virisemine ja rahutus 07.02.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu poeg saab nädala pärast 1-aastaseks ja mul on kaks küsimust tema käitumise kohta.
Esiteks on laps selline hästi viriseja alates 7. elukuust. Praegu on asi natukene paranenud, kuid mitte oluliselt. Nimelt nõuab laps kogu aeg sülle ja väga palju aega ongi ta süles. Muudkui viriseb ja viriseb. Kodus midagi teha ei saa, vankris ei istu. Kui korrakski silmapiirilt kaon, siis on kohe jonn lahti. Ja kellegi teisega ta ka eriti ei lepi. Tegelenud olen temaga kogu aeg ja üksi pole kunagi jätnud. Eks ma olen juba vaikselt harjunud selle olukorraga ja teen toimetusi, siis kui laps magab, kuid arvan siiski, et see ei ole normaalne. Olen isegi mõelnud, et võib-olla peaks pöörduma lastepsühholoogi poole.
Teine ja suurem mure on öise magamisega. Alates 5.elukuust magab laps väga rahutult. Viimased kuud on olukord juba üsna hull (kuigi olen juba harjunud sellega). Lapsel käiksid nagu mingite hoogudena need rahutused peal. Ise magab, aga näha on, et miski teeks nagu liiga. Muudkui viriseb ja ajab mööda voodit ringi ennast nagu ei leiaks sobivat asendit. Ja niiviisi ikka mitu korda öö jooksul. Justkui kõhus miski vaevaks. Hommikuti tahaks ta ka kauem magada, aga näha kohe, et miski vaevab. Ja siis on sageli päeval unine ja jonnine. (Lisaksin siia, et laps magab algusest peale minu kõrval). Rinnapiimast oleme peaaegu kuu aega prii (joome imikute piimasegu). Mainin ka, et lapsel on ühepoolne hüdronefroos (opereeritud 3-kuuselt). Äkki teeb hoopis neer liiga? Arstid mu muret ei paista tõsiselt mõistvat, kuigi räägin seda juba pikemat aega. Küll öeldakse, et iga selline või midagi muud, aga ette nagu midagi ei võeta, et uurida, kas midagi viga äkki. Ja viimasel ajal on isegi päeval niiviisi, et on hea tuju ja siis järsku jääb nagu vakka ja viriseb korra nagu haiget teeks kõhus. Kõht käib läbi iga päev 1-2 korda. Putrusid laps ei taha. Kartulit-porgandit saab harva. Varem tahtis ainult purgitoite, kuid nüüd ei taha neid enam üldse.
Tuli küll pikk ja ehk segane kiri natuke, kuid äkki oskate ikka natuke aidata või suunata.
Ette tänades, R.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt vajaks sselgitamist, mis võiks und häirida. Kindlasti on pärast operatsiooni last kontrollitud ja neerupõletikku või uriini äravoolu takistust ei ole, mis võiks anda valu ja rahutut und. Vaja oleks täiendavat infot, kuidas laps sündis, kas oli probleeme, kuidas on kulgenud areng. Vaja oleks ka psühholoogi nõustamist. Kirja teel me probleemist täit ülevaadet ei saa. Parim võimalus last vaadata, toitmist nõustada ja psühholoogiga konsulteerida on päevastatsionaaris. Võtke palun ühendust tel. 7 319 573.

Parimate soovidega
Heli Grünberg