Kui kiiresti hakkab gripivaktsiin pärast süstimist toimima?

Kui kiiresti hakkab gripivaktsiin pärast süstimist toimima? HPV vastu vaktsineerimisel on nii pooldajaid kui ka vastaseid.
Allikas: Scanpix / Getty Images North America

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta. Millal on parim aeg vaktsineerimiseks?    

«Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoober või november, kuid seda võib teha ka hiljem kogu gripihooaja jooksul,» soovitas Apotheka proviisor Anne-Mai Rogenbaum.

Kui möödunud hooajal vaktsineeris end gripi vastu terviseameti andmetel 92 529 inimest ehk seitse protsenti kogu elanikkonnast, siis Apotheka tellitud Kantar Emori värskest uuringust selgub, et algaval gripihooajal plaanib end lasta gripi vastu vaktsineerida üle 17 protsendi eestimaalastest vanuses 18–84 eluaastat.

Kõige rohkem on vaktsineerida plaanivaid inimesi vanemaealiste seas. Vanuses 75–84 soovib end gripi eest vaktsiiniga kaitsta 36 protsenti eakatest, 65–74-aastastest aga veidi üle viiendiku ning 50–64-aastastest 16 protsenti. Vanusevahemikus 18–49 plaanib gripi vastu vaktsineerida end 13–16 protsenti.

Inimesed, kes plaanivad end vaktsineerida, on pigem kõrgema haridustasemega ning keskmise või kõrgema sissetulekuga. Naised ja mehed peavad kaitsesüsti võrdselt oluliseks. 

Proviisor Anne-Mai Rogenbaum tõdes, et sageli räägitakse grippi haigestumise riskirühmast üsna kitsalt, pidades silmas väikelapsi, eakaid, kroonilisi haigeid ja tervishoiu- ning hooldusasutuste töötajaid. «Tegelikult võivad grippi surra või tüsistusi kogeda igas vanuses täies elujõus inimesed, seega on igal juhul mõistlik end ja oma perekonda vaktsiiniga kaitsta,» tõdes proviisor.

Immuniseerimist gripi vastu võivad vastunäidustuste puudumisel teha kõik soovijad alates kuuendast elukuust.

Terviseameti andmetel vaktsineeris end eelmisel gripihooajal ülemöödunud hooajaga võrreldes enam kui kaks korda rohkem inimesi, samuti langes nii gripi tõttu surnud kui ka intensiivravi vajanud inimeste arv. Kui ülemöödunud gripihooajal vaktsineeris end gripi vastu enam kui 44 000 inimest ehk kolm protsenti elanikkonnast, siis möödunud gripihooajal sai kaitsesüsti enam kui 92 000 inimest ehk seitse protsenti Eesti elanikkonnast. Apteekides vaktsineeris end gripi vastu üle 9000 inimese.

Kantar Emori uuringus osales 1277 Eesti elanikku vanuses 18–84.

Gripp on raske hingamisteede nakkushaigus, mis algab sageli järsku, higistamise ja külmavärinate, lihas- ja jäsemevalude, kurguvalu, köha ja enamasti kõrge palavikuga. Gripiviirused levivad peamiselt inimeselt inimesele, kui grippi põdev inimene köhib või aevastab. Nakkuse võib saada ka, katsudes gripiviirusega nakatunud esemeid ning seejärel puudutades oma suud või nina. Enamik inimesi on nakkusohtlikud üks päev enne sümptomite tekkimist ja kuni viis päeva pärast haigestumist.

Vaktsineerida saab ka apteegis

Apteekides saab end gripi vastu vaktsineerida ka tänavu alates 14. oktoobrist Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres, Jõhvis, Kuressaares ja Võrus. Nimekirja, millistes apteekides vaktsineerida saab, näeb siit. Jätkuvalt saab gripivaktsiini teha ka paljudes tervisekeskustes ja perearsti juures.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada