Viha, ärevus, masendus, jne.. 11.05.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere doktor,

Olen 22 aastane noormees ja probleemiks on minu ärritumine -- näiteks käivad mulle närvidele teismelised tüdrukud oma omaarust stiilse välimusega -- alati kui ma mõnda näen, tekib mul vastupandamatu vajadus neid sõimata ja mõnitada. Lisaks veel pisikesed igapäevased asjad -- näiteks kui arvuti ei tööta korralikult, saan ma vihaseks, hakkan higistama, kurk hakkab kipitama ja tahtmine on nutma hakata. Lisaks sellele on mul pidev ärevus -- nagu peaks midagi eriti halba juhtuma kohe-kohe ja kui keegi mind kõnetab vms, siis ma hakkan punastama ja lähen närvi, samas kui ma ise täiesti kontvõõra inimesega rääkima hakkan, on kõik OK.
Viimasel ajal on lisandunud keskendumisraskused, mis tõsiselt häirivad, kuna käsil on ülikooli lõpetamine -- ma ei suuda tegeleda ühe asjaga rohkem kui paar minutit ja kuigi saan aru, et ma PEAN mingi asja ära tegema, ma seda ei suuda, alati otsin mingi muu tegevuse, mida ma just siis pean omaarust tegema -- ja see ajab mind vihale -- tahaks endale peksa anda vms.
Oma sõpradest olen ma eemaldunud, ma ei taha neid eriti näha, kuna nad tunduvad nii tüütavad. Kindlat tüdrukut mul pole..

Käisin psühholoogi juures, kes ütles, et kõik see on sellest, et mul on pingeline aeg -- kooli lõpetamine ning lisaks veel töö, mis mulle ei meeldi. Soovitas lihtsalt vahelduseks kellekagi rääkida..
Üritasin. Midagi ei juhtunud.
Probleemid läksid veel hullemaks paar nädalat tagsi -- tekkisid peavalud kaela ja kukla piirkonnas.
Konsulteerisin ühe teise psühholoogiga, kes arvas, et tegu on pingelise eluga ja lisaks on mul depresiooni märke (peavalud, pidev masendus, jne). Mul oli depressioon 4 aasta tagasi, olin siis haiglas ja mulle tehti magneesiumisüsti kuur. Psühholoog soovitas psühhiaatri juurde pöörduda.

Paar päeva tagasi käisin psühhiaatri juures, kes küsis paari asja ja arvas kõigepealt, et ma peaksin endale leidma kindal tüdruku (kuigi sekseluga on kõik ok, kuigi kedagi kindlat pole), seejärel kirjutas mulle välja Xanaxi ja ütles, et see peaks aitama (kirjutas välja peale seda, kui ma ütlesin, et ma olen xanaxit võtnud paar korda ja tegi justkui paremaks. !! -- kas patsient peab arstile nõu andma?) Lisaks tundub, et kedagi minu probleemid ei huvita -- kuigi ma pidin endaga niigi vaeva nägema, et abi paluda.

Mis mul siis viga on? Sõin eile Xanaxit (1 o,25 mg tablett) ja üle pika aja olin tõesti rahulik, õnnelik ja elu tundus ilus. Tõusin seejärel hommikul üles, pisikese peavaluga, võtsin Xanaxit ja 3 tundi hiljem polnud midagi muutunud -- kui korteris elekter ära läks, tahtsin korteriühistu esimehe korteri valgustamiseks põlema panna. See pole ju nomaalne?

Äkki oskate midagi soovitada või infot anda?

Lugupidamise ja tänuga, Villu

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete hetkel stressis, pinges, kergesti ärrituv, "plahvatav". Põhjuseks piisavalt suur õpi- ja töökoormus ning sellele hetkele mittevastav rekreatsioon e enda "taaslaadimine", puhkus, kosumine. Targana oskate isegi aru saada, mida suurendada ja mida vähendada ja mida südamesse võtta ning millega ratsionaalselt tegeleda. Tarkusest aga üksi on vähe. Ainult see tarkus on suuresti väärt (tervise ja töövõime aspektist eelkõige), mida praktiseerime, regulaarselt kasutame. Psühholoogide - psühhiaatritega kohtumine on andnud Teile selles osas lisainfot ja see on ka tore. Keha, meele (vaimumaailma, psüühika) ja hinge (tundeelu, emotsioonide) rahustamine olgu süsteemne ja Teiepoolne tegevus on ka selles järjekorras: keha - meel - hing.
1) Töö- ja Puhkerežiim, oluline-ebaoluline e prioriteedid, emotsionaalne - ratsionaalne paika panna,
2) keha - meele - hinge relax: sport, saun, massage ise endale (eriti kukal, kael, õlad, vöökoht),... vt. Yoga õpikuid, AT-d (autogeenset treening), psühhoregulatsiooni võtteid, Palve ja Meditasiooni neid aspekte, mis Teile sobivad,
3) tohtriga vesteldes saate ka (vajadus ilmselt hetkel on) mõningaid rahusteid e trankvillisaatoreid, et "plahvatuslikkust" kiiremini kõrvaldada,
4) olge õnnelik, et psühholoogid ja psühhiaater jt. Teile nõuandeid on jaganud ja selgunud on, et mõned neist hetkel ei sobi. Järelikult on praegu vaja midagi muud või olemasolevaid juhiseid veidi teistmoodi teha.
JA TEGIJA OLETE TEIE! Keegi teine Teid terveks ei tee. Ainult ISE! Ja ka selle üle tundke rõõmu - juhtohjad on ju Teie käes.
Saate selle probleemiga hakkama, tulete toime!
Vajadusel helistage, võtke ühendust,
Jüri O.-M. Ennet