9-aastase käitumine 17.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

ma tõesti ei tea, kas see probleem on psühhiaatria valdkonda kuuluv või mitte, aga küsin ikka.
Nimelt on asi selles, et minu 9-aastane poeg on täiesti võimatu käitumisega, kui tal mõnes mängus või võistluses veidikenegi halvasti läheb. Ta viskab ennast kohe suure kisaga pikali, peksab jalgu vastu maad, loobib asju jne. Samas võib ta vastasest kasvõi 10-0 ees olla ja niipea, kui siis vastane ühe punkti saab (st tema ei saa), hakkab ta märatsema. Mängudest on probleemsed kõik täringumängud, lauahoki, lauatennis, kaardimängud, arvutimängud... Ei julge temaga enam midagi mängida, sest kardan neid märatsemishoogusid.
Peaaegu samasugune on käitumine, kui ma ütlen, et ta võiks natuke oma asju kokku korjata (näiteks kirjutuslaua pealt oma asju). Selle peale ütleb ta kõva häälega, et ei oska ja läheb minema teise tuppa.
Samas mõnikord võib ta olla eriti tubli - koristada tuba, teha süüa, ühesõnaga igasuguseid asju. Koolis läheb tal muidu väga hästi - kõik viied, aga käitumisega on sealgi väikseid probleeme - vahetunnis jookseb liiga palju ja kipub kergesti närvi minema ja siis teisi lööma.
See pikaliviskamise komme on tal juba väiksest peale - aastasest umbes. arvasin, et jonni-iga läheb üle kunagi, aga ei paista minevat. Siis oli veel see probleem, et tal tekkisid nutukrambid, mille tagajärjel kaotas teadvuse. Neuroloog soovitas lasta tal nutta nii vähe kui võimalik.
Kas ma peaksin temaga kusagile arsti vastuvõtule minema? Kui jah, siis kuidas - kas koos temaga või alguses üksi?
Kuidas oma last maha rahustada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meil Vabariigis töötavad lastepsühhiaatrid - hea koolituse ning tugeva praksisega. Nende poole pöördugegi.
Hüperaktiivsus ja sellega seotud pidurdamatus, emotsionaalne plahvatuslikkus, käitumisraskused on kaasajal koolieelsete- ja koolilaste hulgas rohkelt esinev häire.
Pöörduge lastetohtri-psühhiaatri poole, saate abi.
Tallinnas on Psühhiaatriahailga Lastedispanser ka Paldiski mnt 52.
Tohtri juurde minge koos.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M: Ennet