Viha ja kiire ärritumine 28.12.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mu elukaaslane (55) on alati olnud üsna "lühikese süütenööriga", kuid vananedes on ärrituvus ja negatiivsus aina süvenenud ja võimalust normaalselt suhelda on järjest vähem. Asjade lõhkumine, teiste süüdistamine, ebaadekvaatselt äge reageering pisiasjade peale - see on argipäev. Mida aeg edasi, seda vähem on tal enesekontrolli, sõimata-süüdistada võib ka avalikus kohas, laste juuresolekul jne. Tal on töö, alkoholi tarbimist hoiab kontrolli all, ravimeid ei tarbi, mingeid tõsiseid tervisehäireid pole. Kurdab unetust. Hobidest on jäänud vaid tugitoolisport, sõpru on, kuid suhtleb nendega harva. Minu küsimus: kas vanusega kaasnevad meeleoluhäired on loomulik nähtus ja kas neid on võimalik leevendada/ravida? Kuidas ise normaalseks ja ellu jääda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõõdukas kehaline aktiivsus pikendab süütenööri või isegi kõrvaldab selle.
Lõõgastavad, stressi maandavad harjutused. vt varasemad soovitused stressi ja unetuse valdkonnas.
Apteegist rahustavad teed, unetee.
vt rmt "Ennet Psühhiaater", sealt leiate vajalikke abilisi, harjutusi.
Liigne alkohol (alkoholism) muudab inimese agressiivseks ja armukadedaks.
Terves kehas trvem psüühika.
Jüri O.-M. Ennet