Paanikahäire??? 26.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Vast mingi 9 aastat tagasi, kui mu elu oli hästi pingeline (töö kõrvalt ülikooli lõpetamine), kusjuures selja taha oli jäänud ülirangete ja liiga tõsiste vanematega lapsepõlv, tekkis mul miski kerge värisemine ja südamekloppimised ja süda kippus pahaks minema, kui see "hoog" oli. Kuidagi hirm oli, et teised näevad, kui värisen ja näoilmest on näha, kui midagi pahasti on. Ükskord värisesin kergelt ka arsti juures, kuhu oli mind günekoloogi poolt saadetud. Vastuse peale kirjutati, et väljendunud neurotsirkulatoorne düstoonia (ma ei tea, mis see on). Vahepeal need 9 aastat oli OK. Võiks öelda, et asi läks üle. Mul oli stabiilne töökoht ja üks väga-väga tore ülemus. See võimaldas rahulikku ja positiivset olemist ja muutusin ka ise rahulikumaks ja positiivsemaks. Aga selles töökohas toimusid muudatused ja toredamad inimesed läksid ära ja ise ka vahetasin ta välja. Nüüd tuli äkki selline värin kergelt tagasi, kergemalt, kui vanasti oli. See avaldub siis, kui keegi vaatab otsa või kui tuleb tähelepanu keskpunktis olla. Eriti ülemustega suhtlemisel lööb see välja. Seni olen kuidagi üritanud mingit tööasja toimetada või kuidagi olla, et nad seda ei märkaks. Tahaks sellest päriselt lahti saada. Siin töökohal on ka muutus muutuse järel ja see teeb ärevaks, ka on üks ülemus, kes paneb natuke seda õhkkonda "ussitama." Soovin väga juhiseid. Tore oleks, kui saaksin öelda, et närvid on päris korras. Või on mu kesknärvisüsteemis mingi valem, mis jääbki vastavat situatsiooni kohates midagi vallandama?

N (34)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Välistele muutestele peabki raktsioon järgnema, aga adekvaatne. Tundelised, liigselt südamlikud, liigselt hinge võtvad aga reageerivad üle. Tundependel on liigselt liigutatav.
Põhjus tööl - vajalikud on siis rollimängud. Vaja võtta töid-tegemisi mänguliselt. Lugulaul tööl on selline ja sellist "lugulaulu" siis tulebki tööl harjutada - nagu näitlejad oma proovidel. Mänguliselt. Hea näitleja parandab ka oma kehalist võimekust. Seega - kehalised harjutused.
Tehke minu harjutust - lõõgastab, rahustab, aitab enda sisemusse tungida, hoiakuid korrigeerida.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet