toitumishäire 21.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olen viimasel ajal enda pärast päris mures. nimelt
paar kuud tagasi alustasin treeneri märkuse peale suurt dieeditamist ja suurendasin kehalist koormust.
hommikuti pole ma kunagi söönud, aga nüüd hakkasin suisa jooksmas käima. enne kooli kl 5. käin kolm korda nädalas trennis, teen kodus ise trenni ja jooksen hommikuti ja õhtuti, iga päev.
ühel hetkel, kui olin dieeti pidanud tulutult, tabas mind suur näljahoog ja ma sõin valimatult kättesaadavaid asju. tulemuseks oli see, et tundsin ennast peale seda tohutult halvasti ja toppisin näpud kurku ja oksendasin kõik välja. olin seda ennegi proovinud, aga polnud kunagi õnnestunud. peale seda tundsin ennast kahtlaselt hästi. lubasin küll. et see jääb esimeseks ja viimaseks korraks, aga ei jäänud.
kodus ühiste toidukordade ajal ainult sorkisin kahvliga toidus. kui kell sai 22-23, siis tegin endale kuhjaga võileibu, vahest isegi kuivi näkileibu ja sõin neid. hiljem lasin dušši vee jooksma, et vanemad ei kuuleks, kuidas ma oksendan.
siis hakkasin taipama, et minuga on midagi tõsiselt korrast ära. tavaliselt ei tundud ma mingit vajadust sellisel kellaajal süüa, veel vähem seda pärast välja oksendada.
lisaks kaks nädalat tagasi sain suure psühholoogilise trauma, mis andis mu toitumishäirele korvamatu põntsu. ühel reedel võtsin suisa enne kehalise tundi kakskümmend 400-st ibuprofeeni ja alla suure lonksu džinni. tulemuseks see, et kukkusin koolis kokku. loomulikult sõin ma natuke peale ja oksendasin nad teadlikult välja.
nüüd on aga probleem juba selline, et söön ükskõik, kas palju või vähe, juba paha olla ja tunnen, kuidas toit kurgus püsib ja hakkab ise üles tulema.
samas pole mul mingi probleem ära süüa korraga pool kilo friikartuleid, hiljem tulevad need sama teedpidi tagasi.
kogu jama on toimunud kuskil 1.5 kuud, oksendamine nimelt ja olen suutnud selle ajaga alla võtta 8 kilo. sellega olen ise haiglaselt rahul, loomulikult leiaksin veel kohti, kust tahaks saledam olla, aga tervis tundub praegu tähtsam

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vanasti öeldi, et paks laps ongi ilus laps. Iga inimene on oma isikupärase kehaehitusega ja ilusaks teeb inimlapse see, kui see isikupärane on korralikult sportlikult treenitud, toonuses ja inimene on TERVE. Praeguse paastumisega, dieetidega, trenni ja söögi valede vahekordadega teed Sa ennast vähemilusaks! Seda ju keegi ei taha. Unusta need dieedid ja ole endine: õpi, suhtle, tee trenni ja toitu tavaliselt. Söö juur- ja puuvilju jm, mis Sulle meeldib. Suhkru ja kommide osas võid end veidi piirata, aga aegajalt on neidki tarvis süüa. Mõni liigse söömise hoog "peta ära" kerge mineraalvee lonksutamisega, ka trennijärgselt vajab organism mineraalvett.
Kui nädala-kahega asjad ei võta rahuldavat pööret, siis vestle silmast silma psühhiaatriga. Saad rohtu ja teisigi soovitusi.
Oled tubli,
Jüri O.-M. Ennet