Kergesti ärrituvus 27.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul siis selline probleem, et lähen iga väiksema asjapeale närvi, isegi siis kui oma tüdruk midagi ütleb, hakkan inetult rääkima ja sõimama. Kui olen kõike seda teinud, siis alles hakkan kahetsema seda kõike. Ka sellepärast on tekkinud mul suitsiidilisi mõtteid. Kas oskate aidata mind, et mida ma tegema peaks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Närvipinged tekivad ja neid tuleb kasutada kehaliseks tegevuseks, tööks, trenniks. Kui pingeid ei maanda (ei oska maandada), siis tekivadki käitumisel ebasoovitavad ilmingud. Korralik-õige puhkus on kasuks. Sportlik tegevus viib ka suitsumõtted eemale. Suitsetamine ei tee meheks, ka täiskasvanud inimest ei tee mehisemaks. Tüdrukutele meeldivad sportlikud ja tervislike eluviisidega noormehed - ürgne emainstinkt näeb seal ju tervisest pakatavat isast ja siis tuleb suurema tõenäosusega ka parema tervisega järglane. See on ürgne ja õige instinkt. Ole meheks!
Haiglas mul praegu noorepoolne mees - aidsihaige, narkomaan ja juba mitmed tõsised kehahädad-tõved kallal. Kui seda meest 10 sekundit näed, siis sa tossutamisel enam ei eluilmas ei mõtleks, narkotsitarvitajaile tunneksid südamest kaasa ja läheksid kohe samal päeval kehalisi harjutusi tegema. Sinul elu ees, see õnnetu aga sureb lähimate päevade jooksul ja suhteliselt "ebamugavalt". Aga tema jaoks on juba hilja, jäädavalt hilja. Tänapäeva meditsiin ei saa teda enam aidata. Mõnda asja tuleb ennetatada, sest ravida pole alati võimalik.
Ole terve!
Jüri O.-M. Ennet