rase või tsüklihäire? 28.08.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Äkki oskate teie öelda, et kas pigem on tsüklihäire või rasedus. Viimati algasid päevad 10 juulil ja kestsid 5 päeva... Tavaliselt on mul menstruatsioon iga 35 päeva tagant.. vahest on 1-2 päeva hilinenud, aga muidu hakkavad õigel ajal. Nüüd on juba augusti lõpp 28 august ja mul pole päevi üldse alanud.. Päevi lugedes peaks olema alanud kusagil augusti keskpaigas..umbes 16-17 vms vahemikus... päevad on juba selleks ajaks hilinenud 2 nädalat.. oled teste teinud juba 3 korda... Esimesest päevast alates kui menstruatsioon ära jäi ja mõned päevad pärast seda ja test ütles, et negatiivne... Kusagil 25 augustil hakkasin tundma, et täiega iiveldab... nii päeval kui öösel ... rinnad ja tundlikud ja mõlemad rinnad valulikud ning alakõhus oleksid nagu sellised krambid nagu on menstruatsiooni alguses... Aga päevi ei kusagil... Mis te arvate, kas tegu on tsüklihäirega või rasedusega? Ja kas tsüklihäirega on võimalik üldse et rinnad hakkavad valutama ja iiveldustunne tekib...? Äkki test ei näita nii varakult, et naine on rase? Naistearsti juurde aeg alles 12 september... Hakkasin ka alates juuli algusest võtma ka Prefemini tablette kuna menstruatsiooniga alati olnud rinnad tundlikud , peavalud ja meeletud krambid alakõhus... Aga augusti keskpaigas lõpetasin võtmise , sest alguses arvasin, et äkki sellest on päevad ära jäänud... Aga samas olen ka vahekorras mehega olnud mitu korda... Mida teie arvate? Sooviksin lihtsalt nõuannet. (Lisaks ei ole kunagi kasutanud erinevaid rasedusevastaseid ravimeid beebipille jne)...

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil võib olla nii tsüklihäire kui algav rasedus. Enesetunde muutused võivad olla väga sarnased. Vahel ei pruugi rasedustest kohe rasedust nädata. Soovitav oleks teha vereanalüüs HCG ehk rasedusega seotud hormoonile. See annab teile täpse vastuse. Kui väärtus on alla 5, siis te rase ei ole ja tegemist on tsüklihäirega. Rahulikult oodake menstruatsiooni ning tavapäraselt enesetunne oluliselt paraneb, kui päevad algavad. Prefemini võtmist võite siis jätkata. Algava raseduse korral on HCG väärtus kõrgenenud, tavaliselt sadades/tuhandetes. Sellisel juhul on vaja koos partneriga mõelda edasiste otsuste suhtes ja antud arsti aeg sobib kontrolli minekuks. Kui otsustate sünnitada, siis on soovitav alustada foolhappe võtmisega igapäevaselt või rasedatele mõeldud kompleksiga.