Sõrmede tenosünoviit ("Trigger finger" / stenosing flexor tenosynovitis) 18.12.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Kirjutan seoses kentsaka sümptomiga vasaku käe III ja IV sõrmes. Interneti abiga diganoosisin endal pealkirjaks oleva konditsiooni.

Ma viibin hetkel välismaal ega ole retke arsti juurde ette võtnud. Mõtlesin, nii nagu ikka, et ehk läheb üle. Aga siiani pole läinud. Et kitarr ja klaver on mulle hingelähedased, ei tahaks sõrmede liikuvusest pikaks ajaks loobuda (sama kehtiks muidugi ka siis, kui muusika ei oleks hingelähedane).

Et nüüd on pikka aega sõrmede liikuvus häiritud olnud (peamiselt just hommikuti), kummitab peas mõte, et äkki ikka peaks arsti vastuvõtule minema.

Tekkelugu.

Üle kuu aja tagasi (umbes 6-7 nädalat) sattusin töötama võsalõikuriga. Kahe nädala jooksul müttasin hommikust õhtuni tihedas, puusadeni võsas ja heinas.

Trimmer ei olnud lenkstang tüüpi, vaid selline, kus käepidemed olid vahetult kere küljes (pildil analoogne: https://www.choice.com.au/Assets/Choice/imgs/product/Honda-UMK425U_1.jpg).

Et tihnikust läbi rassida, oli vaja üsna palju jõudu rakendada ning masinast pidevalt piisavalt tugeva haardega kinni hoida.

Füüsilise töö puhul pole lihasvalu kuigi ebatavaline. Selle tõttu ei pööranud ma oma kangetele sõrmedele pärast esimest nädalat kuigi palju tähelepanu. Teisel nädalal töötamine oli aga üsna suur väljakutse.

Sõrmedest oli jõud kadunud ning väga kaua haaret hoida ei saanud. Vahetasin käsi ja üritasin läbi pressida.

Tulemus.

Enim said kahjustada vasaku käe kolmas ja neljas sõrm. Tänase seisuga on möödunud üle kuu aja, mil hommikuti sõrmed keelduvad sujuvalt liikumast.

Vasaku käe V sõrm ning parema käe III ja IV on samuti ...teistsugused. (Tunnetuslikult. Visuaalselt ei ole ühelgi sõrmel midagi näha.)

Olukord on siiski tasapisi paranenud.

Alguses tundus, et v.k. III ja IV sõrmel on vaid kaks asendit ning neid saab valida parema käe kõrvalabiga. Analoogselt napsuva sõrme sündroomi kirjeldustele. Nüüd soojeneb käsi kiiremini üles ja liigub juba 5 - 10 minuti jooksul ärkamisest.

Kui ärkamisest on pool tundi möödas, töötavad sõrmed täitsa eeskujulikult. Ent kui sõrme padjakesi masseerida (esimestel lülidel, mis käe labast algavad), on tunda, et need on hellad. Lisaks, ma ei saa olla kindel kauaks mul sellest võsalõikurist puhkust on.

Amatöördiagnoos.

Kõikvõimsa Interneti abiga arvan, et tegemist on stenosing flexor tenosynovitisega (kõõlusetupepõletik?), kuna sõrmede sujuv liikumine oli/on häiritud ja nad "plõksatasid" suletud asendist avatud asendisse. Samuti, kuna kahjustus oli eelduslikult tekkinud sõrmede pikast sundasendis hoidmisest.

Küsimused.

Kas see olukord paraneb iseseisvalt ära?

Kui mitte, siis kas ma saan paranemisele iseseisvalt koduste vahenditega kaasa aidata?

Kas ma võin enda määratud diagnoosis kindel olla või peaksin pigem kiiremas korras arsti poole pöörduma, et vältida tüsistusi tulevikus?

Kas mul jäi ehk midagi olulist küsimata?


Aitäh minu küsimuse läbilugemise ja vastuse eest!

Olukorra parandmise suunas ajendab tegutsema peale soovi paraneda ka tõsiasi, et trimmer tuleb võib-olla taas varsti kätte võtta. Hea oleks teada, kui halvasti/lootustandev olukord siis on.

Kui midagi jäi mu kirjelduses selgusetuks, olen hea meelega nõus täpsustama.

Lugupidamisega
A.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere,

Valu sõrmedes võib tõepoolest tekkida peale harjumatut pingutust kätega ja antud juhul ongi ülekoormuse tagajärjel tekkinud kõõlustupepõletik kõige tõenäolisem diagnoos. Kuid arvestama peab ka põletikulise liigeshaiguse võimalusega. Diferentsida saab seda ikka ainult arst olles patsiendi läbi vaadanud ja vajadusel uuringud teinud.
Eeldusel, et tegu on siiski ülekoormuse tagajärjel tekkinud probleemiga, siis põhiline ravimeetod on anda vaevusi tekitavale piirkonnale rahu. Mõnikord kasutatakse selleks ka ortoosi või lahast. Kõõlustupe põletike ravis kasutatakse ka põletikuvastaseid ravimeid (näiteks Ibuprofen) nii lokaalselt kui ka tabletina sissevõtmiseks, mõnikord glükokortikosteroidi süste ja füsioteraapia meetoditest ultraheliravi. Profülaktikaks tuleks kasutatada ergonoomilisi töövahendeid, pikemaajalisel töötamisel on kindlasti vaja teha puhkepause. Konkreetse töövahendi sobivuse või mittesobivuse kohta oskaks ilmselt pädevamat hinnangut anda töötervishoiuarst.
Hilinenud või väära ravi korral võivad tekkida liited kõõluse ja kõõlustupe vahel, mis aeglustab paranemist.

Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Liigeste muutused (sõrme- ja varbaliigesed) külmetamiste, ka ülekoormuse(?) tulemusel

Kas on olemas ravi (eelistaksin võimalusel rahvaravi, nõelravi vms), et saaks paksenditest lahti ja sõrmede kergest kõverdumisest.
Valu ei ole peaaegu olnud, üks sõrm oli ka algul paistes peale ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Sõrmede lõpplülide piirkonnas olevaid sõlmekesi nimetatakse Heberdeni sõlmedeks. Need tekivad sõrmede artroosi ehk kulumisest tingitud liigeskahjustuse korral. Ausalt öelda, erilist ravi ei ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: