Sõltuvused, depressioon, sundmõtted 20.09.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Palun abi.
Mees (49a) ei soovi enam elada, ütleb, et ei suuda enam taluda seda kõike – näeb maailma ainult mustades värvides juba 15aastat, sundmõtted on peal, ei suuda magada öösel, pidevalt on väsimus, väidetavalt ka isiksusehäire, suitsetab, aeg-ajalt satub joomatsüklitesse, et valu korraks ära võtta. Psühhiaater on talle kirjutanud nii xanaxi, citaloprami ja imovane välja, mida kõike võtab pidevalt juba 10aastat enam-vähem max. doosides ning aeg-ajalt ka koos alkoholiga. Inimene elab üksi Läti piiril metsa sees, nädalavahetusel inimesed ka külas. Ei soovi enam üksi elada, aga linna ka ei suuda kolida ja naabrid väga kaugel. Ütles, et on pool elu kannatanud, nüüd rääkis mulle, et ei soovi sisimas juua ja oleks nõus midagi muud proovima, aga ei usu eriti, et midagi aidata saaks teda.

Kui nii pikalt pole rohtudest kasu olnud, siis ei peaks ju neid samu aastaid kirjutama, aga uurin, kui inimene on nõus nüüd ise midagi teiste inimeste abiga proovima, kasvõi teisi rohtusid, siis kas nii pika tarvitamise järel saab üldse nende rohtude sõltuvusest vabaks või on neile üldse häid alternatiive?

Võiks psühhiaatrit vahetada, aga kõikide normaalsete või mõistlikus kauguses asuvate juurde on 4 kuud ajad täis – öeldakse, et helistage novembris.
Mida teha või kuidas saab sellist inimest aidata, ise ei oska abi otsida?

( Ps. Haiglaid kardab, kuna ei suuda lisaks muule samal ajal ka suitsetamisest loobuda.)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esimene käik perearsti juurde - Tervemas kehas ka tervem vaim (psüühika).
Teine käik surnuaeda - esivanemad võitlesid aastasadu vabadust ju selle nimel, et Sina, Eestimaa mees, saaksid hea seista oma suguseltsi ja ka Eestirahva hea käekäigu eest.

Kui viinakurat mehe/naise enda haardesse saab, siis on lõpp Lätis putka taga, aga tõenäolisemalt siinse putka taga degradeerumine, aeglane suitsiid!
Lugu karm, aga tõsi!
Ellu jäävad vaid kained - sellega arvestada!
Esimene samm - karskus. Karskus tänasest päevast ja üks päev korraga! On mehed enne sind seda suutnud, suudad ka sina - päevapealt ja ei ühtegi tilka.

apitaliühiskond on karm: kastisüsteem (Vana-India) ja sama ju kaasaegne klassisüsteem (Pirukaga lisaväärtuse saajad ja pirukata palehigis töötajad).
Seega - tuleb võideldes end tugevamaks harjutada ja siis suudab inimene ka enda sotsiaalsete õiguste ning ühiskondliku õigluse eest võidelda. See on asja tuum.
Inimese terviseressursid on suured - TEGUTSE!

Rumal nõrgestab end (non nocere - ära kahjusta!). Tark Tugevdab end ja oma Kaasmaalasi.
Seega - aita alko-narkorumalaid Õigele teele, Karskuse teele. Teisi aidates saad ka ise tervemaks, tugevamaks ja inimlikumaks.
Harjuta ja aita - nii tervened ning leiad elus õnneraja!
Alusta perearstist, muu on kõik Tahtes kinni.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet