reageerimine stressile 22.04.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Mul on tõsine mure.Olen ilmselt eriti madala stressitaluvusega ja teatud põhjusil on mul viimase 10 päeva vältel olnud paar-kolm korda rumalaid kahtlustusi, mida olen ka väljendanud. Tunnen end siiani parajalt totralt ja piinlik on. Ei oska arvata, on põhjust arsti külastada või muretsen liiast.
Tavaliselt mind sarnased asjad ei häiri ja kui mõni sõber-sugulane ongi öelnud, et on inimesi, kes on mind eluaeg kui opakat vahtind, ei ole min see huvitanud ega ka häirinud. Iinimestel on endagi muredega hulk tegemist, õige neil aega asja teisi vahtida. Nii et ma ei teagi, mis mul äkki hakkas.
Arvan, et sellega asi piirdubki, kuid kas olen nüüd tõepoolest nii hull, et peaksin juba hakkama arastide vahet jooksma ja retsepte nuiama? Või aitaks ehk esialgu lihtsalt see, kui nö aja maha võtaksin?
Enda arust reageerin niiviisi töö kaotamise hirmule. Olen sellist nähtust vahel ka teiste puhul tähele pannud, kui nad sarnases olukorras on olnud. Eriti on meeles, kui masensunud oli üks noor sugulane, kui aasta aega tööd otsis.
Ette tänades H.B.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Stressile peabki reageerima. Organism on ju saanud info, et midagi on vaja muutu: a) keskkonnaas, b) endas, c) või nendevahelises seoses. Analüüsida olusid ja siit tulebki see õige vastus. Sellistesse signaalidesse tuleb rõõmuga suhtuda, saame ju teada, et algab (on vajalik) muutuste aeg. Ka ühiskonnas - sealt ju neet töö- ja töötuse probleemid.
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet