Ebastabiilne isiksushäire 15.02.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kuidas oleks võimalik noores eas (18) kindlaks teha, kas tegu on ebastabiilse isiksushäirega (BPD)? Väga tihti on ekstreemsed meeleolu kõikumised. Väiksed eriarvamused võivad viia minestamise ja oksendamisrni. Kui negatiivne emotsioon võtab üle, on peaaegu võimatu üksinda sealt välja tulla, enamasti kellegi teise abiga on see veidi lihtsam. Enesevigastust on tulnud ka ette, et end kontrollialla tagasi saada. Suhtes on väga palju klammerdumist ja hirmu hülgamise ees ja parterile on see väga väsitav. Iga väiksemgi muudatus mu plaanides tekitab suurt stressi ja ebakindlust. Igat asja kaalun mitmeid kordi ja vestlen olukordi enda peas läbi. Samas on ka palju hetki, kus tuleb ette impulsiivseid ja läbi mõtlemata otsuseid, mida vähem kui 20min jooksul juba kahetsen. Enamus ajastolen kaaslasest täielikult sõltuv, kuid kui hoog tuleb, siis on tegu mu suurima vihavaenlasega, aga enamasti 5min hiljem mõistan kui väga ikkagi hoolin ja jällegi armastan teda täielikult. Kuid siis paari tunni pärast võib uuesti see kõik korduda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isiksusehäire "rusikareegel" on, et teatud käitumised-tegutsemised-mõtlemised on probleemiks endale ning selle kaudu ka mõneks probleemiks kaaskondsetele.
Enda probleemid reastada tähtsuse (häire tugevuse) järjekorras ja Päevikusse. Selle järjestuse alusel algab siis enda muutmine, endasse suhtumise muutmine, sotsiaalse käitumise muutmine.
Võtta paar-kolm harjutust ja nendega alustada - kogu mure probleemipundar korraga sülle ei mahu ja korraga lahendada ei suuda. Tükeldada ja siis tükk-tüki kaupa uue isiksuse suunas.
Probleemi võtta mänguliselt - nagu näitemäng, nagu sportlik mäng.
Kuidas näitlejad rolli õpivad (tuulest ei tule midagi, harjutada on vaja), Sportlased - treenida on vaja, treeneri "hüplemine" ei aitad, ise tuleb sport-mänguliselt tegutseda.
Rõõmsameelselt.
Olete oma käitumismustrist tulenevalt ainulaadne, püüdke seda enda huvides, ühiskonna huvides ära kasutada.
Harjutamine teeb meistriks.
Jüri O.-M. Ennet