8,5 kuuse lapse kaal ja toitumine 02.12.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Palun Teie seisukohta 8,5 kuuse tüdruku kaalu ja kasvu kohta ning vastavat toitumissoovitust.

Tütar kaalub 6.7 kg ning on 65cm pikk, peaümbermõõt 42,5cm. Näitajad olid samad ka täpselt kuu aega tagasi.
Selle 1 kuu jooksul on tütar hakanud aktiivselt roomama, viimastel päevadel ka ennast üles tõmbama ja mööblile ronima - ehk ta kulutab oluliselt rohkem energiat kui kuu aega tagasi ja varem.
Kuu alguses suurendasime ka lisatoidu kordi 1-lt kolmele. Alguses oli edu vahelduv, viimase nädala jooksul sööb laps regulaarslet 2 ca 100g portsu (pudru ja köögiviljad, liha vaid maitseks) ning hea meelega närib vahele leiba, maisikepikesi ja puuvilja.
Laps on kuni 6. elukuuni olnud ainult rinnapiimatoidul ning pärast seda saanud väiksemates kogustes lisatoitu. Alati on kogused valinud laps ise - söönud seni kuni on soovinud.

Meie lastearst ütleb, et tütar on kriitiliselt väike ja alakaalus ning soovitab lisatoiduks anda ka kunstpiima ja -putru.

Laps on rõõmus, energiline ja ei näe kleenuke välja; ema pikkus on 152 cm ja isa 175 cm.

Oleksin väga tänulik Teie arvamuse kohta lapse kaalu ja kasvu suhtes ning millist toitumisskeemi (mida ja kui palju) meile soovitaksite.

Ette tänades ja lugupidamisega

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ühekordsete kaalu- ja kasvuandmete järgi ei saa korralikku arvamust anda. Oluline on vaadata lapse kaalu ja kasvu igakuiselt. Sünnikaalu järgi on laps olnud ka sünnil väiksemat kaalu ja kasvu kui Eesti lapsed keskmiselt. Aga kas laps sündis ettenähtud ajal või varem, enneaegsetel ongi väiksem kaal ja kasv. Pärast sündi on vaja vaadata, kas lapse kaalu ja kasvuiive liigub mööda kaalu-kasvugraafikut ühtlaselt omas "koridoris" või on tekkinud "koridorist" väljalangemine. 8,5-kuuselt on Teie tütar proportsionaalselt, st nii kaalult, pikkuselt kui ka peaümbermõõdult, väiksem kui keskmiselt Eesti lapsed, aga rõhutan veel kord, et ühekordsete andmete põhjal ei saa arvamust avaldada. Väikese kaalu põhjusena tuleb välistada haigused ja toidu vähesus.
8,5-kuune laps peaks sööma lisatoitu kolm korda päevas ca 300 g ning rinnapiima saama ca 700 ml. Teie laps saab praegu kaks korda lisatoitu, seega võiksite ühe lisatoidu korra juurde panna. Kõige rohkem kilokaloreid ehk energiat annab toidus rasv ning kui tahaks tõhustada lapse toitu, siis võiks panna lisatoidu (puder, püree) sisse taimeõli või võid. Oluline on anda liha, sest see on rauaallikas, mille puuduse korral võib tekkida kehvveresus. Kui emal rinnapiima jätkub, siis ei ole vaja anda lisaks piimasegu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor