Närvilisus 11.09.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tundub, et see kõik algas juba lapsepõlves. Isa lahkus meie juurest, kui olin 5. Siis tekkis emale uus elukaaslane, kes jõi, laamendas, märatses ja valetas. Nii me siis elasime. Õnneks saime emale lõpuks mõistuse pähe pandud ning peale 7aastast kooselu läksime omaette elama. Kui sain 16, tekkis mulle boyfriend. Aasta pärast elasime juba koos. Elasime nagu noored ikka, käisime tööl ning pidasime ka pidu. Üks hetk avastasin, et mu elukaaslasest on saanud alkohoolik. Kõige pikem tsükkel oli kolm nädalat. Nädalased olid meie peres tavalised. Joomisega kaasnesid ka suured tülid ning vahel oli mees ka vägivaldne. Käisime Wismaris, korduvalt ka Kordamedis. Inimene ei tahtnud abi saada. Kuni selle hetkeni, mil ma tema asjad kokku panin. Siis saabus muutus ning inimene otsustas karsklaseks hakata. Nüüd on ta seda juba kusagil 3-4 aastat. Vahepeal saime lapse, olin aasta magamata...nii ööl kui päeval. Nüüd olen saanud ennast välja puhata, kuid närviline olen ikkagi. Vahel isegi väga. Suudan väiksest asjast teha väga suure probleemi. Ning kuna mees jääb selle kõrval täiesti rahulikuks, siis olen vahel nüüd ise tema suhtes vägivaldne:( Olen muutunud selliseks, kelleks ma ise kunagi ei oleks tahtnud muutuda. Ma näägutan, lähen põlema väiksestest asjadest. Mul on ka vähe aega enda jaoks. Mees on pikad päevad linnas tööl ning mina toimetan lapse ning majaga. Pealt näha on meie pere ideaalne. Noored heal järjel inimesed linna lähedal maal oma majas. Kuid ühest vedelevast sokipaarist võib tulla väga suur tüli, kohe selline, et viskan meest mõne kätte juhtuva asjaga vms:( Käin küll lapsega jalutamas päevas mitu ringi, kuid õhtul kui mees saabub saab ta ikka sõimata või näägutamist kuulda. Nüüd otsustasin abi saada, enne kui kõik tõesti koost laguneb. Käisin psühhiaatri vastuvõtul, pettusin täiesti. Ta ei küsinud ega uurinud midagi. Jäi tunne, et lihtsalt kirjutas retsepti välja ning nägemist. Täna võtan siis esimese Eslorexi. Kuid südames on kahtlus, et kas see on ikka õige. Kas ma sain õiget abi jne. Arvan, et peaksin teise psühhiaatri vast otsima? Või on Eslorex täitsa õige ravi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suhted on kahepoolsed ja tervise korrigeerimist vajate teie mõlemad - ka tema. AD (AntiDepressant) Eslorex on serotoniini ainevahetust mõjutav AD nagu ka sama toimeainega: Cipralex, Elixea, Nepanil, Ciraset jt. Vahe on hinnas ja tootajas. Originaal on Cipralex ja seega ka neist kallim. Keemiliselt küll sama rohi, aga indiviidid on eri tundlikkusega. Kas see rohi teile parim, seda ei oska kaugjuhtimise teel öelda. Usun, et toimib see rohi hästi. Rahustavaid meetmeid vajab ka abikaasa: vajadusel veidi rohtu, harjutused. Teineteise psühholoogiline ja reaalne toetamine, koosolemised lastega.
Hingesobivus psühhiaatriga on vajalik ja siis saab ja julgeb inimene oma Mina avada, küsida, tuge otsida ja hingetuge saada.
Ja soovitusi veel. Rolli-mängud kahekesi: teie mängite abikaasa rolli tund-tunnilt läbi (teie nägemus tema olemusest) ja abikaasa siis korrigeerib, et tegelikult ta tunneb-mõtleb-ütleb-teeb.. hoopiski nii. Järgmisel korral jällegi vastupidi - abikaasa võtab pereemanda rolli tund-tunnilt hommiku ärkamisest kuni õhtuse uinumiseni läbi (tema nägemus teie olemusest) ja teie siis omapoolselt korrigeerite oma tunde-mõtte-sõnaütlemise-teotegemisega temapoolset. Võtke seda mänguliselt. See aitab suuresti enda Mina leidmisel, tema mina leidmisel, teie ühisosa leidmisel. Seega - rollivahetusmängud. Igal inimesel on sotsiaalset rolli mängides "teatud noodivõtmes teatud pillidega mängimine-käitumine" ja paljud olulised asjad (pillid, helid) jäävad sellest rollietendusest välja, jääva varju. See rollivahetus aitab enda olemusliku orkestri teisi pille ja helilugusid avada ja siis kasutada. Need kasutamata pillid-helid-noodivõtmed tekitavadki individuaalseid pingeid ja seeläbi ka suhtepingeid.
Palve-Meditatsioon ja Päevik (vt. "Väljavalitu" 14. ptk.
Kiitke, et abikaasa on karskuse teel ja las suunab oma kogemusega sellele teele teisigi riigimures muserdatuid ja seetõttu joobesõbraks hakanud Eestimehi.
Taaniriigi suur mõtleja S. Kierkegaard ütles, et inimarengus on kolm etappi: esteetiline (välisilma läikiv-glamuuri-eputamine), mida praegu meie liberalism meisse ja eriti noortesse suure pritsiga ajudesse pritsib - ratsa rikkaks, palju väliseid asju omada... Kui sul Milli ei ole, siis sind meie klassis (kastis, "eliidis", Kroonikas...) ei ole, meie jaoks sind siis ei ole (tegelikkuses ei ole, valimiseelses jutu-luulus ikkagi veidi oled). Teine etapp on eetiline - inimene uurib oma Mina ja teeb kõik selleks, et seda leida, avada, arendada. Seda aitab ka minu raamat. "Väljavalitu". Loe seda, mõtiskle ja siis tee selle järgi, Väljavalitu! Ja kolmas etapp on religioosne. Inimesel peab olema suur eeskuju, eeskujuks Absuluut, Meie Taara. Sinna on meie ühiskonnas veel veidi aega areneda. Stardipakkudeks ning stardijooneks on minu 9-astmeline tee.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet