemine viib mõtted-tunded neist "häiretest", häirivatest mõtetest kõrvale.
Vaimuhaige endal vaimuhaigust ei kahtlusta, tal puudub haiguskriitika. Skisofreenia tunnustähti ma küll neist Teie lugudest välja ei loe, ülitundlikkust-hüpohondrilisust aga veidi küll. Tundeinimestel ikka seda on, on olnud. Oli koolipõlves minulgi. Ja see on nn kasvuraskused - see on normi piires ja esineb suhteliselt sageli veidi targematel, tundelistel, filosoofilistel, analüütilistel noortel.
Ja ikkagi - kõhkluste-kahtluste korral saab konkreetset abi tohtri juures. Tark küsib targemalt. Jaanalind paneb pea...
Tervitusi saates,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Skisofreenia

Skisofreenia pärilik ja kas sellest võib olla tingitud valetamine?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ei või!
Väike vale on Kõigil nooruses olnud ja see käib nö norm-arengu juurde. Kui ise aru saad - siis ju OK.
Edaspidine on ju kasvamise-koolitamise asi. Päevi aitab endas selgusele jõuda. ...

Loe edasi

Kas skisofreenia ja ärevushäire on päritavad?

Olen 30 aastane noor naisterahvas ja mul diagnoositi 2006. aastal skisofreenia. Kõik sai alguse mu isa surmast 2005. aasta sügisel. Vähemalt ma ise ja ka ema arvab seda. Mulle on öeldud, et mul ongi soodumus ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skisofreenia ala-rühmi on palju ja palju on skisofreenseid (skisofreensete tunnustega) häireid, mis ei ole skisofreenia. Seega - diagnoosi osa vajab täpsustamist.
Skisofreenia pärilikkuse küsimused ...

Loe edasi

tere kas skisofreenia haigel võivad juhiload olla

tere kas siksofreenia haigel võivad juhiload olla

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

vt eelmine

Loe edasi

Skisofreenia

Tere! Olen 17 neiu ja minu mureks on hirm skisofreenia ees. Tarvitasin hiljaaegu teatud uimastit, millest võib avalduda skisofreenia, kui selleks on olemas eelsoodumus. Mida ma saaksin teha oma südamerahu ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1) Õigel ajal magama, piisav uni;
2) mõõdukas treening;
3) Enneti palve; (vt eelnevatest otsinguga)
4) iga tera tervise varasalve on kasuks;
5) vaimuhaiguse sümptomeid sul ...

Loe edasi

skisofreenia oht

Minu vanatädil on diagnoositud skisofreenia. Nüüd diagnoositi minu tütarlapse õel samuti skisofreenia. Kas meie tulevasel lapsel on suurenenud oht haigestuda skisofreeniasse, kuna kummagi vanema liinis ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

a) Täpseid ja kindlaid vastused tänapäeva geeniuuringutega veel öelda ei saa, aga teatud tõenäosuse suurenemine võib arvesse tulla. Võib, aga ei pruugi.
b) Minu seisukoht on, et eelsoodumuse vallandamiseks ...

Loe edasi

Skisofreenia ja autojuhiload

Kui mul on diagnoositud maniakaaldepresiivne skisofreenia ja võtan iga päev arstide poolt kirjutatud rohtusid, siis kas autojuhilubade saamisega võib tekkida probleeme? Või kas need on lubatud sellise ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Sama diagnoosi taga on sadu seisundeid ja olukordi. Ravitohter ütleb ja soovitab. Sealt tuleb adekvaatne vastus.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

skisofreenia

kas on vöimalik saada skisofreenia ka sellisel juhul,kui arst on määranud vale antidepressandi ja inimene on seda kasutanud mitu kuud s.t.3-4 kuud framexit,mis oli esimene antidepressant ravimina.Olukorra ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

AD kasutamisest ei ole tekkinud ja ei saa tekkida skisofreeniat. Õige ravimi leidmine käib koostöös tohtriga.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Loe edasi

dementsus

tere, kas on võimalik, et 78.aastane, kelle diagnoosiks on dementsus(pöördumatu) võib olla lisandunud ka skisofreenia jälitamine jne. pidev hirm,et tegemist vandenõuga tema vastu?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skisofreenia sellise elutarkus (vanuse) juures enam tekkida ei saa. Skisofreenia on puberteedist 25-30-ni "avanev" haigus. Peale 30. ta ei teki. Ei saa tekkida. Need psüühikahäired, luululised elamused ...

Loe edasi

skisofreenia

Tere! Sooviksin teada, kas skisofreenia on pärilik ning kas ta üldjuhul esineb enamusel järeltulijatest või üle põlvkonna? marika

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Skisofreenia variante on mitmeid ja ravivõimalused on tunduvalt viimastel aegadel paranenud. Emil Kraepelin selle haiguse 1896.a. esimesena kirjeldas, aga ikkagi tänase päevani on selle haiguse süva-olemus ...

Loe edasi

skisofreenia

Tere. Kas skisofreeniahaige peab ilmtingimata kuulma-nägema hallutsinatsioone? Või võib seda haigust põdeda ka selline inimene, kel ei ole hallutsinatsioone , kes aga tunneb tihti vihahoogusid kõigi ja ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Viha ja vihahoogusid tundev inimene ei pruugi pödeda skisofreeniat, see ei ole skisogreenia häirele tüüpiline. Hallutsinatsioonid-nägemused võivad esineda psühhoaktiivsete ainete (narkots) tarvitamise ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: