kardan, et süda läheb pahaks! 19.06.04 / Psühhiaatria
Külastaja küsib:
Tere. Lugesin siit palju küsimusi nii paanikahoogudest ja foobiatest kuid seda õiget ei leidnud.
Minu mure on minu jaoks suur. 2aastat tagasi bussiga sõites hakkas mul paha (pole kunagi varem juhtunud). Pärast seda olin voodis 3 päeva, pidevalt maa ja taeva vahel kõikudes. Kuna käisin koolis ja koju sai ainult bussiga, siis pidin tahest tahtmata bussiga sõitma. Ostsin mitut erinevat sorti tablette (merehaiguse vastu, mustikaekstraktiga, palderjani jne.....) Mitte midagi ei aidanud. Pärast igat bussisõitu olin voodis paar päeva. Pidevalt öökisin (nagu okserefleks, aga välja ei tule midagi). Kool jäi pooleli, sest võimatu oli käia!
Bussiga ma enam ei sõida, isegi bussi kõrval ei saa seista- hakkab paha!
Aga nagu sellest oleks veel vähe, hakkasin ma kartma, et mul hakkab paha. Paljast mõttest, et mul hakkab paha oksendasin välja kõik söögid-joogid. Käisin perearsti juures, rääkisin mure ära, et süda paha ja süda klopib ja üldiselt halb olla. Arst saatis mind kilpnäärme uuringutele-ei leitud midagi! Järgmisena soovitas günekoloogi juures käia kontrollimas, et äkki...-ka see negatiivne. Siis teatas arst et läheb puhkusele ja arvatavasti on mul (võin ka eksida) labiilne või midagi sellist närvisüsteem ja küll see läheb üle!
Nüüd on aga asjad võtnud veel hullema pöörde! Pidevalt kardan, et süda läheb pahaks, paljast mõttest tunnen kuidas: süda taob, pilt hakkab virvendama, üle keha hakkavad käima vaheldumisi kuuma ja külmalained!
Perearstile, kes mind günekoloogi juurde arvatavasti uuesti saadab ma enam pöörduda ei taha. Olen oma kehakaalust selle ajaga kaotanud enam kui 10kilo.
Siit küsimus- kas mul on foobia või on mingid paanikahäired, või midagi muud?
Ma ei jaksa enam nii elada! Kõige kergem ja enesekindel tunne on siis, kui ma ei ole midagi söönud ega joonud, sest siis tean, et kui süda pahaks läheb siis pole lihtsalt midagi välja tulla! Olen proovinud korrutada endale, et see on kõigest lihtsalt paha mõte ja tegelikult ei ole mul viga mitte midagi, aga see ei aita. Viimane piisk karikasse oli täna, kui pidin minema oma tööd kooli kaitsma, kuid vara hommiku paljast mõttest et äkki ma ei saa hakkama ja (lihtsalt kardan võõraste seas olla) läks süda pahaks, nõrkus, süda tagus nagu meeletu! Võtsin südametilku, kuid ei aidanud! Nüüd jälle kursus pooleli ja eluisu otsas!
Mida teha? Kelle poole pöörduda? Kuna ei ela suurlinnas, vaid väikeses maakohas, siis ei ole siin ei psühholooge, ega psühhiaatreid? Kui palju vastuvõtt ja ravi üldse maksab?
Nüüd sai küll pikk kiri, aga loodan, et saan lootustandvat abi ja ehk leian ka kunagi lahenduse!
Arst vastas:

dr Jüri Ennet
Psühhiaater
Erapsühhiaater
Hoolsatel ja hingelistel inimestel on selliseid häireid - paanika, depressiooni, stressi, vegetatiivsete kaebuste "assortii" - tunduvalt sagedasem kui "külmkõhtudel". Need häired on kõrvaldatavad. Pöörduge Teile lähima psühhiaatriaasutuse poole ja saate spetsialistilt abi. Haigekassa kaart Teil ju on.
Organismi "häälestamine" tervise lainele võtab veidi aega. KÕIK tervislik ja sportlik on kasulik. Alustage õigest puhkerežiimist, siis piisav ja jõukohane kehaline aktiivsus. Siis psühhoregulatsiooni harjutused (vt. soovitused eelnevale küsijale).
Varasematest soovitustest noppige välja need, mis Teile sobilikud, mida rakentada saate-suudate.
Alustuseks ikkagi - tervitage psühhiaatrit. Siis saab Teie seisundist täpsema ülevaate, saate osa muret arstile pihtida.
Peretohtriga hoitke ka häid suhteid.
Sellest murest saate lahti!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet
Nõuanded teemal: Psühhiaatria
Psühhiaatri diagnoos
Tere, kas orgaaniline isiksushäire tähendab, et inimene on kindlasti agressiivne, kahtlustatav, jne., Rakveres psühhiaater pani selline diagnoos ilma aega, vastuvõtt kestas mitu minutit, esimene oli selle ...

Vastas dr Jüri Ennet
Tourette´isündroom - motoorsed/vokaalsed tikid on väga-väga laia sagedus-/raskuseastmega ja ravimitega ka laias ulatuses mõjutatav. Kas teie puhul on see autosõidu ohutuse aspektist oluline või ei, seda ...
Loe edasiTorpeedo süst ja alkohool
Süst on olnud sees 1.5 kuud siis jõin alkhooli mis siis juhtub kui jood

Vastas dr Jüri Ennet
Juues selgub, et milline organ või funktsioon korralikult enam ei tööta.
Inimestel võib tervis ka ilma alkoholita (narkootikumita) korrast ära minna, aga alko-narkoga leitakse need organismi nõrgad ...
Ärevushäire
Tere,
Viimasel aastal olen hädas üleliigse ärevusega, algas 2 aastat tagasi pingelise perioodi järel, mil mõlemad vanavanemad olid raskes seisundis haiglas. Sümptomid: Kerge ehmumine tühistel ...

Vastas dr Jüri Ennet
Ärevushood
1) ei ole seotud kindla situatsiooni või muude välistingimustega („ei saa põhjusele näpuga näidata“);
2) ärevushoog tuleb ettearvamatult (tueb nagu „lambist“);
3) sümptomid ...
Jubedad unenäod
Tere!
Mis võib olla põhjus et näen pidevalt halbu unenägusi(varem pole näinud).
Kas see võib olla närvi pingest?
Lugupidamisega.

Vastas dr Jüri Ennet
Päevapinged kanduvad une-maailma. Päevategvusi rahulikumalt võtta ja õppida rahustamist-lõõgastumist, siis saab kõik korda.
1) Psühhiaatri jutule ja saad rahustava-uinutava toimega antidepressanti. ...
Aspergeri sündroom
Tere!
Kes on Tallinnas kõige pädevam psühhiaater diagnoosimaks täiskasvanul Aspergeri sündroomi?

Vastas dr Jüri Ennet
Psühhiaatrid, kes ka lastega tegelevad. Kui seda häiret lapseeas ja nooruses täheldatud ei ole, siis:
a) kas seda ei olegi või
b) on sedavõrd tagasihoidlikult, et pole sekkumist vajanud; ...
Vaimne häire
Kas saab olla probleem ärevushäires kui ma otsest ärevust ise ei tunne. Küll on hooti paanikahoog ja surmahirm. Olen käinud perearsti juures selle murega viimase paarikuuga korduvalt.
Sümptomid täpsemalt ...

Vastas dr Jüri Ennet
Ärevushäireid (ka paanikat sealhulgas) on elanike hulgas rohkelt.
Selle kohta eelnevalt soovitusi hulgi.
vt varasemaid soovitusi ja harjuta.
1) Pingete maandamine,
2) Organismi ...
Antidepressant ja rahusti
Tere !
Peaksin alustama Duloxetine krka 30 mg + Opamox 15 mg ( kõrvale ravi alguses ) kasutamist, aga olen alati skeptiline olnud ravimite suhtes. Mida oskate Duloxetine ravimi kohta täpselt öelda ...

Vastas dr Jüri Ennet
Retsept on Enneti ristkülik (Enneti, et teile paremini meelde jääks, et tegutsema hakkaksite, kodus panete oma nime) diagonaaliga ja “uued prillid”.
Ristkülik diagonaaliga annab mõttemudeli ja ka ...
Ärevus ja sundmõtted
Tere!
Olen juba pikka aega tegelenud enese ümberkasvatamisega, kuid tulutult. Ma ei suuda kontrollida oma mõtteid ja neid suunata. Elan nagu teist elu oma sisimas. Unistustes. Mõtted pole ennasthävitavad, ...

Vastas dr Jüri Ennet
Olete õpetatud inimene ja õpetate teisi. Olen meie koolisüsteemi ja õpetamiste peale parasjagu mõelnud - see kõik puudutab ju meid kõiki, me kõik ju tegeleme (peaksime tegelema) elupuhuse õppimisega.
Loe edasi
mängusöltuvus.
olen otsinud abi psyhhiaatrilt ja tulemuseta.Lähen netti mängima kohe kui tuju paha vöi olen vihane see rahustab mida pean tegema ,olen völgades juba aga ei suuda löpetada .Asi polegi rahas olen nii aru ...

Vastas dr Jüri Ennet
1) Koostöö Psühhiaatriga, et viha-paha perioodid ravimiga minimiseerida või kõrvaldada.
2) Tugiisik, kes aitab uusi elusihte-väärtushinnanguid paika panna. Miks ma elan ja mida soovin siin Ilmamaal ...
Ãrevushäire tableti hirm
Tere! Olen kasutanud Cipralex 6 päeva veerandist tabletist.Nüûd kui füûsiliselt olen tegusam vaimselt tekkinud mingi kartus selle rohu vastu.Ei saa aru miks aga see tekitab paanikat ja ãrevust koguaeg.kas ...

Vastas dr Jüri Ennet
Kõike muud peale tableti saate ju teha. Mõni tabletikene ju mõnele ei sobi, jäägu see AD ära.
vt varasemaid ja tegutseda! Võimalusi ju enda tervendamiseks väga palju.
Rõõmsalt Tegutseda! ...
Vaata kõiki nõustamisi
Küsi foorumist
Ei saanud vastust? Küsi arstilt:
