Spiraal ja tservitsiit 03.02.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 36-aastane ja sünnitanud kaks last. Viimane sünnitus oli 2019. aastal. Pärast seda hakkasin kasutama vaskspiraali. Kui uuesti naistearsti juurde spiraali kontrolli läksin (2021 jaanuaris) diagnoosis arst mul aktiivse kroonilise tservitsiidi ja soovitas tungivalt teha HPV vaktsiin. Seda ma kindlasti teen, aga soovin südame rahustuseks küsida, kas arstiteadus välistab põletiku võimaliku seose spiraaliga? Kas see, et spiraal ei saa kuidagi põletiku tekkele või halvenemisele kaasa aidata, on naistearstide ja teadlaste ainus üldtunnustatud seisukoht, või on siin eriarvamusi? Ise ma arst ei ole ja sellepärast pole see küsimus minu jaoks enesestmõistetav (ja on ju olemas küsimusi, mille osas kõik arstid ei ole ühel meelel). Ehk siis kas on kindel, et selle tervisemurega seoses pole põhjust spiraali eemaldada?

Vaskspiraali kasuks otsustasin sellepärast, et 10-aastane kombineeritud pillide kasutamise aeg (eriti selle viimased aastad) enne rasedusi ja kahe raseduse vahele jäänud hormoonspiraali kasutamine langesid mõlemad kokku aknele kalduva näonaha silmatorkava halvenemisega (eriti lõua piirkonnas).

Tänan ette!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Tservitsiidi ehk emakakaela põletiku põhjusteks võivad olla erinevad suguteede põletikud. PAP analüüsis kirjeldatud kroonilise aktiivse tservitsiidi taga võivad olla nii bakteriaalsed kui viiruslikud sugulisel teel levivad infektsioonid, kandidoos ehk tupeseen, bakteriaale vaginoos, kuid ka emakasisene vahend ise. Kui Teil ei ole kaebusi nagu kõhuvalu, ebakorrapärane veritsus, vahekorra järgne veritsus, siis ma ei näe põhjust spiraali eemaldamiseks. Teie arst otsustab tehtud analüüside ja günekoloogilise leiu alusel, kas ravi on vajalik või mitte. Emakasisese vahendiga esineb sagedamini bakteriaalset vaginoosi ja ka tupeseent ning sellisel juhul tuleb teha ravi.
Heade soovidega,
dr. Katrin Seidelberg