Leiti raseduseaegse preeklampsiaga seonduvad geenimuutused

Leiti raseduseaegse preeklampsiaga seonduvad geenimuutused

Teadlastel õnnestus leida preeklampsiaga seotud spetsiifilised geneetilised mutatsioonid ning antud avastus võib viia uute testide ja ravide väljaarendamiseni.

Preeklampsia kujul on tegemist peale 20. rasedusnädalat tekkiva vererõhu ohtliku tõusuga, millega võivad kaasneda tursed ja valgu esinemine uriinis.

Preeklampsia esineb umbes 4-5 %-l rasedatel naistel ja kui vastav seisund jääb ravita, ohustab see nii ema kui ka lapse elu ja tervist. Antud töös vaadeldigi 250 lapseootel naist, kel esines kas luupus või APS. Uuringu vältel arenes preeklampsia 30-l naisel, 10 naist olid seda haigust kogenud eelneva raseduse ajal. Selgus, et nendest 40-st naisest seitsmel esines kindlates geenides muutusi (MCP, faktor I, faktor H). Selliseid mutatsioone leiti ka viiel terve immuunsüsteemiga rasedal naisel 59 uuritu hulgast, kel raseduse komplikatsioonina esines preeklampsia.

Antud uuring toob välja kindlad mutatsioonid, mis tõstavad preeklampsia tekke riski raseduse ajal ja seda eelkõige neil naistel, kel autoimmuunhaiguse tõttu on vastav oht juba niigi suurenenud, vahendab ERR teadusportaal.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada