Tundlik teatud helide, käitumise suhtes. 03.11.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

kõik algas siis, kui olin 13-14, alguses oli probleemiks see, kui keegi matsutas või sõi midagi krõbisevat, mis teeb häält, siis ma kuulsin seda, et suutnud muule keskenduda ja üha enam ja enam hakkas see mind tõsiselt häirima.
Edasi eks oli ka samamoodi, aga praeguse aja kohta tean rohkem. Samamoodi, kui keegi sööb, isegi kui ta lihtsalt sööb ja ma kuulen mälumishääli, lihtsalt häirib. Või kui keegi teeb oma kommi paberist kaua lahti ja siis pärast veel silub seda paberit. Või kui keegi köhib nö. pingutavalt väga kaua, kuigi võiks lihtsalt juua või kui keegi nö puhastab oma häält mitu korda järjest ja muud sellised väiksed asjad. Need saavad mu tähelepanu alati ja häirivad mind. Eriti kui olen olnud rahulikult terve päev või kui olen väsinud. Aga kokkuvõttes on see kogu aeg nii. Ei ole suutnud kergema otsimise järel eesti lehtedelt midagi leida ja välismaa lehtedel olen leidnud selliseid ekstreemsemaid variante. Seega kas te oskaksite mind valgustada sellise probleem koha pealt. Ja kas asi on pigem vaimne või on midagi füüsilist mu peas viga?
Mainin ka igaks juhuks, et kuskil nii 4. klassis ja ka hiljem on mul olnud peavalusid, mis võimalik, et olid pingest. Ja ka nüüd aasta jooksul ja varem on olnud peavalusid päris palju. Aga lugesin kusagilt, et raud aitab ja tarvitasin seda ja nüüd selle koha pealt tundub korras olevat.
Ette tänades.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

See on ülimalt loomulik, et mõned nö ebaviisakused (matsutamine, röhitsemine jms) käivad tõsiselt pinda. Tundelistel inimestel on see ülitundlikkuse "repertuaar" suurem. Mida teha? Vairante kaks:
a) muutuda ise ja seda eelkõige enda ärevus-tundenivoo muutmise teel, et iga asi ei häiri nii lihtsalt. Siin on siis eelkõige psühhoregulatsioon ja minu Palve-Meditatsioonist algav tegutsemine;
b) võtta olukorda näitemänguliselt - näidend on selline matsutamiste, luristamiste jms-ga. Võtta näitemänguliselt - Mäng on selline ja kuidas Tema-Luristaja oma rolli mängib ja kuidas Mina oma rolli antud olukorras lahti mõtestan, et oleks mängulust ja sisemine rahu. Mänguliselt!
Oleme kõik Näitlejad siin Eluteatris, ka Sina, Väljavalitu!
Saa heaks Näitlejaks!
Nendest vaevadest vabaned!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet