Liigselt pabistav õpilane 10.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kuidas aidata õpilast, kes eksamite ajal lausa silmnähtavalt närvi läheb ja värisema hakkab? Nii ununeb tal kõik ja eksam ebaõnnestub. Sama asi ilmneb tal ka esinemisel suure rahvahulga ees.

Murelik õpetaja

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Julgustada, kiita, tema enesehinnangut tõsta.
a) Koolitundides sageli selliste õpilaste käest sõna või kaks sekka küsida, et nad harjuksid esinema, julgeksid "häält teha".
b) Koduse õppimise ajal osa aineid õppida selliselt, "nagu esineksin-vastaksin klassi ees". Seista ja selge häälega õpitavat lugeda, korrata.
c) Õpilasele õpetada, et rahustab pikk ja rahulik väljahingamine ja ka silmamunadele kerge vajutus kätega.
d) Enne eksamit veidi treppidest üles-alla käia.
e) Mõnikord vaja ka lonks - 1/3 klaasi sooja jooki - juua, (termosega kaasa).
f) Apteegist/ arstilt küsida mõnda kerget rahustit.
g) Enne eksameid korralikult magada ja ka jalutuskäike teha.
h) Minu keskkooliõpetaja A. Kõverjalg (tubli spordimees ja teadlane, akadeemik) ütles, et närveerima peaks ju õpetaja, tema õpetamiskunsti kontrollitakse. Mind see ütlemine saadab tänaseni ja tudengeid õpetades suhtungi õpetamisse selliselt. Õpetamine olgu mõnus, huvitav, piltlik - näited jäävad eluks ajaks meelde.
Kõike head Teile, RÕÕMUS õpetaja!
Jüri O.-M. Ennet