B2 puudus 19.03.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Kus kohas saaks kontrollida B2 vitamiini olemasolu või puudust organismis.
17 a poisslapsel on suunurgad kogu aeg katk, samuti igemetel lõhed ja punnid suu limaskestadel. Toitub väga korralikult ja tegelikult vitamiini puudust ei tohiks olla.
Perearst väidab, et B vitamiine organismis ei saa analüüsida.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vitamiinidest määratakse tõesti meditsiinilaboris B12 ja D vitamiini. Teiste määramiseks puudub oluline kliiniline põhjendus ja ka kasutusel olevad määramismeetodid ei ole kliiniliselt valideeritud.
Kirjeldate sümptomitena suu limaskesta probleeme ja samas toitub patsient korralikult ja mitmekülgselt. Usun, et olete proovinud ka toidule lisada vitamiinide komplekse. Kui need pole aidanud, siis on vähe tõenäoline saada abi B vitamiinide määramisest. Pigem võib tekkida segadus kliiniliselt valideerimata meetodi kasutamisest.
Soovitaksin kontrollida magu - kui on vastavad kaebused. Kui mitte, pole vaja. Põhjendus - mao limaskesta probleemid võivad põhjustada erinevaid imendumishäireid, ka vitamiinide omasid. Viimasel juhul võib kontrollida B12 ja foolhappe sisaldust, samuti teha hematoloogiline uuring koos MCV, MCH ja MCHC määramisega, nende imendumishäirete puhul tekib teatud liiki aneemia. Viimasega kaasnevad katkised suunurgad, võivad olla ka keele muutused. Kui mao probleeme ei ole, siis ehk on mingi levinud allergia, näiteks tolmulestade vm oma. Selgitab allergoloog.

Lugupidamisega
Marge Kütt