Liigeste muutused (sõrme- ja varbaliigesed) külmetamiste, ka ülekoormuse(?) tulemusel 04.07.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Kas on olemas ravi (eelistaksin võimalusel rahvaravi, nõelravi vms), et saaks paksenditest lahti ja sõrmede kergest kõverdumisest.
Valu ei ole peaaegu olnud, üks sõrm oli ka algul paistes peale külmetamist ja valus, kuid praegu pole veel suuremat probleemi, kuid sõrmed on paksenenud ja ei ole enam nii painduvad. Muhud on mõned suuremad nagu fotol nimetissõrmel, valulikud mõnikord peale suuremat tööd ilmselt.Sõrme -ja varbaliigestel tekkisid paksenemised külmaga õues töötamisest.
Püüan sõrmedega harjutusi teha, masseerida, sinepiõli ja eukalüptiõliga määrin.
Töötan palju kätega, puidutöö, keraamika, koristamine, aiatöö. Sõrmedele on tekkinud ülekoormus. Liigsest tööst surevad viimane pool aastat labakäed hommikuti pikemalt ära. Tundub, et randmesidemed magneti ja turmaliiniga on aidanud käte suremise vastu, vähem aega kestab.
Kummikindaid vist peaks vähem kasutama ja vähem käed vees?
Püüan sõrmi-varbaid mitte külmetada.

Hea oleks sõrmeliigeste probleemi diagnoosi teada.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Sõrmede lõpplülide piirkonnas olevaid sõlmekesi nimetatakse Heberdeni sõlmedeks. Need tekivad sõrmede artroosi ehk kulumisest tingitud liigeskahjustuse korral. Ausalt öelda, erilist ravi ei ole, probleem pigem kosmeetiline. Käte ülekoormuse vältimine, veelgi piirata lihakraami toidus. Abi võib olla parafiinikinnastest v ozokeriidi portseduuridest. Soovitan nõu pidada oma perearstiga, on ka teisi haiguseid, mis vajaksid eriravi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi