unehäired ja pidev õgimine 03.07.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olen 16. aastane tüdruk. juba aasta aega olen kannatanud unehäirete ja pideva õgimise all. tihti tunnen ka kurbust ja üksindust. öösiti ma magan tavaliselt tunni, siis ärkan ülesse, mingil hetkel tõusen jälle jne. öö jooksul tõusen tavaliselt u. 5-6 korda ülesse ja olen ka suhteliselt pikalt üleval, enne kui uuesti magama jään. kõige hullem on see kooli ajal, suvel ma saan natuke rohkem magada.
päeval ma jällegi pean vahetpidamata endale midagi suhu toppima, isegi kui mul kõht pilgeni täis on. lihtsalt pean 15. min vahet ja jälle külmkapi juurde. millest need võivad olla põhjustatud?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Unehäired ja liigne söömine viitavad depressioonile. Milles on põhjus, seda peab tohtriga üheskoos arutlema. Antidepressant ja kehalised harjutused ning enese lõõgastamise õppimine on vajalik - nii saab kõige rutemini nendest kaebustes lahti. Koolivaheaeg ja rohke liikumine ning rahustavad teed joogiks aitavad ka, aga siis läheb veidi kauem aega. Unesoovitusi saab vaadata "Kodutohtrist", vt. eelnevaid soovitusi.
Ikkagi soovitan tohtriga rääkida, saab murest rutem lahti!
Sportlikku lusti soovides,
Jüri O.-M. Ennet