refluks 18.03.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Eile tuvastati mul refluks ja mao lukuti laienemine ( kui olen end õigesti väljendanud) võeti ka proov. Juba 6 kuud vaevab mind igasuguse toidu magus-hapu maitse, mis püsib kogu aeg suus. Arvati ka, et võib olla neuroloogiline põhjus. Ma ei tea, mida siis ikka edasi teha.
Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Maitsete muutumine võib olla seotud väga erinevate põhjustega. Erinevad ravimid (sh. mõned vererõhu ravimid kui ka antidepressandid) võivad muuta maitsetundlikkust. Maitsete muutumine võib olla seotud neruloogiliste põhjustega, vitamiinivaeguse, hammaste- ning igemeprobleeemidega, jpt terviseprobleemidega. Ka vanuse tõus toob kaasa maitsetundlikkuse muutuse. Mis puudutab refluksi, siis siin on oluline jälgida toiduvalikuid. Eelistada tuleks kergelt töödeldud vedelikurikast toitu. Menüüs peaks olema rohkelt köögivilju, kuid hautatud, keedetud või vokitud kujul. Must leib ei pruugi talise diagnoosi puhul hästi sobida. Oluline on gaseeritud jookide ning teravamaitseliste söökide vältimine kui ka see, et korraga ei söödaks liiga palju. Pigem on selle haiguse puhul soovitav süüa sagedamini, aga väikeste portsjonite kaupa. Jälgida võiks järgmiste toiduainete tarbimist ning neid vajadusel oma menüüst välja lülitada: kohvi, rasvarikkad toiduained, šokolaad, alkohol, piparmünt. Need toiduained võivad sõltuvalt patsiendist põhjustada sulgurlihase toonuse veelgi suuremat langust.
Tulles tagasi maitsete muutumise juurde, siis soovitan teha kuuri B-kompleks vitamiinidega. Maoprobleemid võivad seonduda B12 vaegusega, mis omakorda võib mõjutada maitsetundlikkust.

Parimatega,
dr. Ehala