Stress ühiskondlikest probleemidest 27.05.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kas te oskate anda nõu, kuidas 1)olla tugevam 2)olla vabam. Kohe seletan, milles asi seisab. Olen väga tundlik ülekohtu ja igasuguse ülbuse suhtes. Ma vihkan seda otsatult, vihkan, kui ise seda omal nahal tunnen ja vihkan, kui näen seda kellegi teise kallal tarvitatavat. Olen noor neiu ja jõuetu kedagi kaitsma. Näiteks võivad mul kogu päeva käed väriseda, kui näen bussis pealt taskuvargust. Veel hullem, kui peksmist. Aga olen näinud. Tekitab viha, et keegi vahele ei astu ja kõik teesklevad mingit mujal-olemist. Nagu oleksid nad kuriteo kaasosalised. Ise küll, kui võimalik, astuksin vahele, aga ma olen nii peenike ja habras, et suure mehe vastu ikka ei astu. Kisa tõstnud olen küll. Asi on nii, et kardan seda, kui buss on täis, aga kui on kiire, siis maha minna ka ei saa ja järgmist oodata. Samuti järgmine võib täis olla. Kardan neid, kes mu ümber bussis seisavad. Tänaval liikudes ka, koguaeg hoia kramplikult asju (bussis rääkimata). See väsitab nii vaimselt ära. Ise mul on ka mitmel korral kotti lahti tehtud, aga midagi õnneks näpatud mitte, kuna olen jaole saanud. Mu sõbrannal, kes sõitis bussis ja hoidis süles last, varastati seljakotist telefon ja rahakott. Täis bussis ju ikka nügimist on ja kui sa veel lapsega oled, siis sa ei jõua kõike tähele panna. Ühesõnaga. Kardan kõiki ja kõike. Kardan ka kodu pärast, kui olen sealt ära. Kardan, et kui midagi juhtubki, siis politsei on ükskõikne ja ei tee midagi. Sellest on küllalt kuuldud. Kardan ka oma pereliikmete turvalisuse pärast. Kuidas end kasvatada? Olen püüdnud lihtsalt positiivseid emotsioone hankida, aga neid ei tule nii kiiresti ja palju kui tahad ja on olnud situatsioone, kus positiivset lähed hankima, aga negatiivset saad. Ma ei uslada enam mitte kedagi!!!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lahendusi on mitmeid. 1. Lööge aktiivselt kaasa poliitikas ja ühiskond muutub Teie kaasabil turvalisemaks. (kui muutub?) 2. Võtta mitmeid meid ümbritsevaid "patte" ja pahesid "külma kõhuga", s.o. ei võta neid südamessse. Aga nii ju ei passi ja süda ei luba. 3. End tugevdada, muuta, karastada: 3.1. Kui olete liigselt tundlik, Teid "haiguslikult" häitivalt tundlik, siis vajate ka arstirohtu - määrab psühhiaater. Kui tegemist liigse ärevuse, pinge, hirmudega, sotsiaalärevusega. Seda saab täpsustada arstiga vesteldes. 3.2. Enda tugevdamine ja psühhoregulatsiooni harjutused. Tugvneb keha (tervis), tugevneb ka vaim (ratio) ja tasakaalustub hingeelu (emotsioonid). Harjutage ka häält ja vajadusel tõstke kisa! Küll aitab. Tervitades Jüri O.-M. Ennet