Õnnetusjuhtumite arvu saab ennustada ilmateate põhjal

Õnnetusjuhtumite arvu saab ennustada ilmateate põhjal

Välistemperatuuri mõõtmine võib aidata erakorralise meditsiini osakonna töötajatel prognoosida õnnetusjuhtumite arvu ja seda, kes nende ohvriks langevad.

Warwicki ülikooli teadlased tegid kindlaks, et õnnetuste arvu võib mõjutada isegi õhutemperatuuri langus või tõus 5 °C võrra, kirjutab BBC.

Ajakirjas Emergency Medicine Journal teatati, et suvel juhtub lastega 70% rohkem õnnetusi kui talvel.

Paljud raviasutused teevad juba varem plaane talvehooajaks, mil külma, lume ja jää ning gripi ja kopsupõletiku saabumine tähistavad pingelisemate tööpäevade algust.

60 000 patsienti hõlmanud uurimuses leiti, et madalaima temperatuuri langus päeva jooksul 5 °C suurendas täiskasvanute raskete õnnetusjuhtumite arvu 3% võrra.

Lume ja jää saabumisega kasvas õnnetusjuhtumite arv 8% võrra, sest tuli ette rohkem libisemisi, kukkumisi ja autoõnnetusi.

Lisaks leiti uurimuses, et ka suvisel kuumaperioodil on omad eripärad, kuigi suvekuid peetakse kiirabiosakondades üldiselt mõnevõrra rahulikumaks ajaks.

Isegi täiskasvanutel tõi kõrgeima temperatuuri tõus päeva jooksul 5 °C ja valge aja pikenemine kahe tunni võrra kaasa raskete õnnetusjuhtumite arvu suurenemise 2% võrra.

Sama seos ilmnes veelgi tugevamalt lastel, kes soojadel suvekuudel õues mängides suurema tõenäosusega vigastada saavad.

Nendel tähendas temperatuuri tõus 5 °C tõsiste õnnetusjuhtumite arvu suurenemist 10% võrra ja valge aja pikenemine kahe tunni jagu 6% võrra rohkem õnnetusjuhtumeid.

Kuigi eespool nimetatud avastused põhinevad haiglate patsiendiregistrite ja meteoroloogiliste andmete võrdlemisel, on teadlased kindlad, et see seos aitaks kiirabitöötajatel teha plaane päevadeks, kui nende töökoormus on tõenäoliselt suurem.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada