6-kuuse toitumine 26.06.12 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Soovin küsida lapse söömise kohta. 6-kuune laps on saanud juba lisatoitu-kõrvits,suvikõrvits,porgand ja pirni. Tahtsin küsida putrude kohta. Olen lugenud, et tuleks anda gluteenivaba putru (hirsis,tatras,maisi), aga kuna mõtlesin, et alguses lihtsalt prooviks anda ja vaadata mis sobib, siis poes ringi vaadates oli 6-kuustele(purgipudrud) kõik sellised, kus on sees gluteen. Kas selles vanuses siis juba võib gluteeni sisaldavaid putrusid anda(kaer,oder,rukis,nisu jne)? Tean ka seda, et nisuga tuleb ettevaatlik olla, seal palju gluteeni. Purgiputru tahtsin proovida, et siis teaks hiljem, mis puder sobib pojale ja siis ostaks juba paki ja keedaks ise putru. Kas putru võib siis keetale 6-kuusele tavalistest pakihelvestest?
Poes on müügil ka need mingid piimapudrud? Kas rinnapiimalapsele, kes lisa sööb, sobivad ka need piimapudrud või eelistada ikka neid tavalisi putrusid? Mis lapse soolestikule parem on?
Kuna probleeme on olnud siin kakamisega, et kaka on paks olnud, siis tahaks anda lapsele sellist sööki, mis talle seedimist raskeks ja kakat paksuks ei muudaks.
Kuna nüüd tulevad soojad ilmad siis 6k võib juba vette ka anda juua. Kas peab tingimata oleme läbi keedetud vesi või võib anda ka gaseerimata pudelivett? Kumb oleks lapse seisukohast talle parem? Kuidas nende teedega on? Kas üldse anda ja millist. Poest on ka neid Hippi omasid vaarika-kibuvitsa jne või anda looduslikke, kui üldse anda.

tänades

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Putrudest sobib alustada näiteks kaerast, hirsist, tatrast, maisist või riisist tehtud pudruga. Uuemate toitmisjuhiste järgi on soovitatav nisu-, rukki- ja odraputru hakata andma väheses koguses esmakordselt enne lapse kuue kuu vanuseks saamist. Uuringud on näidanud, et kui laps hakkab nisu, rukist ja otra esmakordselt saama vanusevahemikus 17–26 elunädalat rinnapiimaga toitmise ajal, siis suure tõenäosusega tekib nende teraviljade suhtes hea taluvus ning väheneb tsöliaakiarisk.
Putru võib keeta ise ja tangainete asemel võib kasutada ka helbeid, mille keetmiseks kulub vaid mõni minut. Neljavilja- või viieviljaputru ei ole soovitatav esimese pudruna anda, sest see koosneb mitmest teraviljast. Imiku puder keedetakse veega ning sobiva konsistentsi saamiseks ja ka maitseks võib valmis pudrule lisada rinnapiima või piimasegu. Võid ja väikese koguse lehmapiima võib pudrule lisada teisel elupoolaastal (pärast 9. elukuud), kui laps on pudru söömisega harjunud.
Seedimist soodustab kaerahelves, kõhukinnisust võib aga süvendada nisu so manna. Maitseks ja vahelduseks sobivad pudrulisandina ka erinevatest puuviljadest ja valmistatud püreed, nii näiteks sisaldab pirni-, ploomi- või õunapüree sorbitooli, mis soodustavad seedetrakti tööd.
Imikule sobib anda nii keedetud kui ka gaasideta vett.
Magusid mahlu ja teed võib anda vaid toidu kõrvale siis, kui laps oskab juba tassist juua, s.t kaheksa-üheksa kuu vanuses. Lutipudelisse ei soovita panna ühtki magusat jooki. Laps võib lutipudelist mahla/tee joomisega kiiresti harjuda ja päeva jooksul lonkshaaval võetud magusa joogi suutäied võivad aga vähendada söögiisu. Hammaste pideval kokkupuutel magusa joogiga tekib soodus pinnas ka hammaste lagunemisele.

Edu soovides,
Tiia Voor