miski ei paku enam huvi 25.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
viimasel ajal(u 1kuu)on minuga midagi kummalist lahti..Kui varem olin väga seltskondlik, siis nüüd pigem hoidun inimestest eemale.Samuti ei paku enam õpingud huvi( õpin arstiks)ning leian mustmiljon ettekäänet, miks mitte kooli minna.Lihtsalt ei viitsi ega taha mitte midagi.Tahaks üksi olla ja mitte kellegiga suhelda.Isegi õppimine, mis vägagi huvi pakkus, ei tõmba enam....
Ma ei tea, mida teha. Jätkata ju nii ei saa aga mida ma peaks tegema, et eluisu taas tagasi tuleks!?
aitäh,
Maria(23)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Arstiteaduskonnas on õppimist vägagi palju. "Kinniõppimise" oht on suur. Tean seda omast käest. Faktoloogiat on liigselt palju ja aine üldskeem, struktuur jääb algajale (tudengile) segaseks. Õppejõud, kahjuks, sellele tähelepanu ei osuta. Paljud keskkoolis edukalt õppinud, hea baasiga õpilased, "jooksevad kinni" ja nn. spikerdajad, vähemhoolsad jõuvad kolmedega kõrgematele kursustele, selleks ajaks tekib juba olulise-ebaolulise eristamise oskus ja edasi saab neist hea spetsialist.
Kolm kuldterakest:
1) Oluline - ebaoluline. Kui printsiip on selge, siis palju asju annab juba tuletada
meditsiiniloogika järgi. Sipkri (lühikokkuvõtte) tegemine aitab sellel teel, siis oskate ju olulist enda jaoks kirja panna, omandada.
2) Une arvelt ärge võtke õppimiseks aega, puhanud aju suudab palju-palju rohkem.
3) Vestelge psühhiaatriga. Mina soovitaksin Fluanxoli 0,001 (üks hommikul), annab tasakaalu, energiat, eneseusku.
4) Kui väga-väga vaja ja olud võimaldavad - soovitan akadeemilist.
Õpetamissüsteem on keskoolis ülimalt vale ja see ebasüsteem püsib ka kõrgkoolis. Julgemalt leidke enda jaoks see õigem õpisüsteem.
Minu printsiibid enda jaoks:
1) HUVI, aine peab pakkuma siirast huvi. Tudengitele õpetades on see printsiip mul esikohal.
2) Oluline- ebaoluline selgeks teha. Üldprintsiibid. Kui need selged, siis ka faktoloogia "satub õigesse kohta". Üldiselt üksikule! Lühikonspektist laiema konspekti suunas, paksema raamatu suunas.
3) Visualiseerida (skeemid, konkreetne haigus konkreetse haigega).
4) Alati mõelda, kuidas saan antud teadmisi ka enda isikliku elu korraldamisel, profüllaktiliselt jne kasutada.
Maria,
Pidage nõu psühhiaatriga ja üheskoos leiate parima lahendi.
Lahendid on olemas!
Nooruslikku elulusti,
Jüri O.-M. Ennet