7-kuuse toitumine ja magamine 14.11.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Voor

Küsin infot lapse (7-kuune) toitumise ja magamise kohta. Põhiline probleem on tegelikult öine magamine. Kuni 5,5 kuud magas hästi (ärkas 1-3 korda öösel, söötsin ja jäi kohe ilusti tagasi magama). RP laps, alates 5. kuust saab enne lõunaund püreed. Lutti pole algusest peale võtnud. Tissi otsas ta kaua ei ole, sööb umbes 10 minutit ja rohkem ei taha. Süüa tahab u 2-3 h tagant. Kaal tõuseb ilusti (6 kuuselt 7,9 kg ja 68.5 cm).

Päevakava: ärkab 7, siis 9-9.30 väike uni, siis 12-15 lõunauni ja tahab 17-18 ajal teha jälle ühe poole tunnise une. Kui meil õnnestub seda aega natuke edasi lükata, siis paneme kell 19 ööunne, aga vahel tuleb see uni isegi 16-17 vahel peale ja no ei saa kuidagi üleval hoida, muutub väga jonniseks. Olen püüdnud jätta pärastlõunast und ära, et äkki sp ei tahagi öösel magada, aga loomulikult, kui tahab magada, siis midagi teha pole.

Alguses magama u kell 20-21, esimene ärkamine 00, siis kestis rahutu ärkamine 00-4 ja siis magas ilusti jälle 7-8ni. Nüüd on need alguse ja lõpu pikemad uned ka kaduma hakkanud. Max 2 h magab järjest.

Olen proovinud varem magama panna, u 19-20 ajal. Magab ikka u 2 h, kõik samamoodi. Magab 2 h, siis elukaaslane kussutab magama, healjuhul magab tunni veel ja tahab süüa. Kõik ärkamised ta süüa ei taha, kokku sööb 3 korda. Teised korrad lihtsalt imeb. Olen ta oma voodisse panekuga alla andnud ja võtsin nüüd enda kõrvale, mis toimis ainult ühe öö. Ikkagi sama trall.

Saan aru, et ta on pisike ja kasvab sellest välja jne. Saan üldjuhul magamatusega hakkama, elukaaslane on ka öösel suureks abiks, kuid tahaks ikkagi, et laps ise ka saaks öösel pikka und teha.

Selle kõigega seoses on põhiküsimus toitumise kohta. Kas asi võib olla selles, et ta ei saa päevase söömisega piisavalt kaloreid ja korvab selle öösel? Ta sööb päeval 5 korral rinnapiima + ennelõunal püreed 50-100 g. Kui elukaaslane andis talle sügavkülma rinnapiima, siis soojaks tegi 120 ml, aga laps sõi ainult 100 ml. See oli pärast lõunaund, kus ta tahab päris isukalt süüa. Arvan, et ega ta rinnast ka väga palju rohkem ei söö ja nüüd selgus, et enam-vähem 100 ml sööb kolmel korral kindlasti (kahel korral on väiksem söömine). Kas ma selles vanuses võiksin talle rohkem lisatoitu anda, kuigi mulle tundub, et ta ei saa aru, et sellest peaks ta kõhu täis saama, sööb lihtsalt maitsmise pärast ja pärast tahab piima ikkagi. Kas ma peaksin sellele rohkem tähelepanu pöörama või on see tavaline ja kaob aja möödudes ära?

Öösiti kipuvad tal viimasel ajal gaasid ka olema ja mulle tundub, et see on ka selle pärast, et ta pidevalt sööb ja magu ei saa puhata. Enda toitumise ja tema gaaside vahel ei ole seost näinud ning tema püreede osas ka mitte.

Pikk jutt ja kindlasti väga tavaline lugu beebide kasvatamisel, kuid võib-olla on Teil mõtteid, mida võiksin muuta või millele tähelepanu pöörata. Peamine on just see, et laps saaks pikemat und öösel teha.

Ette tänades!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imikutel tuleb ikka ette perioode, kus ööuni on rahutum ja laps magab lühikesi unekesi. See võib olla tingitud näiteks hammaste lõikumisest, mis algab tavaliselt 6 kuu vanusest. Rahutu uni võib olla põhjustatud ka mingist arengu etapist ja see möödub. Rinda saav laps võib öösel kasutada rinda lihtsalt lutina, mis rahustab ja tegelikult pole laps näljane. Unehäire korral soovitatakse, et laps peaks ärkama ja uinuma ühes ja samas kohas, st kui vähegi võimalik, siis last voodist sülle mitte võtta, vaid lihtsalt silitada teda ja proovida lapsel uuesti uinuda. On täiesti tavaline, et laps ärkab öise une ajal kuni 5-8 korda. Enamasti on need ärkamised lühiaegsed ja laps uinub uuesti iseenesest, kuigi ta võib natuke häält teha ja niheleda enne uuesti magama jäämist. Kui aga miski häirib lapse uinumist, hakkab ta nutma ja tahab lohutust rinnast. Alates 4.-6. elukuust on lapse organism arenenud juba selliseks, et ta suudaks magada 6 tundi söömata/toitmata. Selleks, et laps öösel sagedasti ei sööks, peaks ta päevasel ajal saama enamuse ettenähtud toidukogusest ja 7-kuuse lapse toidukogus võiks olla ööpäevas: rinnapiim 900 ml ning lisatoit 100-150 g. Lisatoiduna peaks ta saama juba köögiviljapüreed lihaga, putru ja vähesel määral ka puuviljapüreed. Vahel aitab, kui enne magama minemist anda putru, sest see püsib kõige kauem kõhus. Kui laps kaalus hästi juurde võtab, siis pole põhjust arvata, et tal oleks toidupuudus. Kui laps areneb ja on päeval rõõmus, siis ilmselt teda lühikesed ööuned ei häiri, küll aga mõistan teie muret rahutute ööde pärast ja loodan, et need mööduvad.

Lugupidamisega,
Tiia Voor