Saatekirja vastus 18.07.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Sain biopsia analüüside vastuse. Palun seletage, kas vajan kiiret ravi? Kui jah, millist?

Patomorfoloogiline diagnoos: Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, low-grade (LSIL); krooniline aktiivne tservitsiit.
2 emakakaela bioptaati läbimõõduga 3 ja 4 mm. Koeline materjal koosneb endotservikaalseid näärmeid ja kapillaarseid veresooni sisaldavast kiudsidekoest, mida katab mitmekihiline lameepiteel, metaplastiline lameepiteel ja ühekihiline silinderepiteel. Limiteeritud alal metaplastilises lameepiteelis leidub atüüpilist basaalkihirakkude proliferatsiooni epiteeli alumise 1/3 paksuse haaratusega, milles immuunhistokeemiliselt p16 ekspressioon puudub. Endotservikaalsete näärmete epiteel on intaktne. Sidekoes mõõdukas segarakuline põletikuline infiltratsioon. Limiteeritud alal metaplastilise pinnalameepiteeli nõrk düsplaasia (CIN I). Foon - mõõdukas krooniline aktiivne tservitsiit.

Suur aitäh vastamast!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 37-aastane

Kolposkoopia ja biopsia on lisauuringud. Kas enne oli HPV positiivne ja milline oli rakkude vastus?
LSIL (ingl low-grade squamous intraepithelial lesion) madala astme lamerakuline intraepiteliaalne
lesioon.
Krooniline aktiivne tservitsiit on krooniline emaka kaela põletik. Kas esineb haavand ehk erosioon kui olete sünnitanud? Kui olete sünnitamata, siis emaka kaela limaskestamarrastus?
Kas sugulisel teel levivad infektsioonid on välistatud?
Sidekoes mõõdukas segarakuline põletikuline infiltratsioon: põletikke saab uurida ja ravida.
CIN (ingl cervical intraepithelial neoplasia) – emakakaela intraepiteliaalne neoplaasia,
• CIN1 – kerge astme düsplaasia
Foon: mõõdukas krooniline aktiivne tservitsiit: põletikke saab uurida ja ravida.
Täna (veel) ei ole emaka kaela vähki, aga on madala astme muutus ja kerge astme düsplaasia. Selleks, et mitte saada emaka kaela vähki, on vaid neli meedet:
1) mitte suitsetada;
2) koheselt HPV vaktsineerida Gardasil 9-ga: http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
3) kasutada kondoome;
4) pöörduda naistearstile ettenähtud ajal, enamasti 1a pärast, aga andmeid on vähe.
Kindlasti külastada emaka kaela vähi sõeluuringuid, mis veel 40, 45, 50, ...jne.
Alati võite tulla tasulisele eravastuvõtule või tasuda 23€ ette tasulise isikustatud kaugnõustamise eest, kus tuleb saata minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7