paanikahäred või mis? 16.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Ma olen teile siia juba ennegi kirjutanud ja nagu natuke abi saanud.Minu mure seisneb selles et minu füüsilistele haigustele mängib närvisüsteem kaasa.Olen viimased 2 aastat igasuguseid haiguseid põdenud.Nt üleelmisel aastal 4bronhiiti ja lisaks sellele olid ka mu mandlid krooniliselt haiged,mis tekitasid südamekaebuseid ja mis said seetõttu 2005 oktoober ära lõigatud.Enne seda võtsin aga palju kõik võmalikke ravimeid ,kaasa arvatud xanaxit ja cipralexi.Viimane sai küll üle 2nädalase proovimise käigus ära jäetud.Xanaxit tarbisin ka päris kaua ja oli üsna raske seda lõpuks ära jätta ,aga sain hakkama.Lisaks kõigele muule ilmnesid mul vahete vahel köhahood ja raskendatud hingamine,mis arstide arvates võis olla kroonilisest nohust tingitud või ikkagi kerge astma.Ja alatasa on kõik võimalikud viirused,kuna olen väikelapse(3.a)ema.
Kui xanaxi ära jätsin kirjutas perearst mulle efexori ja kopsuarst oxist(mis kopse lõõgastab).Aga kuna hakkasin mõlemat rohtu üheaegselt esmaselt võtma ja nende kõrvaltoimed(kätevärin,südamekloppimine,pearinglus,unehäired) oli suht sarnased siis esialgu jättis kopsuarst mul oxise ära.Novembri lõpul jäin lärüngiiti ja tagant järgi mu laps ka.Põdesin ise väga raskelt ja lapsega olime lausa haiglas,kuna tema hakkas ikka mitu korda lämbuma.Kahjux jäigi selle aja sisse ka psühhiaatri visiit,millest pidin ära ütlema,sest olin lapsega haiglas.See oli mulle vaimselt nii koormav,oma last sellisena näha ja magamata ööd.Kui haiglast tulime pidin just kuu ajasest puhkusest uude töökohta naasma.Magamata ja rusutud nagu olin läksin ja ühel päeval tundsin et hakkan ära minestama.Läksin kohe arsti juurde ja EKG näitas et süda klopib ning vererõhk oli mul tõusnud 140/100(mul muidu suht madal nt. 115/60).Arst oletas et äkki ikkagi südamelihasega midagi.Aga tundsin ka et see efexor ka ei sobi nagu mulle,imelik oli ikkagi olla ja kuuajase võtmise järel jätsin ära.Vahepeal läkski tervis just nagu paremaks.Käisin reumatoloogi juures ja ta andis mulle nii positiivse laengu kogu päevax,selgitas et kui süda olex nii haige siis olexid need suvised testid(holter,ehho,koormustest) ja nüüd tehtud vereproovid ikka hulga halvemad.Käskis mul kerge füüsilisega tegeleda,puhata rohkem ja kodune elu korda saada,kuna abikaasaga on suured probleemid.Rohtu eriti midagi ei soovitanud ainult looduslikke südametilku,granaatõunamahla ja harva vajadusel xanaxit.Kõik oli korras,kuni 1.jaanuarini,mil abikaasaga suurem tüli oli.Ca nädal aega peale seda tüli hakkasid mul jälle sellised õhupuudushood,et ei saa nagu õhku lõpuni hingata.Ma ei saagi aru ,kas see on ikka närvidest või võib ka sellest kroonilisest nohust olla,mis kurku vajub ja allapoole ka,kuna see hingamise funktsionaalne test oli mul korras ja metakoliintest jäi tegemata ,kuna arst arvas et ei ole ikka vaja.Tegelikult on mul neid õhuahmimise perioode esinenud ka varasemas elus ja lapsepõlveski,need on millalgi iseenesest möödunud.Muidugi on sooned mul ka kõik nii valulikud ,pole kohta mu kehas mis ei olex masseerides valulik.Kas võibolla et need õhupuudused on tingitud ikkagi närvidest ja pingetest?Kuna olen kuulnud et on sedasorti inimesi ka nagu polkovniku lesed,kes mõtlevad enda haiguseid halvemaks ja üldse välja.No ma vist olen üks neist,sest nüüd juba kahtlen kopsuarsti ja ka toreda reumatoloogi jutus.Aga ,mis ma teha saan kui ma end nii halvasti tunnen.Kirjutasingi teile seepärast et täna hommikul tööle minnes tundsin end pussis nii pahasti ja hingata oli jälle sisse paha ning üldse on imelik ajuväsimuse ning jõuetuse tunne ,nagu suvel,kui mul väga halb oli.See kõik nii hirmutab mind.Kas on ikka iseloomulik närvidele?Sest saan ise väga hästi aru ,et seda kõike on mu jaox liialt palju.Vabadel päevadel ei ole ma ju ka päris vaba vaid aktivistist tütrekese ema.Südames tahan end nii aidata ilma rohtuteta aga kas on võimalik saada psühhoteraapia ja looduslike preparaatidega sellisest asjast üle,kuna olen kuulnud et paanikahäiretes inimesed võivad isegi töövõime kaotada ja nt. mina polnud täna hommikul võimeline normaalselt töötama?Ma lähen nüüd siis lõpuks sellel nädalal esimest korda psühhiaatri juurde ja tõesti ei tahax et ta mulle neid AD peale suruma hakkab ,sest kahest (cipralex ja efexor)ma abi ei saanud ,pigem need süvendasid unehäiredeid jms.On ju ka arusaadav ,et tulex kodused jamad ära lahendada.Aga kas on see siis võimalik et saab ilma ravimiteta ka sellistest häiretest lahti ja kas need on nagu paanikahäired?
Olen juba metsikult raha neile ravimitele kulutanud ja palju on neid alles,kuna nad ei sobinud:(Ja tahax normaalset elu elada ega töökohast närvide tõttu ilma jääda!Või ei peaxki tööl käima vaid puhkama?
Leidsin ka endale sobiva loodusliku tooniku Doppel Herz aga see ei sobivat Harmonetitega kokku.Miks ja kas tasuks seda(doppel herzi) ikka võtta?
Siiralt vastuse eest tänades ja kõike paremat soovides!
H.(22.a naine)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem on suhetes Mehega. Muutke (kui see võimalik) tema käitumistavasid. Aga kui see võimalikuks ei osutu, siis suhtumist sellisesse käitumisse (s.o. ei võta seda südamesse) või veel midagi muud.
Suuremat tähelepanu vajab kja ptöö- ja puhkerežiim.
Enda mõjutamisel on rohtudest ajutiselt abi, suuremat tulu saate eneseregulatsiooni harjutustest (et tundeelu nagu paksemanahaliseks muuta).
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet