Maniakaalsusest tavaellu. 15.01.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist. Olen murelik noormees.

Sattusin aasta ja mõned kuud tagasi TLNA psühhiaatria kliinikusse diagnoosiga skisofreenia taoline episood ,( läxin paranoialiseks,arvasin et taheti mind mürgitada ja samuti arvasin et kõik räägivad mind taga) Ise arvan et tingituna keskkonna vahetusest,kergelt töölt raskele,väikesest kohast suurde.Paranoia muutus suureks sellest tingituna haiglasse.

Ravimitega sai kõik korda.Luulumõtteid jms ei esinend,järgnes täielik apaatia.Samuti kaalutõus umbes 20 kilo jagu.

Umbes 6-7 kuud hiljem sai kõrini rohtudest(käisin too periood ka tööl),jätsin AD-d ja antipsühhootikumid päeva pealt ära..1-2 päeva hiljem läx tuju väga heaks,olin kreatiivne,tundsin ennast kõige targemana,väga lõbus jne.Nüüd tean mida narkomaanid tunnevad,usun et maania effekt narkotsist kangemgi.Põhimõtteliselt hüpomaaniast lendasin täielikku maaniasse,seda mõne päevaga.Tööle enam ei saand. Sattusin uuesti haiglasse tänu maaniast tulenevale probleemidele.Haiglas hea tuju ei taandund.Diagnoosiks pandi-maniakaalne skisoaffektiivne häire.

Pärast haiglat ma rohte edasi ei võtnud,kuna nautisin head tuju täiega,edasi olin rahulikum, aga oli väga vabastav pärast mitmekuist masendusperioodi tunda ennast INIMESENA.Nüüd(enesetunne oli alles oktoobris täiesti norm) järk- järgult olen langenud jälle apaatiasse,väga aeglaselt aga siiski.Maaniat oli muidugi hea nautida,aga kaua nõnda elada ei saaks.Kaal vähenes järk järgult tagasi normaalsesse.Olin ÕNNELIK!

Probleem siis selles, et apaatsus käib närvidele,võin igal pool olla,käia jne aga ei tunne sellest mitte mingisugust rõõmu.Sellest tulenevalt ei käigi peaaegu kodust väljas.Jääb endale selline mulje kui olla juba maaniat korra kogend, siis ei oskagi elust enam rõõmu tunda.Olen zombistunud.
Ennem probleeme olin tavapärane noormees sai käidud pidudel,suheldud,sporditud.Iseloomult olen selline põdeja ning häbelik tüüp,tahan et kõik õnnestuks 100 % jne.Polnud ennast väga vabalt tundev inimene.Teiste arvamus läheb liigselt korda.Tänu maaniale sain enesekindlust juurde kõvasti, aga nüüd olen kogemas jälle ülimat apaatsust,lootusetusetunnet.Enesekindlus samuti kadund.
Nii imelik kui see ka ei ole ei hakka mulle alkohol pähe,ei tee lõbusaks nagu ennem probleeme tegi(maania aeg sai ka kõvasti tarbitud et effekti võimendada).Olen paaril korral viimasel ajal proovind-ei mingit hea tuju effekti kahjuks.
Täielik energia puudus on,samuti ei oska millestki rõõmu tunda.See tunne on päris jube tegelt.
Sai kirjutatud väga segane kiri,kuid sooviks mingit nõu saada,et olla jälle tavaline inimene,selline nagu ennem probleeme.Rohtu nagu ei tahaks enam võtta.Ei olnud ta mingi lahendus esimese püshhoosi järel(pean silmas antidepressante) Rohtude ära jätmine vallandas küll meeldiva seisundi,aga mitte ära jättes oleks ikka kodus edasi passind masenduses.Täielik nõiaring.
Tunnen ennast täiesti võimetuna.Arvan et tegemist on aju dopamiini tootmise vähesuse kui ka ebakindluse koostoime.Sisimas usun et probleem oleks lahendatav.Peale maania järgselt haiglast vabanemist,olin hüpomaanik,kuid jah kahjuks lendasin mitmete kuudega reaalsusse tagasi.

Mida küll teha?





Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Analüüsite end asjalikult ja see on tore. Analüüsist üksi on vähe. On vaja võtta vastu otsuseid ja neid siis ellu rakendada. Üksi end kõrvalt ei näe, sellepärast on tohter-psühhiaater vajalik, koostöö hingetohtriga vältimatu. Need mure-rõõmumehhanismid on organismis olemas ja need "kütused" nende käivitamiseks-töös hoidmiseks on ka organismis olemas. AGA - teatud perioodil on vaja seda välist-kütust (arstirohtu) ka võtta, et organism end siis häälestada saaks. Ja harjutusi tehes häälestab ta end rutem, ergutab need organismis olevad "kütusereservuaarid" tegudesse.
Seega: 1) rohud, ilma ei saa; 2) ja harjutused; 3) kehaline tublidus (kehaline hoiak) annab vundamendi ka vaimsele tublidusele (vaimsele hoiakule); 4) ei kahjusta end (A.N.T.S.-uga - Alkoholism, Narkomaania, Toksikomaania, Suitsetamine); 5) korralik puhkus. Puhkus taastab jõu: sotsiaalse, kehalise, vaimse, hingelise; 6) tugevdan end. Iga tera tervise kaalukausile on oluline. Iga. Ja ühel hetkel kaldubki kaalukauss tervise sektorisse; 7) Päevik enda kujundamise, ravimise, treenimise, ennetamise juhtimiseks. Ise juhin!
Koostöö hingetrohtriga!
Igast murest saab üle!
Järjekindlust,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Ärevus ja mälupropleemid

Tere ma tahtsin küsida veel kas mälupropleemid võivad olla ka ärevusest, sest mul on koguaeg mälupropleemid ka.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Psüühikas ja kogu organismis on kõik omavahel seotud :
Terves kehas terve vaim - iga asi mis keha tugevdab-parandab tugevdab ka psüühikat, mälu, meeleolu.
Pingete maandamine - paraneb nii ...

Loe edasi

Ärevus ja luuvalud

Kas ärevusega võivad kaasneda erinevad luuvalud? Mul valutavad vahepeal nii käed kui jalad kui pea ja selg.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ärevus ja stress mõjutab nn luuvalusid ja teisi valusid, millest kirjutasid.
Ärevusest ja stressis saad vabaneda - korralik uni, jalutuskäigud, rahustavad harjutused, (Vt otsinguga Enneti palve ...

Loe edasi

Alkoholi tarbimine

Tere.
Kas alkohol mõjub mulle ka siis kui keegi teine joonud on ja mind suudleb?

Tahtlikult väldin ise alkoholi ärevuse tõttu ja olukord tekitas paranoia

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ei levi. Sõbrasuhted olgu ikka mõlemile soovitud - suhtled meeldiva inimesega, Alkoholi aurud ei sobi.
Küsi mõttes endalt ja siis selle järgi tegutse-käitu.

Jüri.-M. Ennet

Loe edasi

Psüühikahäired

Tere! Mul on skisoafektiivsed häired. Enda laps sündis tervena, aga kas mu tütar tohib saada lapse või minu haigused võivad olla pärilikud lapselapsele? Kui suur on see risk ja kas see on pärilik haigus?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Igal inimesel on eelsoodumus millekski väga heaks (tervise, iseloomu, võimete aspektis) ja inimestel on eelsoodumusi ka haiguste valdkonnas. Kuna lapsel tervis hea, siis lapselapsel on see tervise potentsiaal ...

Loe edasi

unehäired

Mul on unehäired olnud juba 20 aastat .Perearst kirjutas mulle kogu aeg välja solmonsit ,millega magasin 6-8 h öösel .Nüüd pole mul perearsti (läks vanaduspuhkusele ) Mida nüüd teha ,olen juba mitu ööd ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Uue perearsdtiga vestelda, et kiudas eelmise perearsti käest abi saite. Et seda rada jätkata, mis aitas.
Soe tee, jalutuskäigud ja muu, mis teid aidanud on.
Iga tera tervise salve tuleb kasuks, ...

Loe edasi

Medikamentosne ravi

Kuidas ravida stressi, mis hakkab tervisele (südamerütmihäired, kõrgvererõhutõbi, koormustaluvuse langus, lennureisidel hüpertatsioonikriisid, ärevus).

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Ilmaelu võtke nagu sportlikku treeningut - igapäevane rahulik tegevus annab jõudu juurde, treenib elujõudu ning edendab töövõimet. Une-eelne rituaal.
Andmise rõõm: lastele ja lastega, abikaasale. ...

Loe edasi

Pingepeavalu, fibromüalgiia, neoroos

Tere!
Lugupeetud doktor, palun aidake nõuga. Kannatan pingepeavaludest juba mitu aastat. Tavaliselt hood on veebruar-märts ja kestab kuu aega. Praegu juba kaks kuud. Eelmine hoog oli eelmisel aastal ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Peaaju verevarustus vajab optimaalset regulatsiooni - peaaju ju kolju sees ja see kolju ju oma mahtu ei muuda, muutma peame peaaju verevarustust.
Seega ortostaatilised harjutused: pea üleval-käed ...

Loe edasi

Küsimus

Tere! Tekkis järgnev küsimus: “Olen kogenud ärevushäireid ja paanikahoogusi mitmeid aastaid. Vahepeal olin täitsa heal järjel juba(paanikahoogude) mõttes, tarvitasin regulaarselt alprasolaami 0.5mg tbl. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Kui teha harjutusi, siis tablettide vajadus samm-sammult väheneb.
Sõltuvuse ohtu peab loomulikult silme ees hoidma. Tableti osakaal on 1/10, harjutuste mõju 9/10.
vt varasemad.
Head ...

Loe edasi

Laps muutus äkki vägivaldseks

Tere!
Laps õpib eriklassis. Sellest aastast klassis 4 poissi ja uus klassijuhataja (varasemalt oli 7 last klassis). Poisid omavahel läbi ei saa. Äkitselt muutus laps vägivaldseks - ennekõike just ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Hüperaktiivsus. Laps saab sisepingetest vabaneda eelkõige kehalise aktiivsuse kaudu. Ujumine on väga hea.
Lisaks vaja lastepsühhiaatri poolt veidi neuroleptikumi.
Kõik relaks-harjutused ...

Loe edasi

Kas ma olen hulluks minemas või olengi?

Tere!
Olen abielusi ja imelise 4 poisi ema ja ühe kasupoja oma. Elame kõik koos.
Lugu sai alguse 2020 aastal,kui viimase poisi sünnitasin. Meil kärgperendus ainult viimane laps ühine.
Kasupoeg ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Perekond eeldab, et isa-ema-lapsed on suur ja sõbralik tervik.
Meespere (poisid) vajavad tegutsevat isa, pereliikmeid koosmeelel juhtivat isa, poisse kasvatavat isa.
Seega igal õhtul - poisid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: