Margus Viigimaa: istumine on "uus suitsetamine"

Margus Viigimaa: istumine on "uus suitsetamine" Eesti Kardioloogide Seltsi 50. juubel. Foto: Sven Tupits (Fotogeen)

Kardioloog Margus Viigimaa sõnul on liikumine vajalik igas vanuses inimestele haiguste ennetamiseks, töövõime tõstmiseks ja hea enesetunde saavutamiseks. Eriti juhib ta tähelepanu istumisele, millest on saanud "uus suitsetamine", seda südamele võrreldava kahju tekitamise rõhutamiseks.

"Istumine kahjustab südant ja veresooni varem arvatust oluliselt rohkem," lausus Viigimaa. "Pika ja liikumispausideta istumise käigus tekib kehas rida südant ja veresooni kahjustavaid muutusi: trombiohu tõus, lupjumise kiirenemine, ainevahetuse aeglustumine."

Südamele tekitatud kahju neutraliseerimiseks on väga oluline roll regulaarsel liikumisel.

"Kehaline aktiivsus normaliseerib vererõhku, vähendab "halva" kolesterooli ja suurendab "hea" kolesterooli taset, langetab tromboosiriski, vähihaiguse tekkeriski ning alandab stressi ja tõstab meeleolu. Liikumisega parandame ainevahetust, mis hoiab ära suhkruhaiguse tekke," rõhutas kardioloog.

Eesti Kardioloogide Selts soovitab südame kaitsmiseks 3 kilomeetrit kõndi või 30 minutit ükskõik millist mõõdukat liikumist päevas. Teadusuuringud näitavad, et südamehaiguste ennetamiseks on kõige olulisem liikumisharrastuse regulaarsus, mitte niivõrd intensiivsus.    

Kas see artikkel oli kasulik?


 

2 kommentaari

Anni
27.04.15 12:08
Kuigi mul on põlvedes artriit ja suht valus kõndida, püüan ma ikkagi iga päev jalutada vähemalt 1 tund. Sõbrannaga koos isegi pikemalt.
Pidev paigal istumine, ajaks iga norm. inimese peast segi. :)
-257
   
+264
heli
27.04.15 11:53
Loomingulise inimesena on minu jaoks hämmastav näha, kuidas inimesed üha enam töö juures t e r v e p ä e v a istuvad!?! (suureks abimeheks ka uus väljamõeldis: arvuti...). Ülemused omakorda justkui "nõuaks" sellist ...istumist.
(inimesed kardavad töökohti kaotada, jne...).
K u h u on jäänud terve talupoja-mõistus!!? Tänaks dr. M Viigimaa´d
-240
   
+247

Lisa kommentaar

Saada