Teelusikatäis ravimit - palju seda siis õigupoolest on?

Teelusikatäis ravimit - palju seda siis õigupoolest on?

Uurimuse kohaselt peaksid vanemad lastele manustatava ravimikoguse mõõtmisel vältima kodus leiduvate teelusikate kasutamist, kuna need on väga erineva suurusega ja seetõttu võib rohukogus olla kas liiga väike või liiga suur.

USA ja Kreeka teadlased võrdlesid 25 kodust pärit teelusikaid ja leidsid, et kõige suurema ja kõige väiksema lusika mahutavuse vahe oli kolmekordne, kirjutab BBC News.

Isegi siis, kui inimestel paluti kasutada viiemilliliitrist ravimilusikat, olid mõõdetud kogused erinevad. Annuste erinevuste vältimiseks soovitas meeskond lapsevanematel kasutada süstlaid.

Ajakirjas International Journal of Clinical Practice avaldatud uurimuses võrreldi enam kui 70 teelusikat, mis olid pärit 25 Kreeka kodust.

Ateenas asuva biomeditsiiniinstituudi Alfa meeskond leidis, et kõige väiksema ja kõige suurema teelusika mahutavuse vahe oli ligi kolmekordne.

Enamikus uurimuses osalenud kodudes oli kasutusel üks kuni kolm erinevat teelusikat, kahes kodus aga lausa kuus.

„Me ei leidnud suuri erinevusi mitte ainult kodude vahel, vaid ka olulisi kõikumisi ühe kodu piires,“ sõnas uuringu juhtautor professor Matthew Falagas.

Lisaks paluti viiel osalejal kasutada ravimi mõõtmiseks viiemilliliitrist doseerimislusikat, aga ainult üks katseisik mõõtis sellega välja õige koguse.

Selliste käsimüügiravimitega nagu lastele mõeldud paratsetamool ja ibuprofeen pannakse üha sagedamini kaasa süstal.

Tõenäosus, et vanem võib eelmainitud ravimite üleannustamisega lapsele kahju tekitada, on siiski väga väike.

Briti farmaatsiaühingu Royal Pharmaceutical Society of Great Britain esindaja sõnas: „Suurbritannias on lastele ettenähtud ravimitega kaasas doseerimislusikas või vahel ka süstal, millega vanemad saavad mõõta täpselt õige annuse.“

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada