Jõuetus, huvi puudus, ärrituvus 11.01.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Juba umbes aasta on painanud täielik jõuetus ja huvi puudus igasuguse tegevuse järele. Mingit kurvameelsust pole, enesehinnang on pigem kõrge kui madal, lihtsalt juba hirm tekib, kui planeerin ükskõik millist tegevust ja igasugune huvi puudus. Isegi koristamine on üle jõu käiv. Lisaks sellele tekib viha ja ärrituvus iga väikese asja peale. Kardan, et varsti ei suuda enam ennast talitseda. Varasemalt viha ja ärrituvus puudus, oli ainult apaatia.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

A. Meid ahistab ühiskonnaelu (selle faktorid-agensid on inimesele üliolulised) kahepalgelisus - jutu järgi on meil elu nagu laulus: hommikul on hea, lõuna paiku parem, õhtul uudistes juba väga-väga hea.

Aga paljude tegelik elu selliste refräänideni ei küüni. Seega, kui ise oletegi haljal oksal, siis tuleb eestimaalaste-kaasmaalaste "oksaaluseid" ka haljale oksakesele aidata - lõppkokkuvõttes oleme ju ikkagi tervik. Peaksime olema tervik oma keele ja meelega.

B. Isikliku elu sihid olgu ka paika pandud - Töö-vanker, Lapse-vanker jne (vt Tervisemaja soovitused-sihid raamatus "Väljavalitu").

C. Kehaline ja psüühiline töövõime, rahulik hingeelu. Siin: võitlus depressiooni ja stressi vastu, elurütmid-päevaplaan, töö- ja puhkerežiim, toit ja kehaline aktiivsus. Nii see tervise viljasalv teri kogub.

D. Lurich, Palusalu, Keres, Talts jne suutsid. vt. nende elufilosoofiat. Paavo Kivise raamatud Jaan Taltsist on siinjuures väga kosutavad.
Fr. Nietzsche on Zarathustra jt on jõuliselt psühhoteraapilist abi e. enesekindlust ja optimismi andvad.

Eeskujud nakatavad, suurmehed/-naised on ju ka luust ja lihast, aga erinevad meist eesmärgikindluse ja tahtejõu poolest. Nemad julgevad omi unistusi realiseerida, nad ei kahtle selles, nad on nagu jumaliku juhtimise all ja raskused selle teel on neile karastuseks, motivatsiooniks, et veelgi tahtekindlamalt edasi liikuda.

E. vt. varasemaid soovitusi ja sealt koorub ka mõni prakitline tegemine, mis elusihti ja reipust lisab.

F. Eile vaatasin TV-st ühte loodusfilmi, loomade olelusvõtlust karmil Põhjakaarel. Külm, lumine maastik, piisonilaadsed sarvilised ja karvased ja suured ja suure karjana ning kaks hunti (isane ja emane) - näljased. Põgenemine-jälitamine, saaklooma valimine, kahekesi koos rünnak. Isane hunt sai võitlus käigus veidi kannatada ja loobus, emahunt jätkab võitlust. Emane saab paar korda ka piisonilaadse sarvelt-lendu proovida, jalahoobiga kannatada, on verine, aga ikka veel elus.
Väsivad mõlemad.
Tavamõistus ütleb, et nüüd taanduvad mõlemad (aga karmis looduses oleks see mõlemale Surm). Katkine ja verine Emahunt ründab veel ja Võidab.
Nüüd on Emahundil võimalus veel ellu jääda (kui vigastused eluohtlikuks ei osutu). Ju saab suutäie ka Isahunt ja on järgmine kord Eluvõitluses väärilisem kaasvõitleja, koosvõitleja.

Elu on võitlus, raskeim on seejuures enda sihitusest ja tahtenõrkusest võitu saada.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Alkoholismi ravi

Tere!

Olen alkohoolik, kes varjab seda. Kâin tööl, saan justkui hakkama, aga igapäevast õllejoomist ei suuda jàtta.
Sellega seoses meeleolukôikumised, huvi puudus jne.
Teen kõike ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

1. OTSUS ja päevapealt ei tilkagi alkoholi, õlu kaasaarvatult.
2. Neelamine rahustab. Osa loobujaist teatas, et "petan" vedeliku joomisega (lonksutamisega) nö neelud ära. Lonksutamine aitab.
Loe edasi

Depressioon?

Tere! Kunagi aastate eest kirjutasin Teile küsimuse seoses depressiooniga. Te vastasite et ühegi vahendiga pole võimalik inimesel tekitada huvi (või hobi). Selgus aga et see ei vasta päris tõele. Mul nimelt ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ikkagi - tabletiga huvi ei tekita, ravim võtab depressiivse pidurduse maha ja siis pääseb aktiivne tegevus (ka huvide vallas) jälle esiplaanile. (Teatud tabletiga võib tekitada vaid sõltuvus-huvi, aga ...

Loe edasi

Elujõuetus, peavalud, väsimus

Tere! Mul on selline probleem, et päris tihti on mul jõuetus ja väsimus. Kaasas käivad veel peavalu oimu kohtades, silmade väsimus (ei saa hoida silmi lahti kui näiteks toas või muus kohas on eredam valgus, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Perearst - vererõhk, veresuhkur jm perearsti poolne kontrolli alla.
Psühhiaater ja temapoolsed soovitused.
Tervislikud eluviisid: töö- ja puhkerežiim, kehaline aktiivsus, õige toitumine jms. ...

Loe edasi

Psühhoanalüüs

Tere,
Kas psühhoanalüüsist võiks mulle kasu olla? Olen 30ndates naine kümmekond aastat ravinud AD ja Rivotriliga, nüüd uute ravimite otsingul, et kord ka mulle rohi ravivalt mõjuks ja ravimit taluks. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Hästi mõjuvad ka: nõelravi, aroomiteraapia, massaaž, autogeenne treening, palveelu, mediteerimine, yoga, jalutuskäigud mererannas (aga ka pargis, metsas), jne.
Paracelsus ütles, et ravim on mürk ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: